Uhliarik: Akciovky vedia lepšie hospodáriť ako príspevkové organizácie

Uhliarik: Akciovky vedia lepšie hospodáriť ako príspevkové organizácie
Zdroj: bigstockphoto.com

Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik si nemyslí, že by slovenskí lekári išli takzvanou českou cestou a podali hromadné výpovede na protest proti transformácii nemocníc na akciové spoločnosti a nízkym platom, hroziacim z tejto zmeny. Ako uviedol na otázku TASR na dnešnom brífingu, "lekári sú dostatočne inteligentní ľudia, aby pochopili, že akciové spoločnosti v zdravotníckych zariadeniach vedia hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom, nezadlžujú sa a ponúkajú zamestnancom vyššie priemerné mzdy".

Na porovnanie ponúkol tabuľku priemerných miezd za rok 2010. Kým v príspevkových organizáciách fakultných nemocníc v zriaďovateľskej pôsobnosti MZ boli platy na úrovni 1612,77 eura, v akciových spoločnostiach pod tým istým zriaďovateľom to bolo 2010,63 eura. Ako Uhliarik dodal, "dlh akciových spoločností so 100-percentnou účasťou štátu bol k 31. decembru 2010 vo výške 52.496 eur a aktuálny stav dlhu k 30. júnu 2011 je 25.255 eur. Dlh príspevkových organizácií patriacich pod MZ je k 31. máju 2011 420 miliónov eur."

Uhliarik vyzval lekárske odbory, aby prestali strašiť lekárov i ľudí nepravdivými informáciami a na osobnom stretnutí im chce dokázať, že akciové nemocničné spoločnosti hospodária lepšie ako príspevkové. "Transformácia jednoznačne zlepší pracovné podmienky lekárov, zdravotných sestier a zvýši úroveň zdravotnej starostlivosti pre pacientov," uviedol Uhliarik.      Predtým, ako budú nemocnice transformované, bude nevyhnutné ich oddlžiť. "Ministerstvu zdravotníctva sa možno naposledy podarilo presvedčiť vládu, aby dala na oddlženie 350 miliónov eur. Spolu s odpustením návratnej pôžičky z roku 2008 vo výške 130 miliónov eur ide o 480 miliónov eur, ktoré sa v tomto roku dajú na oddlženie. Transformácia nie je privatizácia, ide o ozdravenie nemocníc, aby ďalej nevyrábali straty," dodal Uhliarik.

Šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Marián Kollár nechápe, kde minister získal dnes odprezentované čísla. "My sme takúto štatistiku nenašli, my máme iné čísla a aj priamo informácie od ľudí z terénu, ktorí hovoria, že takéto peniaze nikdy nevideli," reagoval pre TASR. Pripustil, že je pár lekárov, ako napríklad primárov, ktorí zarábajú viac ako ostatní, ako však poznamenal, pri riešení ich požiadavky lepšieho mzdového ohodnotenia ide o stanovenie základného platu. Ten by mal podľa jeho slov dosahovať v prípade lekára s atestáciami úroveň trojnásobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Zároveň by privítal, keby šéf rezortu pri obhajobe akciových spoločností prezentoval tarifné platy lekárov bez služieb.

Či budú lekári podávať hromadné výpovede záleží podľa Kollára od ministra Uhliarika. "My sa bijeme za seba a za pacienta," zdôraznil. Lekári si kladnú štyri podmienky, a to dodržiavanie Zákonníka práce a personálnych normatívov v nemocniciach, dofinancovanie systému, lepšie mzdové ohodnotenie a zastavenie transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti. Pripravenosť podať hromadné výpovede malo doteraz prejaviť vyše 3000 lekárov.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: