Štátna VšZP sa chce zbaviť dlhov za nadlimitné výkony

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) rozposlala viacerým lekárom a zdravotníckym zariadeniam návrhy dodatkov k ich zmluvám. V nich chce s nimi dohodnúť odpísanie dlhov za uznané a nezaplatené nadlimitné výkony, ktoré vznikli do konca júna tohto roku. Na otázku koľko prostriedkov chce týmto VšZP ušetriť či čo sa stane, keď poskytovateľ dodatok nepodpíše, poisťovňa neodpovedala.

"Počul som, že to urovnanie bude iba o symbolických sumách," povedal pre TASR exminister zdravotníctva Richard Raši (Smer-SD). Ako poznamenal, poisťovňa sa chce týmto krokom pravdepodobne vyhnúť zdôvodňovaniu toho, prečo vykazuje zisk, keď má nezaplatené výkony, ktoré uznala. Domnieva sa, že keby sa niektorý poskytovateľ pokúšal vymôcť preplatenie nadlimitných výkonov súdnou cestou, mohol by uspieť. Lekári už dávnejšie informovali, že nadlimitné výkony predstavujú od roku 2006 sumu vyše 400 miliónov eur. "VšZP si plní všetky povinnosti vyplývajúce zo zmluvných vzťahov a svoje záväzky uhrádza v súlade so zmluvne dohodnutými podmienkami," uviedla pre TASR hovorkyňa poisťovne Petra Balážová. Pokračovala, že v minulosti mali vybraní poskytovatelia úhrady nielen na základe zmlúv, ale aj na základe iných individuálnych dohôd, čo VšZP považuje za neštandardné a nesprávne. "VšZP je za transparentný a korektný zmluvný vzťah s jasnými pravidlami, ktorý je výhodou pre obe strany, poisťovňu i poskytovateľa zdravotnej starostlivosti."

Ako vyplynulo zo správy Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, poisťovne aj vlani objednávali zdravotnú starostlivosť vo finančných objemoch, ktoré boli spravidla nižšie ako medicínsky uznané výkony. Poisťovne za minulý rok finančne uznali výkony, ktoré aj uhradia, v hodnote 3,3 miliardy eur, čo je o takmer 90 miliónov eur menej, ako uznali evidenčne.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: