Babymasáže

Babymasáže
Zdroj: bigstockphoto.com

Štúdie v posledných rokoch dokázali, že masáže dojčiat majú celý rad telesných aj psychických účinkov, ktoré podporujú vývin a zdravie dieťaťa. Napokon, ide o prastaré umenie. Zvyk masírovať po pôrode matku aj dieťatko pretrváva už stáročia v Indii a netýka sa pritom len privilegovanej vrstvy. Špeciálne vyškolená masérka si namieša masírovaciu zmes z ajurvédskych olejov presne podľa typu osobnosti, ktorú masíruje a každý deň prichádza svojimi dotykmi posilniť nielen dieťa, ale aj matku. Masáže bábätiek sú súčasťou popôrodnej starostlivosti v Afrike či v Rusku. Svoje deti masírujú napríklad aj Inuiti a v poslednej dobe sa tento zvyk veľkou rýchlosťou šíri aj v Európe, kam ho priniesol zo svojich indických ciest gynekológ a pôrodník menom Frederick Leboyer.

Blahodarný dotyk lieči

Masáže sú vhodné pre bábätká od narodenia až po osem mesiacov. Dokonca sú veľmi nápomocné pri odstránení popôrodného stresu. Počas svojho pobytu v maternici bolo totiž bábätko v teplom, vlhkom a v tmavom prostredí. Po príchode na svet je zrazu vystavené svetlu, nižšej teplote a manipulácii s ním. To všetko je pre neho traumatizujúca skúsenosť, a práve masáž mu ju pomôže preklenúť. Dokáže znovu navodiť blízky intímny vzťah medzi ním a jeho matkou. Pre bábätko je po pôrode veľmi dôležité cítiť jej blízkosť a získať istotu v novom a neznámom prostredí. Základom masáže je dotyk a dieťatko najlepšie vníma matkinu blízkosť práve pomocou dotykov, nežnosti a hladkania.

Prínosy babymasáže v praxi

Babymasáže podporujú celkový vývoj dieťaťa a aktivizujú jeho vlastné hojivé schopnosti, deti sú vďaka nim odolnejšie voči chorobám. V súvislosti so stimuláciou krvného obehu sa im zlepšuje dýchanie, okysličuje organizmus, rozvíja sa hrudník. Vďaka masáži bábätká lepšie spia a posilňuje sa im peristaltika čriev, teda lepšie trávia. Masáže tiež znižujú stres, prinášajú potešenie, uvoľnenie a radosť. Rozvíjajú jemnú motoriku, neskôr chôdzu, pomáhajú pri správnom držaní tela. Masírované bábätká rýchlejšie priberajú na váhe a rýchlejšie im dozrieva nervová sústava, majú lepšiu schopnosť prispôsobiť sa vplyvom okolia a schopnosť rýchlejšie sa upokojiť. Skôr si uvedomia vlastné telo, zlepšuje sa ich neverbálna a časom aj verbálna komunikácia. Pri masáži sa navyše u dieťatka aj matky uvoľňuje hormón lásky oxytocín, ktorý stimuluje tvorbu mlieka. Rodičia, ktorí masírujú svoje deti, lepšie porozumejú jeho signálom.

Ako ju aplikovať

Babymasáž je veľmi univerzálna a môžeme ju aplikovať na zdravých aj postihnutých detičkách, na bábätkách a časom aj na väčších deťoch. Nevhodné je deti masírovať pri horúčkach, alergiách, virózach, kožných infekciách, srdečných a iných vážnych ochoreniach. Na masírovanie sa odporúča olivový, mandľový alebo nechtíkový olej. Dieťatko z nich prijíma cez pokožku dôležité látky a riziko alergií je tiež minimálne, na rozdiel od priemyselných detských olejov, ktoré sú parfumované a neobsahujú žiadne živiny. Pred masážou, ktorá trvá približne pätnásť minút, si vytvorte vhodné prostredie s príjemným osvetlením a teplotou. Bábätko by malo byť pokojné, v žiadnom prípade nemasírujte dieťa, ktoré plače. Masáž robte na rovnej podložke, môžete pri tom sedieť alebo kľačať. Pri masáži celého telíčka sa začína s nohami, nasleduje bruško, hrudník, paže, tvár a nakoniec chrbátik. Dbajte na to, aby ste mali teplé ruky a udržujte s bábätkom očný kontakt, môžete sa mu tiež prihovárať alebo spievať.

Naučte sa ju aj vy

Ak túžite babymasáž ovládať a aplikovať ju doma na svojom drobcovi, vyhľadajte si v mieste vášho bydliska kurz, ktorý vedie vyškolená inštruktorka. Naučíte sa na ňom masáž celého tela dieťatka, ktorá pozostáva z prvkov švédskej a indickej masáže, jogy, reflexnej terapie a tiež špeciálnu masáž proti kolike. Dozviete sa viac o detskom plači, masážnych olejoch, naučíte sa masáž prispôsobiť potrebám rastúceho dieťatka a môžete si vymeniť skúsenosti s inými rodičmi. Láskyplné dotyky sú pre telesnú a duševnú pohodu bábätka nevyhnutné, preto neváhajte a doprajte mu takýto pôžitok.

Autor článku: Katarína Barošová, časopis Bedeker zdravia

Dátum zverejnenia: