Počet nových prípadov HIV v ázijsko-tichomorskom regióne poklesol

Počet nových prípadov HIV v ázijsko-tichomorskom regióne poklesol v rokoch 2001-2009 o 20 percent. Vyplýva to z dnes zverejnenej správy Programu OSN pre HIV/AIDS (UNAIDS), ako ju priniesla agentúra DPA. Kým v roku 2001 v zaznamenali v ázijskej oblasti sveta 450.000 novoinfikovaných osôb, v roku 2009 to bolo 360.000 prípadov, uvádza sa v správe Spojených národov.

Vlády ázijských krajín investovali do preventívnych programov a zlepšila sa dostupnosť antiretrovírusových liekov. Výkonný riaditeľ UNAIDS Michel Sidibé povedal, že v Ázii a Tichomorí dospeli vďaka vynaloženému úsiliu k dôležitému medzníku. Zároveň Sidibé varoval, že nemôžu byť spokojní sami so sebou, pretože najmä v Ázii sa zvyšuje počet infikovaných v najrizikovejších populáciách. UNAIDS odhaduje, že v ázijsko-tichomorskom regióne je v súčasnosti približne 4,7 milióna ľudí s HIV, väčšina v Kambodži, Číne, Indii, Indonézii, Malajzii, Mjanmarsku, Nepále, Pakistane, Papui-Novej Guinei, Thajsku a vo Vietname.

Správa OSN vyzdvihla Kambodžu, Indiu, Mjanmarsko a Thajsko, ktoré implementáciou preventívnych programov výrazne znížili výskyt infekcie HIV.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: