S úpravami miezd zdravotníkov majú problém aj fakultné nemocnice

Priestor na úpravu platov zdravotníkov nevidia po neštátnych nemocniciach ani štátne fakultné nemocnice. Ako pre TASR ozrejmil šéf Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Anton Szalay, počas tohtotýždňového rokovania so zástupcami Asociácie fakultných nemocníc (AFN) im ich zástupcovia oznámili, že vzhľadom na sedem až 15 percentný pokles zdrojov zo zdravotných poisťovní nemajú možnosť upravovať platy.

Vyjednávania v súčasnosti prebiehajú pred sprostredkovateľom. Ten navrhol úpravu platov od septembra a od januára o štyri percentá. "Predpokladám, že by sme vedeli tento návrh akceptovať, ale asociácia fakultných nemocníc vzhľadom na to, čo prezentovala asi nie," povedal Szalay. Ďalšie rokovanie by sa malo uskutočniť v posledný augustový deň.

Mzdy zdravotníkov sa naposledy zvyšovali vlani, pričom tomuto kroku predchádzali niekoľkomesačné rokovania so zástupcami nemocníc. Odborom sa však vtedy s AFN nepodarilo dohodnúť, rokovania sa tak po sprostredkovateľovi dostali pred rozhodcu. Platy sa tak ich zamestnancom zvýšili od novembra 2009 o 2,5 percenta. Ďalšie 2,5-percentné zvyšovanie sa uskutočnilo aj v júni 2010.

Pred sprostredkovateľa sa dostali aj rokovania odborárov s neštátnymi nemocnicami. Tu Asociácia nemocníc Slovenska (ANS), ktorá združuje niekoľko desiatok nemocníc, navrhla päť percentný pokles miezd.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: