Kardiológ Ch.Barnard odporúčal ako prevenciu starnutia zdravý sex

Juhoafrický lekár-kardiochirurg Christiaan Barnard, ktorý v roku 1967 uskutočnil prvú transplantáciu srdca, zomrel v dôsledku astmatického záchvatu pred desiatimi rokmi 2. septembra 2001 počas dovolenky v cyperskom Paphose. Narodil sa 8. novembra 1922 v Beaufort Weste v Juhoafrickej republike.

Chlapec zo skromných pomerov si za svoje životné poslanie vybral medicínu. Vyštudoval univerzitu v Kapskom Meste v Juhoafrickej republike a univerzitu v Minnesote v USA. Po návrate z USA v nemocnici Groote Schuur v Kapskom Meste okrem chirurgickej praxe experimentoval s transplantáciami srdca na psoch. Prvú transplantáciu tohto dôležitého orgánu u človeka uskutočnil s tímom 20 lekárov 3. decembra 1967. Príjemcom orgánu bol pacient na prahu smrti, ktorý podľa Barnarda nemal na výber. Darcom bola obeť automobilovej nehody. Louis Washkansky žil po zákroku len niekoľko dní, ale mal dosť síl na to, aby sa usmieval. Aj v tom bol Barnardov úspech - daroval svetu novú reálnu nádej prežiť srdcové ochorenia.

Fotogenický mlado vyzerajúci lekár sa cez noc stal hviezdou. Vrhol sa do víru spoločenského života, vychutnával si pozornosť médií, prežíval romance so známymi ženami. Doplatilo na to jeho manželstvo, neskôr sa oženil aj rozviedol ešte dva razy. Bol otcom piatich detí.

S operovaním bol nútený skončiť v roku 1983 kvôli zákernému ochoreniu. Dna ho trápila od mladosti. Potom sa venoval výskumu procesov starnutia. Aj na základe vlastných skúseností odporúčal niekoľko zásad, prospešných pre zachovanie vitality: šport, denne jeden až dva poháre červeného vína, k jedlu olivový olej a najmä radosť vzbudzujúci sex. Profesor Christiaan Barnard navštívil v apríli 1995 Slovensko.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: