Alergikov bude aj naďalej trápiť najmä peľ ambrózie

V nasledujúcich dňoch by mali denné koncentrácie peľu vo všeobecnosti mierne poklesnúť. Menej bude aj koncentrácií peľu paliny, avšak stále sa na celom území Slovenska očakávajú vysoké hladiny peľu ambrózie. Koncentrácie peľu tráv z čeľade lipnicovitých sa budú do jesene udržiavať už len v nízkych hladinách. Dlhodobejšie sa udržiavajú vyššie koncentrácie peľu pŕhľavy a veľmi vysoké koncentrácie spór plesní v ovzduší.

Podľa hlásení monitorovacích staníc Peľovej informačnej služby (PIS) pri regionálnych úradoch verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici, Bratislave, Košiciach, Nitre, Trnave a Žiline ostáva druhové zloženie peľového spektra v ovzduší na celom území Slovenska bez výraznejších zmien. Peľ vysoko alergizujúcej paliny už dosiahol svoj vrchol a monitorovacie stanice v týchto dňoch namerali na väčšine územia Slovenska už len jej nízke a stredné koncentrácie. Nie veľmi dobrou správou pre polynotikov sú však podľa odborníkov na celom území vysoké koncentrácie peľu ambrózie.

"Najvyššie koncentrácie peľu tejto inváznej rastliny – 429 peľových zŕn v metri kubickom vzduchu zachytili v Banskej Bystrici v sobotu 27. augusta 2011. V tento deň zaznamenali najvyššie hladiny peľu ambrózie aj monitorovacie stanice PIS pri RÚVZ v Trnave, Žiline a Nitre," konštatovala Janka Lafférsová z RÚVZ v Banskej Bystrici, ktorý je koordinátorom PIS na Slovensku. Slabo alergizujúci peľ pŕhľavovitých rastlín, ktorý si dlhodobo udržiava veľmi vysoké koncentrácie, kulminoval v ovzduší najmä na strednom a severnom Slovensku. Peľ tráv z čeľade lipnicovitých bol už len v nízkych koncentráciách. "Okrem spomenutých druhov sa v ovzduší vyskytoval peľ rastlín z čeľade astrovitých, mrkvovitých, skorocelu, mrlíkov a chmeľu. Na celom území sa udržiavajú veľmi vysoké denné koncentrácie spór húb – plesní s najpočetnejšie zastúpenými rodmi Cladospórium, Alternária a Epicoccum," dodala Lafférsová.

Polynózy patria v súčasnosti medzi najčastejšie prejavy alergie a podľa štatistických údajov nimi trpí viac ako tretina populácie. Tieto nielenže znepríjemňujú život pacienta, ale ovplyvňujú jeho výkon v práci, škole či zdravý spánok. Peľová alergia sa radí medzi ochorenia, ktorým sa nedá vyhnúť. Najlepšou možnosťou boja s týmto celoživotným ochorením je prevencia. Lieky predpísané lekárom by mal pacient užívať pravidelne a nielen vtedy, keď sa dostavia príznaky ochorenia. Cieľom liečby nie je príznaky potláčať, ale im predchádzať. Nové, moderné antihistaminiká fungujú na princípe blokátorov, ktoré sa snažia zablokovať neželanú reakciu organizmu, ku ktorej dochádza pri kontakte s alergénnou látkou. Z tohto dôvodu je dôležité ich dlhodobé a pravidelné užívanie.a

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: