Nemocnice zatiaľ hromadné výpovede nehlásia

02.09.2011

V nemocniciach ŽSK neevidujú žiadne hromadné výpovede

Štyri nemocnice s poliklinikou (NsP) - Kysucká, Hornooravská, Dolnooravská, Liptovská a Oravská poliklinika, ktoré sú v pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK), zatiaľ nezaznamenali žiadne hromadné výpovede zo strany lekárov. TASR o tom informovala hovorkyňa ŽSK Radka Kulaviaková. Zdôraznila, že ak dôjde k takejto situácii, bude ju samosprávny kraj riešiť v danom okamihu. Doplnila, že v NsP v pôsobnosti ŽSK pracovalo k 30. júnu 285 lekárov. Predseda ŽSK Juraj Blanár upozornil, že situácia v zdravotníctve sa od začiatku tohto roka sústavne zhoršuje. „Prejavuje sa nedostatok financií od zdravotných poisťovní pri náraste vstupných nákladov. Ďalej pociťujeme diskrimináciu pri transformácií NsP v pôsobnosti ŽSK, oproti NsP v pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR, v oblasti oddlženia. MZ SR ponecháva spôsob oddlženia na pleciach samosprávnych krajov, i napriek tomu, že všetky NsP sú financované z rovnakého zdroja - zo zdravotných poisťovní a pôsobia v rovnakom obchodnom prostredí,“ povedal Blanár.

Lekári v košických nemocniciach výpovede nepodávajú

Lekári v košických nemocniciach zatiaľ výpovede nedávajú. Vyplýva to z reakcií zdravotníckych zariadení, ktoré poskytli Tlačovej agentúre SR. "Do dnešného dňa nemáme ani avizované a ani priamo podané výpovede od lekárov," uviedol pre TASR riaditeľ Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou Peter Krcho. Rovnaká situácia je aj v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach. Ako uviedla jej hovorkyňa Jaroslava Oravcová, ani tam nemajú avíza o odchodoch lekárov. Východoslovenský onkologický ústav (VOÚ) už skôr informoval, že u nich výpovede neevidujú. „Kolektívna zmluva, ktorú máme podpísanú so základnou organizáciou Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb pri VOÚ, a. s., garantuje našim zamestnancom nadštandardné podmienky," komentoval riaditeľ ústavu Tomáš Sieber. Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) v súvislosti s výpoveďami lekárov nedávno uviedol, že neverí, že by slovenskí lekári opustili svojich pacientov len pre vyššie platy. "Verím, že lekári sú inteligentní ľudia, verím, že vidia naše snahy a neverím, že pre platy opustia svojich pacientov." Minister chce do zdravotníckych zariadení zaviesť poriadok, aby sa už ďalej nezadlžovali. "Peniaze by zostali pre pacientov a pre väčšie platy sestričiek a lekárov," vysvetlil. Rezort podľa Uhliarika s lekármi intenzívne komunikuje a vysvetľuje, že sa snaží transformáciou nemocníc na akciové spoločnosti zlepšiť ich hospodárenie.

Lekári NsP v Trebišove nepodávajú výpovede

Nemocnici s poliklinikou (NsP), a. s., v Trebišove momentálne nehrozia výpovede zo strany lekárov. TASR to dnes potvrdil jej generálny riaditeľ Vladimír Dvorový. "Lekári u nás nepodávajú výpovede." Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) v súvislosti s výpoveďami lekárov nedávno uviedol, že neverí, že by slovenskí lekári opustili svojich pacientov len pre vyššie platy. "Verím, že lekári sú inteligentní ľudia, verím, že vidia naše snahy a neverím, že pre platy opustia svojich pacientov." Minister chce do zdravotníckych zariadení zaviesť poriadok, aby sa už ďalej nezadlžovali. "Peniaze by zostali pre pacientov a pre väčšie platy sestričiek a lekárov," vysvetlil. Rezort podľa Uhliarika s lekármi intenzívne komunikuje a vysvetľuje, že sa snaží transformáciou nemocníc na akciové spoločnosti zlepšiť ich hospodárenie.

Lekári vo Zvolene, B.Štiavnici a Krupine zatiaľ výpovede nepodávajú

Ani jeden lekár z nemocníc, ktoré v Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK) spravujú spoločnosť Agel SK a nezisková organizácia (n.o.) Nemocnice a polikliniky Bratislava, nepodal do konca augusta výpoveď. Vyplýva to z ankety, ktorú medzi správcami nemocníc vo Zvolene, Krupine, Žiari nad Hronom a Banskej Štiavnice zrealizovala TASR. "Požiadavky, ktoré nastolili lekárske odbory nie sú našimi témami," povedal TASR Rastislav Kubáň, riaditeľ n.o. Nemocnice a polikliniky Bratislava, ktorá spravuje nemocnice v Žiari nad Hronom a Banskej Štiavnici. Organizácia spravuje ešte aj nemocnicu v Rimavskej Sobote, no ani tam výpovede v súvislosti s výzvou odborárov nezaznamenali. "V troch našich zdravotníckych zariadeniach v banskobystrickom kraji máme pritom asi 200 lekárov," pripomenul Kubáň. Podobne na otázku TASR odpovedala aj hovorkyňa Agel SK Andrea Beňová. "V nemocnici vo Zvolene ani v Krupine sa zatiaľ žiadny z lekárov, ktorí pracujú pod našou spoločnosťou nepripojil k hromadným výpovediam," uviedla.

01.09.2011

Nemocnice na Spiši zatiaľ nezaevidovali výpovede zo strany lekárov

Nemocnice na Spiši neevidujú záujem zo strany lekárov o hromadné výpovede. V šiestich opýtaných nemocniciach doteraz žiaden lekár výpoveď nepodal a vedenia jednotlivých nemocníc ani nevedia o tom, že by tak niektorý z nich chcel urobiť.

„Do tejto chvíle nikto nedal výpoveď a ani nemám informácie o tom, že by tak chcel niektorý lekár urobiť," povedal riaditeľ Nemocnice Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku Štefan Volák. Spolu tam pracuje približne 40 lekárov. Ide o neziskovú organizáciu, ktorej jediným zakladateľom je mesto Kežmarok. Poskytuje zdravotnú starostlivosť v odboroch vnútorné lekárstvo, chirurgia, gynekológia a pôrodníctvo, detské oddelenie, ARO, oddelenie dlhodobo chorých, geriatria, rádiodiagnostické pracovisko a dopravno-zdravotná služba.

Dávať hromadné výpovede sa zatiaľ nechystajú ani lekári v staroľubovnianskej nemocnici. „Zatiaľ nám nikto nehlásil výpoveď, máme tu zamestnaných 385 ľudí, z toho 55 lekárov,“ uviedol Juraj Sroka, poverený zastupovaním riaditeľa nemocnice. Ľubovnianska nemocnica je taktiež neziskovou organizáciou a poskytuje zdravotnú starostlivosť pre spádovú oblasť miest Stará Ľubovňa, Kežmarok a Sabinov.

„V Nemocnici Poprad, a.s., k dnešnému dňu neevidujeme zo strany lekárov ani jednu žiadosť o rozviazanie pracovného pomeru v súvislosti s aktivitami Lekárskeho odborového združenia (LOZ),“ priblížil situáciu v Poprade riaditeľ nemocnice Jozef Tekáč. Popradská nemocnica je nemocnicou tretieho typu a poskytuje zdravotnícke služby pre spádovú oblasť približne 100.000 občanov. V súčasnosti tu pracuje okolo 1200 zamestnancov.

Podobná situácia je aj v Nemocnici s poliklinikou v Spišskej Novej Vsi. „Pokiaľ mám informácie, tak u nás sa nikto nechystá dať výpoveď, čomu sme radi,“ konštatoval primár ARO Štefan Zelený. V Spišskej Novej Vsi pracuje okolo 100 lekárov a v nemocnici poskytujú zdravotnú starostlivosť na 15 oddeleniach, v areáli sa tiež nachádza 16 ambulancií. Hromadné výpovede zatiaľ nenahlásili ani v nemocniciach, ktoré na východe Slovenska prevádzkuje spoločnosť Agel SK, a.s. Jej hovorkyňa Andrea Beňová informovala, že zatiaľ sa žiaden z lekárov neprihlásil k hromadným výpovediam, ktoré avizuje LOZ. Agel SK prevádzkuje nemocnice v Levoči a Krompachoch.

Lekári v nemocnici v Partizánskom výpovede nepodávajú

Lekári nemocnice v Partizánskom výpovede, ktoré avizovalo Lekárske odborové združenie (LOZ), nepodávajú. "U nás sa zatiaľ nič nedeje," podotkol pre TASR riaditeľ nemocnice Gabriel Krbúšik. Naopak, horúcou témou je podľa jeho slov vstup akciovej spoločnosti Svet zdravia do nemocnice.

Spoločnosť ako nový strategický partner oficiálne vstupuje do nemocnice k 1. septembru 2011, kedy zástupcovia spoločnosti vstúpia aj do správnej rady nemocnice. Po tomto prvom kroku bude nasledovať fúzia dvoch neziskových organizácií. Ako sa vyjadril ešte v júni tohto roka primátor mesta Jozef Božik, nájdenie investora pre nemocnicu vzhľadom na súčasnú situáciu v zdravotníctve bolo rozhodnutím v hodine dvanástej, ktoré nielenže nemocnicu zachráni, ale znamená aj šancu na rozvoj činností nemocnice.

Všeobecná zdravotná poisťovňa chcela totiž v nemocnici zrušiť šesť oddelení. Tri z nich, gynekologicko-pôrodnícke, detské a novorodenecké, pokračujú podľa riaditeľa aj naďalej. Zrušené bolo oddelenie krčné, urologické, ktoré v súčasnosti funguje v režime jednodňovej starostlivosti, a doliečovacie oddelenie. "Lôžka z tohto oddelenia boli naprofilizované na oddelenie dlhodobo chorých," podotkol Krbúšik.

Pod spoločnosť Svet zdravia, ktorá získala Partizánsku nemocnicu do prenájmu, bude od septembra tohto roka spadať aj ďalších deväť nemocníc na východe Slovenska. Generálny riaditeľ spoločnosti Norbert Schellong neočakáva masové zapájanie lekárov v týchto zdravotníckych zariadeniach do podávania výpovedí. Svoje tvrdenie opiera o očakávanie určitých pozitívnych zmien, ktoré sa budú týkať zamestnancov jednotlivých nemocníc.

V štátnej a krajských nemocniciach v TSK nepodal výpoveď žiadny lekár

V nemocniciach Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) zatiaľ neevidujú ani jedinú výpoveď zo strany lekárov. Výpoveď nepodal žiadny lekár nielen vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne, ale ani v žiadnej z troch nemocníc v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK (Považská Bystrica, Myjava, Bojnice).

Ako TASR informovala Mária Filková zo sekretariátu Fakultnej nemocnice (FN) v Trenčíne, výpoveď im zatiaľ nedoručil ani jeden lekár. Rovnako nulová je zatiaľ odozva na odborársku výzvu aj v Nemocnici s poliklinikou v Myjave. TASR to potvrdil riaditeľ nemocnice Jozef Markovič.

"V našej nemocnici nedal v súvislosti so štrajkom nikto výpoveď," informoval riaditeľ NsP v Považskej Bystrici Peter Rendek. Rovnako žiadnu výpoveď lekárov nezaevidovali do dnešného dňa ani v NsP Prievidza so sídlom v Bojniciach. Podľa riaditeľa nemocnice Ladislava Gerlicha zatiaľ nemajú ani avízo o prípadných výpovediach.

Ochotu pripojiť sa k hromadným výpovediam po vzore svojich českých kolegov prejavilo podľa predsedu Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Mariana Kollára na Slovensku 3827 lekárov z 51 nemocníc. Výpovede podľa jeho slov lekári nestiahnu dovtedy, kým nebudú naplnené všetky ich požiadavky. Pokiaľ nebudú naplnené, mohlo by od októbra dôjsť k podávaniu výpovedí.

Zdravotníci nepodanie výpovedí podmieňujú štyrmi požiadavkami - dodržiavaním Zákonníka práce a personálnych normatívov v nemocniciach, dofinancovaním systému, lepším mzdovým ohodnotením a zastavením transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti.

Svet zdravia sa masového podávania výpovedí lekárov na východe neobáva

Generálny riaditeľ spoločnosti Svet zdravia, pod ktorú bude spadať od 1. septembra tohto roka deväť nemocníc na východe Slovenska, Norbert Schellong neočakáva masové zapájanie lekárov v týchto zdravotníckych zariadeniach do podávania výpovedí. Svoje tvrdenie opiera o očakávanie určitých pozitívnych zmien, ktoré sa budú týkať zamestnancov jednotlivých nemocníc.

Vranovská investičná, s. r. o., patriaca pod spoločnosť Svet zdravia, môže na základe rozhodnutia poslancov Košického samosprávneho kraja prevádzkovať od 1. septembra tohto roka nemocnice v Spišskej Novej Vsi, Trebišove, Rožňave a Michalovciach. Pod správu Svet zdravia, a. s., v súčasnosti spadajú aj zdravotnícke zariadenia v Humennom, Vranove nad Topľou, Stropkove, Medzilaborciach a Svidníku.

"Domnievam sa, že v nadväznosti na zmeny v súvislosti s našou centralizáciou na východnom Slovensku, myslím si, že to budú nulové stavy, ktoré by mali ambíciu sa do tejto akcie zapojiť," podotkol Schellong na margo podávania výpovedí lekárov na Slovensku, ktoré avizovalo Lekárske odborové združenie.

Lekári jednotlivých nemocničných zariadení na východe Slovenska sú podľa jeho slov v súčasnosti v očakávaní určitých pozitívnych zmien. "Na rok 2012 dnes predstavujeme svojim zamestnancom vízie na ďalšie roky. Plánujeme dynamiku rastu miezd, takže nás začínajú vnímať ako rýdzo súkromného prevádzkovateľa," uzavrel generálny riaditeľ spoločnosti Svet zdravia.

Podľa riaditeľa lučeneckej nemocnice lekári nemajú dôvod na výpoveď

Lekári v nemocniciach v Rimavskej Sobote a v Lučenci výpovede nepodávajú. Obe zariadenia prevádzkujú neziskové organizácie. Riaditeľ nemocnice v Rimavskej Sobote Rastislav Kubáň pre TASR potvrdil, že nedostal ani jednu výpoveď. V Lučenci je situácia rovnaká. Ako pre TASR povedal riaditeľ tamojšej nemocnice Július Höffer, na výpovede lekárov v neziskových organizáciách nevidí dôvod.

"Nevidím dôvod, aby dávali výpovede naši zamestnanci. Teraz to nie je o riešení problémov v zdravotníctve, ale zo strachu z transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti," povedal Höffer. Protest by mal podľa neho zmysel vtedy, ak by sa riešil problém nedostatku peňazí v zdravotníctve. Ako manažér neziskovej organizácie musí viesť zariadenie tak, aby sa nedostali do straty. Veľké nemocnice produkujú dlhy, hoci pôsobia v rovnakom obchodnom prostredí. "Niet pochýb, že rezervy v efektívnom hospodárení sú stále. Štát si zvolil formu akciových spoločností na to, aby prinútil manažérov nemocníc lepšie hospodáriť. Lekárov by podľa mňa nemalo zaujímať, ako manažér dosiahne lepší výsledok. Dôležité je, aby mali zdravotníci primerané platy, pacienti dostávali adekvátnu starostlivosť a hospodárenie zostalo v rovnováhe," dodal riaditeľ nemocnice v Lučenci.

Lučeneckú nemocnicu prevádzkuje nezisková organizácia od roku 2005. Rimavskosobotská nemocnica patrí do siete, ktorú od roku 2005 spravuje nezisková organizácia Nemocnice a polikliniky, n.o., Bratislava.

Lekári vo Východoslovenskom onkologickom ústave v Košiciach výpovede nepodávajú

Vo Východoslovenskom onkologickom ústave (VOU), a. s., v Košiciach zatiaľ nemajú hlásené a ani plánované výpovede lekárov v súvislosti s akciou Lekárskeho odborového zväzu. Informoval o tom dnes predseda predstavenstva a generálny riaditeľ VOU Tomáš Sieber.

Priemerná mzda lekára vo VOU je 2027 eur, priemerná mzda zdravotnej sestry predstavuje 970 eura. „Kolektívna zmluva, ktorú máme podpísanú so základnou organizáciou Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb pri VOU, a. s., garantuje našim zamestnancom nadštandardné podmienky," komentoval šéf VOU.

Jednotlivé opatrenia, ktoré realizuje vedenie onkologického zariadenia podľa neho od začiatku roka smerujú k zlepšeniu poskytovania zdravotnej starostlivosti v ústave a takisto k zlepšeniu pracovných podmienok zamestnancov.

Ako dnes TASR informovala PR konzultantka VOU Monika Murová, za prvých sedem mesiacov tohto roka zariadenie dosiahlo kladný hospodársky výsledok, viac ako 850.000 eur. Doplnila, že tak ako ostatných zdravotníckych zariadení aj onkologického ústavu v Košiciach sa dotklo krátenie limitov a cien za jednotlivé výkony zo strany zdravotných poisťovní.

„V nadväznosti na zmenu zmluvných podmienok zo strany zdravotných poisťovní sme zaviedli niektoré úsporné opatrenia, ktoré zvyšujú efektivitu chodu ústavu, a ktoré prinesú celkovú ročnú úsporu viac ako 130.000 eur," uviedol Sieber. Podľa neho práve skutočnosť, že ústav je už viac ako päť rokov akciovou spoločnosťou, im umožňuje oveľa jednoduchšie prijímať opatrenia.

VOU od svojho vzniku ako a. s. preinvestoval na rekonštrukciu a obnovu zariadenia viac ako deväť miliónov eur. „Financie pritom idú z našich vlastných zdrojov práve vďaka tomu, že ústav hospodári samostatne," doplnil Sieber.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: