Zľavy z plánovaných vernostných systémov v lekárňach majú získať pacienti

Zľava, ktorá má vzniknúť opätovným zavedením vernostných systémov do slovenských lekárni, by sa mala poskytovať iba pacientovi. Pôvodný plán ministerstva zdravotníctva v návrhu nového zákona o liekoch hovoril o tom, že ak lekáreň poskytne poistencovi zľavu, rovnakú získa aj jeho zdravotná poisťovňa. Zmenu navrhol poslanec Tibor Bastrnák (Most-Híd) na tohtotýždňovom rokovaní parlamentného výboru pre zdravotníctvo, ktorý ju aj odsúhlasil. O zákone budú poslanci hovoriť na nadchádzajúcej schôdzi.

Ako poznamenal predseda výboru Viliam Novotný (SDKÚ-DS), v prípade predchádzajúceho návrhu niektorí najmä opoziční poslanci hovorili o tom, že takýto nečestný systém bude nahrávať súkromným zdravotným poisťovniam. "Aby bolo úplne jasné, že nám ide len o to, aby pacient doplácal menej, aby lieky boli pre pacienta lacnejšie, prišiel pán poslanec s návrhom, aby celú zľavu vo výške 100 percent dostal pacient," doplnil.

Vernostné systémy sa nepáčia Slovenskej lekárnickej komore, ktorá ich považuje za nesystémové riešenie a marketingový nástroj na zvyšovanie zisku súkromných spoločností prevádzkujúcich siete lekární. "Schválený návrh v tomto kontexte považujeme za popretie jediného doterajšieho argumentu ministerstva zdravotníctva v prospech vernostných systémov a paradoxne aj za nepriamu podporu nášho odmietavého názoru," povedal pre TASR viceprezident komory Ondrej Sukeľ. Výsledkom vernostných systémov podľa neho nebude znižovanie doplatkov, ale ako mali ukázať zahraničné skúsenosti, maximalizácia zisku súkromných spoločností, zatváranie lekární napríklad na vidieku a zvyšovanie spotreby liekov.

Pripomenul, že vernostné systémy začiatkom tohto roka prezident a následne aj slovenský parlament odmietli. Poukázal tiež, že vernostné systémy od decembra 2010 postupne zakázali napríklad v Česku a Poľsku. "Nie sú zákonom definované ani vo väčšine ostatných krajín Európskej únie, ako napríklad v Nemecku, Rakúsku, Taliansku či Francúzsku. Napriek všetkému, je tu opäť snaha schváliť tento v lekárenstve neštandardný nástroj. Prečo sa Slovensko má stať laboratóriom, v ktorom budeme na našich občanoch testovať to, čo okolité krajiny zakazujú?," uzavrel.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: