Lekár by mal byť zodpovedný už iba za predpísanie účinnej látky

Lekár by mal byť po zavedení generickej preskripcie do praxe zodpovedný už iba za predpísanie účinnej látky v lieku a nie za konkrétny liek. "Aby bolo úplne jasné, kto je za čo zodpovedný. Lekár bude zodpovedný len za predpísanie správnej účinnej látky na diagnózu, za to, či je vydaný správny liek a za to, či tento liek je dobrý a kvalitný bude zodpovedať či už lekárnik, alebo výrobca, ale nie lekár," povedal predseda parlamentného výboru pre zdravotníctvo Viliam Novotný (SDKÚ-DS). Ten túto zmenu navrhol cez pozmeňujúci návrh k zákonu o liekoch, ktorý výbor na tohtotýždňovom rokovaní schválil.

Podľa jeho slov sa týmto spôsobom reagovalo na výhrady Slovenskej lekárskej komory, ktorá spustila petíciu proti zavedeniu generickej preskripcie, teda predpisovaniu liekov na úrovni účinnej látky, do praxe. Lekárom sa nepáčilo, že by aj napriek tomu, že oni by predpisovali účinnú látku, zodpovedali aj za vydaný liek. Na problém so zodpovednosťou poukázalo aj ministerstvo vnútra. Zmena ohľadne predpisovania by sa mala týkať asi 40 percent liekov. Recepty na lieky by mali ostať v súčasnej podobe, miesto konkrétneho lieku však na ne lekár napíše názov účinnej látky. Zároveň bude môcť na recept napísať aj konkrétny názov lieku. Lekárnik na základe lekárom predpísanej účinnej látky bude zo zákona povinný vydať pacientovi najlacnejší liek. Pacient sa bude môcť dobrovoľne rozhodnúť pre liek s vyšším doplatkom. V odôvodnených prípadoch bude môcť lekár predpísať konkrétny názov lieku.

Ministerstvo od generickej preskripcie očakáva zníženie doplatkov pacientov za lieky. Tí podľa jeho analýzy zaplatili ročne za lieky o 48 miliónov eur viac ako by mali. So zavedením povinnej generickej preskripcie počíta nový zákon o liekoch, ktorý by mal platiť od októbra. Na septembrovej schôdzi o ňom budú hovoriť poslanci. Predpisovanie na úrovni účinnej látky umožňuje aj súčasná legislatíva, v praxi sa táto možnosť nevyužíva takmer vôbec a lekári predpisujú názov lieku. Generická preskripcia je povinná v dvoch krajinách EÚ, v Portugalsku a Litve, a možná v Nemecku, Dánsku, Fínsku, Švédsku a Lotyšsku. Česká republika ju práve zavádza.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: