Austrálski vedci naznačili, že sledovanie televízie by mohlo skracovať život

Obezita, fajčenie, požívanie alkoholu a sledovanie televízie sú indikátormi zvýšeného rizika kardiovaskulárnych ochorení a skrátenia dĺžky života.

Sedenie pred televízorom môže poškodiť ľudské zdravie rovnako ako nadváha, fajčenie a popíjanie alkoholu, upozorňujú austrálski vedci z Queenslandskej univerzity v článku, ktorý zverejnili v odbornom lekárskom časopise British Journal of Sports Medicine. Lennert Veerman a jeho tím odhadujú, že ľudia, ktorí presedia každý deň pred televízorom šesť hodín, budú žiť o takmer päť rokov kratšie než tí, čo vôbec nesledujú televíziu. Naznačili, že každá hodina, ktorú dospelý človek strávi pred televízorom, mu skráti život o takmer 22 minút.

Vedci dospeli k týmto výsledkom na základe údajov, ktoré čerpali z austrálskej štúdie o diabete, obezite a životnom štýle. Na otázky v nej odpovedalo vyše 11.000 ľudí vo veku nad 25 rokov. Ich odpovede - dospelí Austrálčania sledovali v roku 2008 televíziu dovedna 9,8 miliardy hodín - porovnali s úmrtnosťou. "Závery naznačujú, že výrazné skrátenie dĺžky životy môže súvisieť s dlhým sedením dospelých Austrálčanov pred televízorom," napísal Veerman. Upozornil však, že ich závery sú limitované nízkou exaktnosťou vzťahu medzi dĺžkou sledovania televízie a úmrtnosťou.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: