Rezort zdravotníctva výhrady lekárnikov k zákonu o liekoch neprijal

Ministerstvo zdravotníctva neprijalo výhrady Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) k zákonu o liekoch. Zákon teda bude pokračovať v ďalšom čítaní v podobe, v akej bol schválený vládou a upravený pozmeňujúcimi návrhmi jednotlivých poslancov. Na brífingu po stretnutí so SLeK o tom informovala generálna riaditeľka Sekcie farmácie a liekovej politiky rezortu Michaela Gajdošová.

"Tento zákon o liekoch je zákonom, ktorý je napísaný predovšetkým pre pacienta. Celým zákonom chce ministerstvo prispieť pacientom, aby mali k dispozícii lacnejšie lieky," zdôraznila Gajdošová.

Norma, ktorá má povoliť vernostné zľavy v lekárňach a zaviesť predpisovanie účinnej látky namiesto konkrétneho lieku, vyhovuje však podľa SLeK najmä veľkým finančným skupinám, napríklad skupine Penta. "Navrhovaný zákon o liekoch v mnohých svojich ustanoveniach vychádza z mnohých princípov, ktoré táto firma už dlhodobo presadzuje vo svojej mediálnej, ale aj politickej aktivite," povedal na dnešnom brífingu SLeK jej prvý viceprezident Ondrej Sukeľ. 

Lekárnici preto vyzvali poslancov, aby zákon o liekoch z rokovania stiahli. "K tejto výzve nás viedla skutočnosť, že táto najvážnejšia lieková norma poslúži znova finančným skupinám aj spomenutej finančnej skupine, ktorá prevádzkuje sieť lekární Dr.Max, k posilneniu a vytlačeniu ostatných prevádzkovateľov lekárenskej starostlivosti," zdôraznil prezident SLeK Tibor Czuľba.

Spomínaná investičná skupina však postoju SLeK nerozumie. "Penta podporuje regulačné prostredie, ktoré je založené na väčšej účasti súkromných investorov, efektivite, obmedzovaní plytvania a zvýšenej konkurencii. Nový zákon o lieku, o ktorom v týchto dňoch rozhoduje NR SR, je v súlade s týmito princípmi, a preto ho považujeme za pozitívnu legislatívnu zmenu," reagoval hovorca investičnej skupiny Martin Danko. SLeK sa podľa neho rozhodla celú diskusiu o zákone zúžiť na ničím nepodložené útoky voči spoločnosti a spoločnosť preto nevylučuje ani odvetné právne kroky.

"Pokiaľ chce byť SLeK vo svojich postojoch dôsledná, mala by potom požadovať, aby sa lekárnici vzdali ziskových marží, respektíve aby marže boli zakázané. Lekárne by potom boli len vlastnené štátom a lekárnici by v nich pracovali ako zamestnanci s tabuľkovými platmi," dodal Danko. Ako formu protestu proti norme dnes SLeK využila platenú inzerciu v denníku Nový čas. "Ktorý žralok si brúsi zuby na ovládnutie slovenských lekární? Chystá sa tu potichu ďalší PPP projekt - Poslanci, Pomôžte Pente???" píše komora v inzercii, ktorá bola tiež predmetom dnešného rokovania vedenia ministerstva s komorou. "Nezaznelo z ich strany bezbrehé nadšenie a povedali, že to budú riešiť," charakterizoval Sukeľ reakciu rezortu na inzerciu. "Ministerstvo tvrdenia, ktoré sú v tejto platenej inzercii lživé a ničím nepodložené, kategoricky odmieta," reagovala Gajdošová.

Viceprezident SLeK Sukeľ pre TASR na margo dnešného stretnutia v Národnej rade dodal, že komora dnes nemala s vedením ministerstva oficiálne rokovanie. Zástupcovia SLeK boli podľa neho len prizvaní do poslaneckého klubu KDH, aby vysvetlili výhrady, ktoré majú k zákonu o liekoch. Na stretnutí bol prítomný aj minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH). "Nebolo to oficiálne stretnutie ministra s komorou. Bolo to stretnutie na poslaneckom klube na žiadosť klubu, aby si poslanci vytvorili názor," povedal Sukeľ. "My sme rokovanie s ministerstvom k zákonu o liekoch nemali. Dokonca nás odmietli pozvať na medzirezortné pripomienkové konanie. Iba sme im poslali pripomienky, no rokovanie o týchto pripomienkach nebolo nikdy," dodal. SLeK sa podľa neho neformálne stretla raz s dvoma právnikmi ministerstva, ale nebolo to vo vecnej rovine. Gajdošová na dnešnom brífingu povedala, že ministerstvo umožnilo ešte pred samotným medzirezortným pripomienkovým konaním všetkým subjektom, ktorých sa to týka, stretnutie a odprezentovanie svojich ideí, ako by si predstavovali legislatívu v oblasti lekárenstva na Slovensku. "Týchto stretnutí bolo na pôde ministerstva 16. Medzi tými subjektmi bola aj SLeK," uviedla.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: