Proti presadzovaniu firemných záujmov v lekárenstve sa za 14 dní vyslovilo 500 lekárnikov a paralelne aj 3000 iných zdravotníckych pracovníkov a pacientov

Už 500 lekárnikov z celého Slovensko a 3000 pacientov za 2 týždne trvania spontánnej petície „Lekárnici nahlas“ pripojilo svoj podpis proti hrozbám, ktoré by prinieslo schválenie návrhu zákona o liekoch v podobe, v akej ide v slovenskom parlamente do druhého čítania.

Keďže táto legislatíva, sledujúca primárne záujmy veľkých finančných skupín, nesleduje záujmy bežných občanov, ale len maximalizáciu zisku spomenutých spoločností, organizátori petície oslovili paralelne so žiadosťou o podporu aj ostatných zdravotníckych pracovníkov a pacientov. „Sme milo prekvapení počtom podpisov nazbieraných za dva týždne. Medzi podpismi sú aj študenti farmaceutických fakúlt. Ani mladým budúcim lekárnikom nie je jedno, či sa lekárenstvo na Slovensku bude ďalej vyvíjať odborným smerom, ako vo väčšine krajín Európskej únie, alebo či sa Slovensko stane pokusným králikom, na ktorom budeme testovať fungovanie lekární v prostredí, v ktorom je fetišom zisk, marketing a obchod, a nie pacient,“ vyjadril sa predseda petičného výboru Marcel Jusko.

Petícia „Lekárnici nahlas“ je spontánnou aktivitou lekárnikov, a nie tak ako niektoré médiá či finančné skupiny informovali aktivitou Slovenskej lekárnickej komory. „SLeK naše kroky podporuje, ale to je asi tak všetko. S iniciatívou sme prišli my, mladí lekárnici, väčšinou len zamestnanci lekární. Nemôžeme sa už ďalej pozerať na to, ako sa tu ide degradovať povolanie lekárnika a ako tu časť slovenských poslancov chce urobiť z obchodu a marketingu v lekárenstve úplnú modlu. V koho záujme sa toto ide diať? V záujme firmy a jej údajnej snahe pretvoriť v minulých rokoch legislatívu v slovenskom zdravotníctve na svoj obraz, o ktorej práve v týchto dňoch informuje portál WikiLeaks?“ pýta sa Marcel Jusko.

Lekárnici budú v zbieraní podpisov pokračovať aj po prípadnom schválení zákona o liekoch v podobe, v akej by o ňom mal vo štvrtok 8.9. rokovať parlament. „Ďalšie kroky nechceme predbiehať, ale určite sa budeme stále snažiť o to, aby legislatíva v oblasti lekárenstva na Slovensku bola proeurópska, štandardná a najmä odborne orientovaná pre pacienta, nie klienta. A to nielen rečami, ale aj realitou,“ dodal Marcel Jusko.

Autor článku: PharmDr. Marcel Jusko, PhD.

Dátum zverejnenia: