Rybí olej spolu s cvičením pomáha pri chudnutí

Rybí olej spolu s cvičením pomáha pri chudnutí
Zdroj: bigstockphoto.com

Mastné kyseliny nachádzajúce sa v rybách, známe svojím spomaľujúcim účinkom na starnutie ľudského mozgu, môžu človek pomôcť aj schudnúť, ak popri ich konzumácii bude aj primerane cvičiť.

K tomuto záveru prišli vedci z University of South Australia, ktorí zistili, že denné dávky rybieho oleja, obsahujúceho Omega-3 mastné kyseliny, pomohli obéznym ľuďom spáliť prebytočný tuk.

"Kyseliny Omega-3 nájdené v rybom oleji zvyšujú spaľovanie tukov tým, že počas cvičenia zlepšujú prúdenie krvi do svalov," vysvetľuje výskumníčka Alison Hillová.

Počas trojmesačnej štúdie vedci skúmali 68 ľudí trpiacich nadváhou a obezitou, ktorých rozdelili do štyroch skupín. Jedna skupina užívala malé dávky rybieho oleja, zatiaľ čo druhá dostala slnečnicový olej, ktorý neobsahuje Omega-3 mastné kyseliny.

Stravovanie oboch skupín zostalo bezo zmeny a všetci naďalej jedli všetko, na čo boli dovtedy zvyknutí, no popri tom aj trikrát týždenne cvičili. Ďalšie dve skupiny užívali rybí alebo slnečnicový olej, no necvičili.

Štúdia ukázala, že tí, ktorí užívali rybí olej a pri tom cvičili, schudli počas sledovaných troch mesiacov v priemere o dva kilogramy. Cvičiaca skupina užívajúca slnečnicový olej neschudla, podobne ako neschudli ani tí, ktorí necvičili.

Šesťročná štúdia amerických vedcov z Rush University Medical Center v Chicagu, zverejnená minulý rok, prišla k záveru, že Omega-3 mastné kyseliny pomáhajú zlepšiť fungovanie mozgu a súčasne znižujú riziko mozgovej mŕtvice. Pomáhajú tiež chrániť mozog z hľadiska starnutia.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: