Regionálny ZMOS Považská Bystrica tvrdí, že štát má zodpovednosť aj za nemocnice VÚC

Regionálne združenie miest a obcí (ZMOS) okresu Považská Bystrica žiada Radu ZMOS, aby sa aj ona začala zaoberať transformáciou nemocníc. Na dnešnom zasadnutí v Považskej Bystrici prijali uznesenie, v ktorom žiadajú, aby do procesu oddlženia zaradili aj regionálne nemocnice.

"Ľudia žijúci v regiónoch si zaslúžia rovnakú zdravotnú starostlivosť ako obyvatelia Bratislavy či iných väčších miest. Nemyslíme si, že zadlženie regionálnych nemocníc je v porovnaní s fakultnými nemocnicami také dramatické," povedal predseda regionálneho ZMOS a primátor Považskej Bystrice Karol Janas. Ako dodal, argumentácia ministerstva zdravotníctva, že štát nemôže oddlžovať nemocnice v zriaďovateľskej pôsobnosti vyšších územných celkov, neobstojí. "Proces transformácie je podľa nás jednoznačne možný. Rozsah zdravotnej starostlivosti neurčujú VÚC, ale ministerstvo. Ministerstvo preto musí prijať zodpovednosť za stav nemocníc a nemôže zodpovednosť hodiť na VÚC. VÚC by mali zodpovednosť iba vtedy, ak by mali všetky páky a mohli by rozhodovať o všetkom," zdôraznil Janas.

Považskobystrický regionálny ZMOS sa tak pripojil k výzve zastupiteľstva Trenčianskeho samosprávneho kraja, ktoré sa so žiadosťou o oddlženie troch regionálnych nemocníc (Myjava, Považská Bystrica, Bojnice) obrátilo na premiérku, ministra vnútra a ministra financií. Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Katarína Zollerová po výzve poslancov TSK uviedla, že štát nemôže oddlžovať spoločnosti, ktoré nevlastní. Majiteľmi týchto nemocníc sú VÚC, ktoré plne zodpovedajú za ich hospodárenie.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: