Vo vzduchu naďalej prevláda peľ ambrózie, ale aj spóry húb

Pomerne vysoké koncentrácie alergologicky významného peľu ambrózie namerali v ostatných dňoch okrem Žiliny a Nitry všetky ostatné monitorovacie stanice peľovej informačnej služby (PIS) pre regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) na Slovensku. TASR informovala hovorkyňa banskobystrického RÚVZ Mária Tolnayová.

Najvyššie koncentrácie peľu tejto inváznej rastliny zachytili v nedeľu (4.9.) v Bratislave a Banskej Bystrici – v rozmedzí od 335 až do 589 peľových zŕn v metri kubickom vzduchu. V tento deň zachytili najvyššie hladiny peľu ambrózie aj monitorovacie stanice PIS pri RÚVZ Trnava a Košice. Ako konštatovala Janka Lafférsová, vedúca oddelenia biológie životného prostredia RÚVZ v Banskej Bystrici, ktorý je koordinátorom PIS na Slovensku, druhové zloženie peľového spektra v ovzduší na celom území Slovenska sa za posledné týždne výraznejšie nemení. Najvýznamnejším alergénom bol a je peľ ambrózie. Peľ tejto rastliny je silným alergénom, pričom precitlivenosť na túto rastlinu u ľudí neustále rastie, čo evidujú odborníci v celej Európe. "Ambrózia sa totiž rozširuje aj v osídlených oblastiach a je zvlášť nebezpečná, pretože jediná rastlina vyprodukuje za sezónu milióny peľových zŕn. Alergikom spôsobujú problémy hlavne dva druhy – ambrózia malá (bežná) a ambrózia obrovská." Navyše, všetky astrovité byliny - palina, ambrózia, rumanček či slnečnica často vyvolávajú skrížené reakcie po konzumácii zeleniny, ovocia či korenín, vysvetlila Lafférsová.

Oproti predchádzajúcemu obdobiu poklesli koncentrácie slabo alergizujúceho peľu pŕhľavovitých rastlín. Peľ tráv z čeľade lipnicovitých sa dlhodobo vyskytuje už len v nízkych koncentráciách. Okrem spomenutých druhov sa v ovzduší vyskytoval peľ rastlín z čeľade astrovitých, mrkvovitých, skorocelu, mrlíkov a chmeľu. Na celom území sa udržiavali veľmi vysoké denné koncentrácie spór húb – plesní s najpočetnejšie zastúpenými rodmi Cladosporium, Alternaria a Epicoccum. Podľa Lafférsovej denné koncentrácie peľu v nasledujúcich dňoch opäť mierne poklesnú. Už aj na strednom a severnom Slovensku končí peľová sezóna silno alergizujúcej paliny, no na celom území ostane dominantným alergénom peľ ambrózie. Odborníci tiež očakávajú veľmi vysoké koncentrácie spór húb. Koncentrácie peľu tráv z čeľade lipnicovitých, ako aj peľu pŕhľavy, sa budú naďalej udržiavať už len v nízkych hladinách.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: