Čadu hrozí najväčšia epidémia cholery v jeho dejinách

Čadu hrozí najväčšia epidémia cholery v dejinách tejto stredoafrickej krajiny, pričom veľké je i riziko rozšírenia ochorenia do utečeneckých táborov pri hraniciach so Sudánom. Informoval o tom dnes Medzinárodný výbor Červeného kríža a Červeného polmesiaca (MVČKČP).

Od začiatku tohto roka sa cholerou v Čade nakazilo 12.700 ľudí, pričom 364 už tejto vodou sa prenášajúcej chorobe podľahlo. Podľa Sophie Chavanelovej z MVČKČP v strednej Afrike práve vrcholí obdobie dažďov, ktoré je pre šírenie sa ochorenia najvhodnejšie. "Počet nakazených sa rýchlo zvyšuje," uviedla Chavanelová pre agentúru DPA.

Humanitárni pracovníci sa obávajú najmä toho, že by sa epidémia mohla rozšíriť do táborov pre ľudí, ktorí utiekli zo susedného Sudánu pred občianskym konfliktom. "Najviac prípadov nákazy sme zaznamenali pri juhozápadných hraniciach s Kamerunom a Nigériou, ako aj na východe krajiny," uviedla predstaviteľka Červeného kríža. Cholera je infekcia, spôsobená znečistenou vodou. Ľahko sa jej dá zabrániť používaním čistej vody a hygienickými opatreniami.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: