V. Novotný chce ľahší vstup inovatívnych liekov na trh

Inovatívne lieky by mohli mať ľahší vstup na slovenský trh. Umožniť to má pozmeňovací návrh k zákonu o rozsahu a podmienkach úhrady liekov od poslanca SDKÚ-DS Viliama Novotného.

"V porovnaní s vládnym návrhom sa ruší tzv. malý referenčný kôš piatich krajín s porovnateľnou výškou HPD na obyvateľa, pričom tento sa nahrádza košom všetkých členských štátov EÚ. Pre určenie úhrady zdravotnej poisťovne vo výške viac ako 20 percent sa vyžaduje, aby liek mal úradne určenú cenu aspoň piatich z 27 členských štátov EÚ, pričom na veľkosť balíka lieku sa nebude prihliadať," píše sa v Novotného návrhu.

Ten zároveň odstraňuje fixáciu procesu určovania úhrady výhradne na vybrané krajiny s porovnateľnou ekonomickou výkonnosťou. Súčasne odzrkadľuje skutočnosť, že podľa údajov Eurostatu za rok 2010 skončilo Slovensko pri hodnotení HDP na obyvateľa na 20. mieste spomedzi 27 členských krajín. Novotný pripustil, že pozmeňovací návrh predložil v reakcii na kritiku opozície voči zákonu z dielne ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika (KDH). Jeho predchodca, poslanec Richard Raši (Smer-SD) označil právnu normu za zákon o smrti. Tvrdí, že sa ním vytvárajú také procesy, ktoré zabraňujú vstupu inovatívnych liekov. Novotný považoval Rašiho výhrady za veľmi vážne, a preto sa rozhodol predložiť spomínaný pozmeňovací návrh.

"Schválenie tohto návrhu odstráni problémy alebo pochybnosti, o ktorých hovorila opozícia, a umožní liečiť pacientov inovatívnymi liekmi omnoho skôr ako vo vyspelejších krajinách EÚ, umožní najnovšie poznatky výskumov v oblasti farmácie ihneď aplikovať aj na Slovensku. Pretože pri zistení akejkoľvek, aj malej indikácie bude môcť byť aj liek v tejto indikácii veľmi promptne použitý," adresoval poslancom Novotný pri žiadaní o ich podporu. Dodal, že aj vďaka tomuto pozmeňovaciemu návrhu nebude Uhliarikova právna norma zákonom o smrti, "ale bude to jeden dobrý zákon, ktorý umožní lacnejšie lieky". Za prijatie pozmeňovacieho návrhu sa prihovoril aj minister Uhliarik, keďže môže pomôcť vstupu inovatívnych liekov na trh.

Zákon o rozsahu a podmienkach úhrady liekov má od novembra zmeniť spôsob stanovovania cien liekov a zdravotníckych pomôcok. Cieľom právnej normy z dielne ministerstva zdravotníctva má byť maximálna transparentnosť tohto procesu, ako aj zníženie cien liekov a doplatkov pre pacientov. Novinkou tak má byť elektronická kategorizácia liekov. Legislatívny rámec zmení aj spôsob fungovania kategorizačnej komisie. Sprísniť sa tiež má referencovanie cien liekov, ktoré sa bude realizovať dvakrát ročne. Ministerstvo zdravotníctva SR chce prostredníctvom zákona okrem iného urýchliť vstup lacnejších generických liekov na trh. Ministerstvo predpokladá, že plánované legislatívne zmeny prinesú úsporu 100 miliónov eur ročne. V prípade, že zákon schváli parlament a podpíše ho prezident, mal by začať platiť od novembra.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: