Vietnam: Novorodenca zachránili pred rituálnym pochovaním zaživa

Zdravotníčka v strednej časti Vietnamu zachránila novorodenca pred tým, aby ho rituálne pochovali zaživa spolu s jeho mŕtvou matkou. Informovali o tom dnes miestne médiá.

Päťdňový chlapček mal byť v stredu pochovaný v provincii Quang Nam po tom, čo jeho matka zomrela pri pôrode. Tento zvyk je bežný u etnickej skupiny Sedangov, ktorá žije v centrálnej oblasti Vietnamu. Bábätko zachránila pracovníčka miestnej kliniky Ho Thi Hieu, ktorá presvedčila dedinčanov, aby jej dovolili vziať dieťa do okresného zdravotníckeho zariadenia na liečbu. Záchrankyňa, ktorá tiež patrí k Sedangom, sa rozhodla dieťa adoptovať, hoci je tento krok v rozpore so zvykmi jej etnickej skupiny. Úroveň vzdelania je veľmi nízka, čo brzdí snahy miestnych úradov presvedčiť dedinčanov, aby prestali s rituálnym zabíjaním novorodencov, uviedol lekár z okresnej nemocnice.

Dieťa je v stabilizovanom stave a pod dohľadom zdravotníckeho personálu, dodal lekár. Približne 100.000 Sedangov, ktorí vyznávajú prevažne prírodné náboženstvo animizmus, sa sústreďuje v centrálnych provinciách Vietnamu. Patria k najchudobnejším etnickým skupinám v krajine a väčšinou sa živia ako roľníci.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: