Kancelária podľa feng-šuej

Kancelária podľa feng-šuej
Zdroj: bigstockphoto.com

Kvalita nášho života závisí predovšetkým od práce, ktorú vykonávame. Ak ovládneme pomocou feng-šuej svoj pracovný priestor, znamená to, že riadime svoj profesionálny osud. Úprava kancelárie a pracovného stola vedie k sebavedomiu, dobrej povesti firmy, posile financií i lepším vzťahom so spolupracovníkmi. 

Pre šéfa a manažéra

Ideálne miesto pre kanceláriu šéfa, majiteľa alebo vedúceho manažéra firmy, je pozícia čo najďalej od vstupných dverí do firemných priestorov. Miestnosť, najlepšie pravidelného tvaru, musí mať okno s prístupom denného svetla, dostatok priestoru pre umiestnenie pracovného stola, nábytku i doplnkov. Nesmie byť malá a stiesnená, s viacerými dverami. Energia musí plynúť miestnosťou, z tohto dôvodu treba odstrániť z kancelárie prebytok nábytku, neporiadok, skladové zásoby, aj haldy papiera. Čistá a uprataná kancelária podporuje u človeka rozvahu a jasné rozhodovanie. Ak človek zodpovedný za chod firmy sedí príliš blízko pri vchode, rozptyľujú ho každodenné maličkosti. Maximálna možná vzdialenosť kancelárie vedúceho zabezpečí pokojnejšie miesto na prácu, a najmä schopnosť strategického a dlhodobého plánovania.

Pracovný stôl pre úspech

Umiestnenie pracovného stola v kancelárii do tzv. vládnucej pozície je z pohľadu feng-šuej najdôležitejšie. Tento stôl je centrom sily, miestom, kde sa uskutočňujú významné rozhodnutia. Pracovný stôl má byť impozantný, väčších rozmerov a dostupný z oboch strán. Umiestňujeme ho uhlopriečne od dverí, aby sediaci videl na dvere i celú miestnosť. Takéto sedenie symbolizuje „kontrolu“ priestoru a umožňuje flexibilné a sebaisté jednanie. Nikdy nesedíme chrbtom k dverám a čelom k oknu. Usilujeme sa vyhnúť oknu za chrbtom, ale ak nie je iná možnosť, ochráni nás pohodlná kancelárska stolička s vysokou opierkou a područkami. Výhľad z okna má byť príjemný, no nemá odvádzať pozornosť od práce. Po ľavej ruke umiestňujeme vyššie zariadenie a predmety, ako napríklad knižnice, kartotéky, vyššie rastliny a pod., po pravej strane predmety, ktoré sú nižšie, keď na nich spočinieme zrakom, napríklad sedacia súprava. Za chrbtom je najvhodnejšia pevná stena s obrazom, ktorý nesie v sebe posolstvo. Vpredu je prázdny priestor a ničím nehatený výhľad do miestnosti. Čierna a antracitová sú vhodnými farbami pre kancelársky nábytok, najmä ak je miestnosť vo východnom či juhovýchodnom sektore. Dobré osvetlenie, poriadok, rastliny a pravidelné vetranie sú samozrejmosťou.

Pre dobré vzťahy a výkonnosť

Pre zamestnanca platia rovnaké pravidlá pre umiestnenie pracovného stola v miestnosti. Tam, kde sedia viacerí pracovníci, sa vyhýbame pozícii spojených stolov oproti sebe. Takéto umiestnenie je buď konfrontačné, a vzniká konflikt „kto z koho“, alebo je možný prechod do opačného extrému – títo dvaja viac debatujú, než pracujú. Pomôže živá rastlina medzi sediacimi, nástenka v tesnej blízkosti s termínmi úloh a vyznačením dokončenia práce. Nesprávne a domotivujúce je sedenie čelom k stene. Množstvo kancelárií je z nevedomosti či „z úsporných dôvodov“ usporiadaných tak, že pozdĺž protiľahlých stien je o ne „nalepených“ viacero stolov. Pracovníci sedia chrbtom k sebe. Takéto obmedzujúce sedenie s nechráneným chrbtom vedie k únave, pocitu ohrozenia a podpore nekalých „kancelárskych“ praktík. Vzájomné vzťahové problémy medzi zamestnanci vznikajú najčastejšie zo „vzťahu“ ich pracovných stolov. Osobitnou kapitolou je sedenie v kójach. Každodenná práca je typická rušením každého každým, zvukmi telefónov, nepríjemným pocitom nedostatku súkromia. Niet divu, že v takomto priestoru nemôžu ľudia podávať vrcholné výkony. A ešte jedna dôležitá skutočnosť: pracovný stôl zaprataný zbytočnosťami je typickým príkladom odložených rozhodnutí a nedokončenej práce.

Čo na nás mieri

Posaďme sa pohodlne na svoju kancelársku stoličku a sledujme priestor okolo seba. Nemieri priamo na nás roh podporného stĺpu, ostrá hrana nábytku alebo sústavne pootvorené dvere? Nesedíme pod šikmým stropom? Nemieri priamo na našu hlavu „sprcha“ svetla zo silného osvetlenia? Práve tu môžu byť doposiaľ skryté príčiny, ktorých následkom sú bolesti hlavy, chrbtice, migréna, chronická únava, pocit prepracovanosti... Ostré hrany vysielajú tzv. jedovaté šípy energie, ktorá môže spôsobiť ochorenie. K účinným opatreniam patrí umiestnenie vyšších rastlín k stĺpom v miestnosti, ťahavých rastlín (živé aj umelé, nie sušené!), dekoračných textílií prekrývajúcich nábytkové hrany a zatváranie dverí. Ak sedíme roky priamo v línii dvere-okno, dostávame okrem dávky prievanu aj hojné dávky negatívnej, rýchlej energie. Premiestnenie alebo posunutie stola je zo zdravotných dôvodov nevyhnutné.

Farby, dekorácie, symboly

Sterilná biela farebnosť stien už našťastie „vyšla z módy“. Ak sú biele steny miestnosti v severozápadnom, západnom alebo severnom sektore, je to v poriadku. Ostatné svetové strany si vyžadujú odlišnú farebnosť: východ, juhovýchod a juh posilní zelená, pastelová žltá je určená pre juhozápad, západ i severovýchod. Žltá rozjasní aj centrálne umiestnené chodby, schodiská a haly. Béžová je univerzálna takmer v každom sektore. Belasá modrá a holubia sivá sa uplatnia najmä v severe. Na pracoviská nedávame sýte a výrazné odtiene červenej a oranžovej, ktoré rušia pokoj a koncentráciu. Tmavé farby stien pôsobia na ľudí rušivo a pochmúrne.

Kancelária nie je byt

Každý predmet by mal prispieť k tomu, aby sa na pracovisku vytvorila zdravá, pozitívna energia a harmonicky vyvážili všetky elementy. Výzdoba a dekorácie musia byť estetické a striedme. Príliš veľa osobných vecí, napríklad koláže fotiek rodiny a dovoleniek, škodí. Postačí jedna fotografia na vlastný pracovný stôl. Ak je kancelársky priestor preplnený živými kvetmi, vzniká prevaha živlu dreva, čím sa narušuje harmónia piatich prvkov. K elementu dreva však patria aj úzke vysoké skrinky či stojanová lampa. Všadeprítomné kopírky, faxy, počítače patria k živlu kov a ten je potrebné eliminovať živlom zeme. Nízke hranaté tvary, prírodná farebnosť, keramické predmety patria k elementu zem. Červená a špicatý predmet nám dodajú živel ohňa. Na „ohnivý“ juh kancelárie patria ocenenia a certifikáty firmy i jednotlivcov, pretože táto svetová strana symbolizuje slávu a reputáciu. Vodu zosobňujú aj vlnité závesy, obrázky s vodou, malá fontánka, tmavá modrá. Tento mimoriadne silný živel by nemal na žiadnom pracovisku chýbať, lebo voda symbolizuje vo feng-šuej peniaze.

Autor článku: PhDr. Nina Harňáková, časopis Bedeker zdravia

Dátum zverejnenia: