Kryolipolýza - svetová novina na odstraňovanie tuku už aj na Slovensku

Kryolipolýza - svetová novina na odstraňovanie tuku už aj na Slovensku
Zdroj: bigstockphoto.com

Po úspechu v Amerike a západnej Európe dorazila kryolipolýza už aj na Slovensko.

"Kryolipolýza je účinnou možnosťou neinvazívnej redukcie tukovej vrstvy. Klinické štúdie potvrdili, že účinnosť môže byť až 22 percent úbytku tukového tkaniva dva mesiace po ošetrení.", Dr. Mathew Avram, riaditeľ Massachusetts General Hospital Dermatology Laser and Cosmetic Center v Bostone.

Momentálne sa jedná o najefektívnejšiu neinvazívnu metódu na odbúravanie podkožného tuku. Ide o proces riadeného zmrazenia tukových buniek, ktorých obsah sa skryštalizuje, kvôli ktorému bunka odumrie a je z tela odstránená lymfatickým systémom.

Estetická medicína si na ceste k hľadaniu k optimálnej metódy neinvazívneho odstraňovania tuku prešla mnohými etapami, ktorým bolo spoločné dodávanie väčšinou tepelnej formy energie do tkaniva (laser, rádiofrekvencia) a tým vyvolanie lipolýzy – procesu odbúravania tukových buniek. Novým prístupom, ktorý je maximálne efektný, bezpečný, bez vedľajších účinkov a telu prirodzený, je tzv. kryoliplýza. Táto metóda tepelnú energiu do tela nedodáva, ale odoberá ju, to znamená, že definovaný objem tkaniva podchladzuje. Napriek tomu, že  zásadné objavy pre túto metódu boli objavené pred viac než 40 rokmi, kedy bolo objavené, že chlad vyvoláva zápal v tuku, známy ako chladová pannikulitida, metóda sa dočkala svojho uplatnenia až dnes.

Pred zákrokom je na kožu aplikovaný špeciálny gél, tzv. kryoprotektant, ktorý chráni kožu pred poškodením a optimalizuje hĺbkový profil chladenia podkožného tuku. Aplikačná koncovka využíva sanie  k vtiahnutiu kože do svojej komory tvaru písmene U, kde je tlakom z oboch strán koža pritlačená na studené doštičky Peltierových kryo článkov. Pretože tuk mrzne pri vyšších teplotách ako koža, dôjde k jeho kryštalizácii, zatiaľ čo koža zostane pôsobením prístroja LipoCryo len chladná. Po zákroku registrujeme v mieste aplikácie začervenanie kože a tuhý útvar z vtiahnutej  kože, ktorý sa však behom krátkej doby opäť rozvoľní.
 
Podľa výskumov potvrdených v roku 1999 v amerických agentúrach NASA a ASMA vedie podchladenie tkaniva k lipolýze. Tento telu prirodzený princíp využila medicína k vyvinutiu kryolipolýzy – medicínske metódy, ktoré sú oficiálne certifikované americkou FDA. Technológia kryolipolýzy pôsobí len na tukové bunky, teda poškodenie kože, nervov, ciev, a vnútorných orgánov je vylúčené.

Na dobré veci sa často krát príde náhodou

„Popsicle panniculitis“, takzvaný studený zápal podkožného tuku spozorovali u detí, ktoré cmúľali ľad alebo ľadové nanuky. Popsicle je značka nanukov v Amerike. Z podkožného tuku na lícach deťom ubudlo. Ale len dočasne.

V roku 2008 pokusmi na ošipaných určili doktori Dieter Manstein a R. Rox Anderson vo všeobecnej nemocnici Massachusetts špecifickú teplotu a čas pôsobenia chladu, aby nedošlo k omrzlinám. Ale k úbytku podkožného tuku.

Ideálny kandidát ma lokalizovaný tuk v tukových vankúšoch – nejde teda o obézneho jedinca. Obvykle sa za hranicu výhodnosti tejto metódy berie nadváha do 10 kg. Formovanie prostredníctvom kryštalizácie schladením vedie k predvídateľným výsledkom, zmenšenie tukového tkaniva a jeho objemu. Vzhľadom k tomu, že tukové bunky sú pôsobením technológie LipoCryo z tela odstránené, efekt redukcie tukovej vrstvy je trvalý. Klient si iba musí udržovať stabilnú hmotnosť.

Na kožu je umiestnená špeciálna aplikačná koncovka – LipoCryo transdúcer, ktorá kombinuje akciu vákuového sania a selektívnu kryotechnológiu. K aktivácii prístroja príde vďaka riadenej intenzite vákuového sania k presnému vtiahnutiu záhybu kože s tukovým tkanivom do aplikátora. Následne aktiváciou kryolipolýzy dôjde k riadenému odobratiu tepla z tkaniva umiestneného vo vnútri aplikátora. Tukové bunky v podkoží (adipocyty), bohaté na saturované mastné kyseliny, sú citlivé na expozíciu chladu, čiže je to veľmi dôležité a kľúčové pre túto metódu. Aplikácia LipoCryo vedie k trvalému odstráneniu adipocytov bez poškodenia okolitých tkanív. V priebehu procedúry klient pociťuje mierny tlak a zo začiatku lokalizovaný pocit chladu, ktorý ale rýchlo ustupuje. Aplikácia je pohodlná, trvá maximálne hodinu, behom ktorej je možné relaxovať, počúvať hudbu, sledovať televíziu alebo trebárs aj pracovať na notebooku.

Proces eliminácie exponovaných adipocytov je dvojaký:

Priama eliminácia: procesom kryštalizácie, nasledujúca apoptóza a progresívny rozpad adipocytovs s uvoľneným lipidov behom nasledujúcich 2 – 6 týždňov. Predstavuje sled biochemických procesov vedúcich k typickým zmenám bunky: degradácia cytoskeletu a následná zmena tvaru cytoplazmatickej membrány, zmrštenie bunky, fragmentácia jadra aj chromozómu vo vnútri. Nasledovne dochádza k šetrnému odstráneniu zbytkov tejto bunky.

Nepriama eliminácia: ako dôsledok stimulácie sympatického (t.j. vegetatívne autonómne nervstvo, ktoré nepodlieha našej vôli) nervového systému, ktorá navodzuje liplýzu.

LipoCryo je možné aplikovať na všetkých častiach tela, kde je tukový vankúš, ktorý je možné vákuovo vtiahnuť do jedného z dvoch veľkostí aplikátora. Najžiadanejšími lokalitami sú brucho, vnútorné a vonkajšie stehná, spodná časť chrbta a vnútorná časť paží.

V závislosti na úvodnej sile tukového tkaniva je priemerný úbytok 3mm až 15mm tukového tkaniva, percentuálne vyjadrenie 25% až 45% tukového tkaniva.

Približne 40% výsledného efektu bude viditeľných za 15 dní, k získaniu konečného výsledku je treba počkať minimálne 6 týždňov. Po tejto dobe sa rozhodujeme o prípadnej ďalšej aplikácii v danej oblasti. Také výsledky medicína v celku považuje za vynikajúce, porovnateľné s bežnou liposukciou, avšak s nespornými výhodami. Metóda je nechirurgická, neinvazívna, bezbolestná, má nulovú rekonvalescenciu – klient sa môže hneď po procedúre vrátiť k bežnému spôsobu života. Táto metóda si nekladie ani požiadavky na Vaše stravovacie návyky, užívanie liekov alebo cvičenie.

Skúsenosti klientky pani Evy

  • Riasa, ktorú dokáže hlavica prístroja na kryolipolýzu vtiahnuť je maximálne 5 až 6 centimetrov. Čím je menšia, tým pocítite väčší ťah.
  • Po vtiahnutí tukového vankúša začne postupné zmrazovanie. Nie je to nepríjemné a nebude vám zima. Kým sa nepozriete na to, ako vám v tukovom vankúši klesá teplota. Zastaví sa na asi troch stupňoch Celzia.
  • Po asi polhodine budete mať vankúš ľadový, no po vyslobodení z hlavice sa mu rýchlo vráti farba aj telesná teplota. Tukové bunky začínajú bojovať o prežitie.
  • O dva týždne až mesiac sa objavuje v tukovom tkanive zápal.
  • Po šiestich týždňoch zápal ustupuje, tuky kryštalizujú, rozpúšťajú sa a tvrdý vankúš na dotyk mäkne.
  • Osem týždňov uplynulo, kožná riasa zmäkla a opasok som posunula o jednu dierku. Pri meraní bol výsledok mínus 20% hrúbky kožnej riasy .

Cena je 250 € za jednu lokalitu, pre klientov zaregistrovaných na klinike Esthetic e-mailom alebo pre stálych klientov kliniky 187 €.

www.esthetic.sk
0905 244 577
0905 61 2550

Video - aplikácia LipoCryo™

Aplikácia LipoCryo™ názorne


 
Pred aplikáciou: Oblasť nadmerného tukového tkaniva v podkoží


 
Behom aplikácie: Pôsobenie riadenej kryolipolýzy počas definovanoej doby 
 

1 týždeň po aplikácii: Vyvinutie intenzívnej lobulárniej panikulitídy
(degeneratívna zmena podkožného tuku.) 

 

15 dní po aplikácii: Maximálny zápalový proces sa objaví v rozmedzí približne 15- 30 dní po aplikácii, kedy sú adipocyty obklopené lymfocytmi, histiocytmi a ďalšími bunkami. V tomto období už adipocyty začali proces svojho progresívneho zmenšovania.

15 až 30 dní po aplikácii: Zápalový proces ustupuje fagocytóze. Eliminácia poškodených a odumretých tukových buniek z tela. 


 
Výsledok aplikácie: zmenšenie podkožnej vrstvy tuku

Súbory na stiahnutie: LipoCryo.pdf (Leták v angličtine)

Fotky k zákroku Kryolipolýza - pred a po ošetrení

 

..................................................................................................................................

 

..................................................................................................................................

 

..................................................................................................................................

 

..................................................................................................................................

 

Autor článku: PR článok

Dátum zverejnenia: