Vo Vranovskej nemocnici uviedli do prevádzky nové Onko centrum

Vo Vranovskej nemocnici, n. o., uviedli dnes oficiálne do prevádzky nové Onko centrum. Náklady na zriadenie nemocničného pracoviska, ktoré má povahu denného stacionára, dosiahli približne 70.000 eur. Vranovské zdravotnícke zariadenie môže na základe tohto projektu poskytovať onkologickým pacientom potrebný druh liečby, za ktorou doteraz dochádzali do Prešova, Košíc či Michaloviec.

Nové priestory Onko centra dnes požehnali po jeho slávnostnom otvorení zástupcovia miestnych cirkví. Generálny riaditeľ siete nemocníc, do ktorej patrí aj vranovské zdravotnícke zariadenie, Norbert Schellong poznamenal, že motiváciou pre zriadenie tohto pracoviska bolo poskytnúť ľuďom z regiónu potrebný druh chemoterapie, za ktorou doteraz museli dochádzať.

"V prípade, už povedzme agresívnejšej liečby, kde nastupuje rádioterapeutická liečba, k tomu vranovská nemocnica prispôsobená nie je. Pre pacientov, ktorí však majú dostávať ambulantnú chemoterapiu a doteraz o nich vo vranovskej nemocnici postarané nebolo, tak dnes u nás môžme pacienta obslúžiť a cestovať inam nemusí," podotkol Schellong.

Ako dodal, na financovaní projektu Onko centra sa podieľal akcionár nemocnice a ďalšie prostriedky na jeho zriadenie získalo zdravotnícke zariadenie z predaja svojho majetku, ako aj z príspevkov sponzorov. Nové pracovisko slúži podľa Schellongových slov v rámci podávania ambulantnej chemoterapie pre šiestich pacientov. Vzhľadom na ďalší vývoj však nevylúčil, že sa jeho kapacita môže postupne zvyšovať.

Novinka v podobe podávania citostatík v priestoroch okresnej nemocnice ocenia podľa slov klinického onkológa Kvetoslavy Roháčovej nielen onkologickí pacienti, ale aj ich rodinní príslušníci. "Prevoz pacientov niekoľkokrát do mesiaca do iných onkologických centier je tak odbúraný," poznamenala. Súčasťou Onko centra je okrem jeho interiérového vybavenia v podobe nových postelí, kresiel či televíznych prijímačov aj potrebná zdravotnícka technika, ktorú reprezentuje napríklad laminárny box.

"V laminárnom boxe sa v infúznom roztoku riedia onkologické lieky - citostatiká. Prítomnosť tohto zariadenia je pre začatie citostatickej liečby nevyhnutná," uzavrela Roháčová.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: