Prvopis zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier je na svete

Prvopis zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek už je na svete. Minimálna hodinová mzda sestier a asistentiek by podľa neho mala byť od 3,50 do 4,50 eura. Pri mzde by mal byť zohľadnený kvalifikačný stupeň a aj počet odpracovaných rokov. Informoval o tom dnes zástupcov Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek predseda parlamentného zdravotníckeho výboru Viliam Novotný (SDKÚ-DS).

Sestry a pôrodné asistentky podľa jeho slov vyjadrili spokojnosť s prvopisom. Otázne je však, v akej podobe pôjde návrh zákona skutočne do pripomienkového konania a neskôr aj do parlamentu. Novotný dodal, že návrh pripravilo ministerstvo zdravotníctva v spolupráci so zástupcami sestier. Podľa Novotného sú v ňom zohľadnené požiadavky sestier z ich petície. K návrhu sa má vyjadriť aj ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny.

Zástupcovia sestier sa na dnešnom stretnutí zaujímali nielen o to, ako vyzerá návrh, ale aj kedy bude schválený a účinný. "Na to chcú sestry počuť do konca septembra odpoveď. Máme ešte 15 dní. Do konca septembra budeme o tom hovoriť s ministrom práce aj s ministrom zdravotníctva, aby sme dali jasnú odpoveď sestrám," povedal pre TASR Novotný, ktorého najviac zaujíma, odkedy bude zákon účinný. "Malo by to ísť ruka v ruke s transformáciou nemocníc. Ja to vidím reálne od budúceho roka a tam aj podľa toho, ako bude vyzerať rozpočet na budúci rok, či prebehne transformácia...," uviedol.

Na stretnutí hovoril so zástupcami sestier a pôrodných asistentiek aj o transformácii nemocníc na akciové spoločnosti. "Vysvetľoval som im, že transformácia je v záujme sestier, lekárov, pretože umožní maximálne efektívne hospodárne nakladanie so zdrojmi verejného zdravotného poistenia, čo bude znamenať viac peňazí na platy lekárov a sestier, na kvalitnejšie služby pre pacientov," zdôraznil Novotný. Sestry podľa jeho slov chceli počuť garancie, keďže majú z transformácie obavy.

Hovorilo sa aj o vyriešení poskytovania zdravotnej starostlivosti v zariadeniach sociálnych služieb, o pevnom percente na podporu mimonemocničnej zdravotnej starostlivosti zo strany zdravotných poisťovní, ako aj o zákone o dlhodobej starostlivosti. Na príprave zákona chcú podľa Novotného participovať aj sestry. "Budeme hľadať riešenie," povedal šéf zdravotníckeho výboru.

Novotný a jeho stranícky kolega Peter Markovič ďalej informovali zástupcov sestier a pôrodných asistentiek o tom, ako sa plnia ich požiadavky z ich petície. Rieši ich podľa Novotného, hoci len čiastočne, novelizovaný Zákonník práce. "Ide o nepovinnú nočnú prácu a prácu nadčas, ako aj päť dní s náhradou mzdy na ďalšie vzdelávanie," priblížil predseda výboru.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: