Zahlaďme stopy

Zahlaďme stopy
Zdroj: bigstockphoto.com

Pobláznené leto sa skončilo skôr, ako sme si ho vysnívali. Dovolenkovú náladu vystriedal štandardný rytmus. Opálená pokožka stráca svoj „prirodzený make-up“ a slnko jej „vypilo“ takmer všetku vlahu. Nečudo, že pribudla nová vráska, či škvrnitá stopa – znak letného cestovateľa. Tak, ako je potrebné rýchlo sa zabehnúť do aktívneho života, tak je potrebné aj našej pleti dopriať regeneráciu.

Ak si chcete opálenie pleti aspoň trocha predĺžiť, doprajte jej dobrý hydratačný krém s kvapkou samoopaľovacej prísady. Niekoľko dní to môže pôsobiť celkom efektne. Postupne však pokožka „zhadzuje“ svoje odumreté a zrohovatené vrstvy, ktoré jej v lete slúžili ako prirodzená ochrana pred UV žiarením. Ak jej chcete napomôcť urýchliť tento proces a nelúpať sa po častiach ako „cibuľka“, rozhodne zvoľte mikrodermabráziu.

Mikrodermabrázia

Ako jedna z foriem peelingu patrí k menej agresívnym metódam zlepšenia vzhľadu pleti. Slúži na odstránenie povrchových, odumretých vrstiev kože a súčasne podporuje produkciu nových buniek v hlbších vrstvách pokožky. Zákrok je ambulantný a vykonávajú ho centrá lekárskej kozmetiky. Doba trvania zákroku závisí od veľkosti ošetrenej plochy od 20 minút až do hodiny (tvár, krk, dekolt), a zároveň aj od ostatných doplňujúcich procedúr, napríklad aplikácia regeneračných sér ultrazvukom, či LED terapia na stimuláciu kolagénu. Kúra pozostáva zo 4 – 8 pravidelne sa opakujúcich sedení v týždňových rozstupoch. Výsledkom je neprekonateľný pocit odľahčenej a jemnej pleti, stimulácia kolagénnej siete spojená so zlepšením textúry kože, jej vzhľadu, redukcia pórov s odstránením ich obsahu.

Mesolift

Ak ste svoje telo vyhrievali ako jašterička, či bunky zabudli zalievať vlahou, vaša pleť určite veľmi vysmädla. Ak jej chcete pomôcť, doprajte jej vitamínový kokteil s dávkou kyseliny hyalurónovej v podobe mesoliftu. Dehydratácia vzniká aj dôsledkom znižovania obsahu kyseliny hyalurónovej obsiahnutej v derme. Patrí do skupiny glykozaminoglykánov, ktoré sú zodpovedné za udržiavanie vodného a minerálneho hospodárstva kože. Majú vysokú väzobnú kapacitu pre vodu a dokážu naviazať 1000 násobok svojho objemu. Proteoglykány sú pre svoju schopnosť viazať vodu zodpovedné za rezistenciu kože voči tlaku. V prípade mesoliftu, teda mezoterapie tváre sa do kože prednostne aplikujú polyvitamínové prípravky. Základným cieľom je stimulácia mitochondrií, teda bunkových organel, zodpovedných za správny chod bunky. Mitochondrie sú vlastne „továrne“ na energiu a ich činnosť riadi bunku. V tomto prípade možno o tomto ošetrení hovoriť, ako o jednom z mála zodpovedných za prevenciu predčasného starnutia pleti. Kyselina hyaluronová obsiahnutá v kokteiloch zodpovedá za optimálnu hydratáciu pokožky, jej nedostatkom je koža povädnutá, stráca tonus a elasticitu, čo sa tiež prejavuje predčasnou tvorbou vrások. Mechanická stimulácia, mikrovpichy sú zodpovedné za aktiváciu kaskády procesu hojenia, čo v konečnom dôsledku tiež vedie k produkcii kolagénu, a tým k zlepšenia textúry pleti, jej vypnutia. Zákrok je nebolestivý, mikrovpichy sú lokalizované do najvrchnejšej časti kože. Rýchlosť mezoterapeutickej pištole, s ktorou pracujeme, je tak rýchla, že vpich ani nezaregistrujete.

Zázrak do 3 dní

Aj keď ste svoju pleť určite starostlivo chránili krémami s dostatočne vysokým ochranným faktorom, UVA lúče sa predrali dostatočne hlboko, aby mohli zanechať svoju stopu na sieti kožných vlákien. Starnutím dochádza k ich zhrubnutiu a k zmene ich organizácie, a zároveň k zmene pomeru jednotlivých typov kolagénu. Zmeny bývajú významnejšie u kože vystavovanej pôsobeniu ultrafialových lúčov. Celkový obsah kolagénu v koži klesá ročne asi o 1percento. Kolagénne a elastické vlákna zodpovedajú za elasticitu kože a rezistenciu voči ťahu a lomu. Zabrániť starnutiu sa nedá, ale zastaviť, či vrátiť čas aspoň o krôčik je už dnes možné. Zázraky na počkanie, nemožné do 3 dní! A neprekáža nám ani zvyšné sfarbenie vašej pleti. Kolagén nabudí rádiotermolifting, či skin tightening IR terapia.

Rádiotermolifting (RT lifting)

Je jednou z posledných typov omladzujúcich procedúr. Rádiofrekvenčná energia preniká u najnovších prístrojov s podporou ultrazvuku hlboko do dermy, kde rozkmitaním častíc pôsobí tepelná energia na sieť kolagénnych vlákien. Dochádza k deštrukcii poškodených vlákien, k ich zmršteniu a k stimulácii novotvorby kolagénu. Výsledkom je spevnenie kože, zlepšenie napätia pleti a pozdvihnutie ochabnutých kontúr.

Zákrok je ambulantný, bez vyradenia z pracovného procesu a trvá niekoľko minút v závislosti od veľkosti ošetrenej plochy. Potrebných je v priemere 4 – 5 ošetrení v 2 týždňových intervaloch.

Skin tightening – IR (infrared)

Efekt prehriatia sa využíva aj pri skin tightening – IR (infrared) terapii navodenej žiarením vlnových dĺžok od 800 do 1 400 nm. Týmto spôsobom je možné zasiahnuť väčšie plochy ako pri RT liftingu. Pokožka je chránená chladiacim systémom v hlavici, tak ako aj u kvalitných rádiofrekvenčných prístrojov. Protokol liečby, t.j. počet sedení a interval je obdobný ako je uvedené vyššie. Táto liečba patrí v zimných mesiacoch k súčasti ošetrení typu 3D a 4D fotorejuvenizácia. Liečbu možno efektívne využívať nielen v oblasti tváre, podbradkov, ale aj v oblasti brucha, či na ramenách.

Správne zvolená kombinácia terapeutických postupov je „zlatou bránou“ vedúcou k spokojnosti. A keď nastúpi chlad a pleť stratí farbu leta, na rad prídu zákroky odstraňujúce pigmentácie, cievky... čiže fotorejuvenizácia, frakčný či klasický resurfacing, ktorý vás omladí najmenej o 5 rokov.

Autor článku: MUDr. Iveta Hasová, časopis Bedeker zdravia

Dátum zverejnenia: