Nikotín smeruje na zoznam zakázaných podporných látok WADA

Svetová antidopingová agentúra (WADA) môže urobiť prvý krok v snahe o preklasifikovanie nikotínu na zakázanú látku, keď bude na svojom zasadnutí aktualizovať zoznam nedovolených podporných prostriedkov.

WADA dostala od svojho akreditovaného laboratória v Lausanne správu, v ktorej sa uvádza znepokojenie z užívania nikotínu v 43 sledovaných športových odvetviach. "WADA a športové federácie by mali uvažovať o zaradení nikotínu na listinu zakázaných látok alebo do monitorovacieho programu," konštatuje správa laboratória v Lausanne. Podľa správy nikotín vplýva na zlepšenie výkonu zvýšením pozornosti, znížením stresu a telesnej hmotnosti. "Zaujímavý je aj fakt, že nikotín je aj príčinou výrazného zvýšenia pulzovej frekvencie, krvného tlaku, hladiny cukru v krvi i uvoľňovania adrenalínu, čo vedie k stimulácii a uvoľneniu," uvádza sa v správe. "Nefajčený tabak je z dopingovej perspektívy veľmi atraktívnym médiom." Práve táto forma užívania tabaku nepoškodzuje respiračný systém športovcov.

WADA chce v Lausanne zaviesť zmeny v zozname dopingových látok a metód, ktoré vstúpia do platnosti od januára. Medzi skúmané látky z pohľadu ich potenciálneho zneužitia sa dostali i bežne dostupné substancie ako kofeín či viagra. Testy 2185 vzoriek moču v Lausanne odhalili, že 15 percent športovcov aktívne užívalo nikotín, pričom vo svetovej populácii je to 25 percent. Nadpriemernými užívateľmi nikotínu sú športovci v hokeji, gymnastike, rugby či lyžovaní, pričom 19 percent vzoriek futbalistov ukázali stopy jeho užívania pred či počas tréningu. Podľa správy "tieto štatistiky podporujú hypotézu, podľa ktorej sa nefajčený tabak využíva na zlepšenie výkonu." Štúdia laboratória v Lausanne nasledovala po výskume, ktorý zahŕňal hráčov z hokejových MS v roku 2009 vo Švajčiarsku. Podľa analýz vzoriek takmer polovica hráčov aktívne užívala nikotín.

Tvrdenia o vplyve nikotínu na zlepšenie výkonu spochybňujú najmä golfisti. Tí sa vo zvýšenej miere stretávajú s dopingovými komisármi po tom, čo sa golf dostal do programu OH 2016 v Rio de Janeiro. "Neexistuje dôkaz o vplyve tejto látky na výkon v golfe," povedal víťaz British Open Darren Clarke na turnaji vo Švajčiarsku. Clarke i jeho spoluhráči z Ryder Cupu Miguel Angel Jimenez a Thomas Bjorn na golfovom ihrisku pravidelne fajčia. WADA môže sledovať látky pred ich zaradením na listinu zakázaných látok, ak spĺňajú aspoň dve z troch podmienok na zaradenie do zoznamu - zvyšovanie výkonu, poškodzovanie zdravia, dehonestovanie fair play. Podľa správy laboratória nikotín spĺňa všetkých tri podmienky.

Informovala agentúra AP.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: