Inkontinencia – diel druhý: Možnosti liečby

Inkontinencia – diel druhý: Možnosti liečby
Zdroj: bigstockphoto.com

V prvom diele seriálu o inkontinencii (Trápi Vás inkontinencia? – diel prvý: Typy inkontinencie) sme sa zoznámili s typmi inkontinencie. Od typu inkontinencie a jej príčiny sa potom odvíjajú možnosti liečby. Správne určiť typ a príčinu inkontinencie je najdôležitejším krokom pred začiatkom samotnej liečby.

Ďalším predpokladom v liečbe inkontinencie (tak ako u všetkých ostatných ochorení) je včasné zahájenie liečby najlepšie pod vedením odborníka – urológa.


Pred samotným zisťovaním príčin a nastavením liečby je nutné zhodnotiť celkový životný štýl postihnutého.

Medzi hlavné otázky patrí:

 1. Pijete dostatočné množstvo tekutín?
 2. Fajčíte, pijete vo väčšej miere alkohol?
 3. Je Vaša hmotnosť optimálna?
 4. Máte dostatok pohybu?

Základné možnosti liečby inkontinencie:

 1. Cvičenie na posílenie svalstva pánvového dna
  Tato metóda býva účinná hlavne v oblasti liečby stresovej inkontinencie (prejavuje sa napríklad pri kašli, kýchaní, smiechu alebo zdvíhaní ťažkých predmetov). Existuje mnoho cvikov a ich princíp spočívá v sťahovaní a uvoľňovaní svalov pánvového dna (svaly podpierajúce močový mechúr). Tento druh liečby je účinný u 75% pacientov. Ich výhodou je, že cviky sú jednoduché a niektoré z nich je možné cvičit kdekoľvek bez toho, aby to spozorovalo okolie. DVD s týmto cvičením si môžete zadarmo objednať tu: Objednávka DVD.
 2. Lieky
  Ďalším spôsobom, ako liečiť inkontinenciu sú lieky. Tie sú vhodné hlavne pri liečbe urgentnej inkontinencie (náhle, neovládateľné nutkanie na močenie). Lieky umožňujú znižovať frekvenciu močenia behom dňa i noci a neodkladnosť močenia. Liečbu inkontinencie liekmi vždy konzultujte so svojim lekárom. V období prechodu sa u žien inkontinencia lieči pomocou ženského pohlavného hormónu – estrogenu. Hormon sa užíva vo forme tabliet, čípkov alebo krémov.
 3. Operácia
  Operácia je vhodná hlavne pri stresovej inkontinencii, kedy sú povolené svaly pánvového dna a močový mechúr posunutý smerom dole. Operácia vedie k napraveniu umiestnenia močového mechúra. Najčastejšie sa vykonáva pomocou tzv. podpornej polypropylénovej pásky. Výhodou je, že operácia nie je náročná a doba rekonvalescencie je pomerne krátka (pohybuje sa okolo 14 dní). Ďalším vhodným typom operácie v prípade liečby inkontinencie sú injekčné implantáty, kedy sú do sliznice močové trubice pridané látky, ktoré majú za úlohu zúžiť močovú trubicu a tým obmedziť či úplne vylúčiť únik moču. Táto metóda sa používá skôr okrajovo a má obmedzené účinky.
 4. Elektrostimulácia
  Elektrostimulácia je vhodný prostriedok pri liečbe ľahšieho stupňa stresovej a urgentnej inkontinencie. Má za úlohu spevniť svaly pánvového dna podobne ako cvičenie, je vhodná hlavne pred operáciou.

Inkontinencia je tiež psychickým problémom, postihnutí inkontinenciou často obmedzujú svoj spoločenský aj sexuálny život. Tomu sa však môžu vyhnúť pri správnej liečbe a hlavne, čo najskôr započatej liečbe. Okrem toho na trhu existuje mnoho pomôcok, ktoré postihnutým zaručujú pocit bezpečia a čistoty. Inkontinenčné pomôcky možno voliť podľa intenzity úniku moču. Pre ľahšie formy inkontinencie sú vhodné inkontinenčné vložky, špeciálne tvarované pre ženy a mužov. Pre ťažšie formy inkontinencie sú potom doporučované plienkové nohavičky pre dospelých a plienky pre dospelých.

Vzorku inkontinenčných pomôcok podľa množstva úniku moču je možné objednať si tu: inkontinenčné pomôcky – vzorka zdarma. Inkontinenčné pomôcky sú hradené zdravotnou poisťovňou do výšky mesačného finančného limitu, nebojte sa preto navštíviť Vášho praktického lekára, ktorý Vám odporučí odborné vyšetrenie u príslušného špecialistu. Môžete si ich taktiež zakúpiť za hotovosť. Tento problém má riešenie!

Autor článku: PR článok

Dátum zverejnenia: