V Západnom Bengálsku vypukla vtáčia chrípka

Úrady vo východoindickom štáte Západné Bengálsko začnú s likvidáciou hydiny a vajec po vypuknutí vtáčej chrípky. Informovala o tom dnes tlačová agentúra Reuters.

Federálna indická vláda nalieha na tamojšie úrady, aby zakázali vývoz hydiny a hydinových produktov. Majú tiež obmedziť prístup do postihnutej oblasti, kde sa vo vzorkách preukázala prítomnosť vírusu H5. Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) minulý mesiac varovala pred možnou obrodou vírusu vtáčej chrípky s tým, že v Ázii i iných regiónoch sa šíri zmutovaný kmeň H5N1, ktorý je zjavne rezistentný voči existujúcim vakcínam. Nebolo hneď jasné, či posledný výskyt vo východnej Indii súvisí s novým ázijským kmeňom. Indické úrady neposkytli bližšie informácie o type kmeňa. Virológovia varovali, že nedávno objavený kmeň môže predstavovať riziko pre ľudí.

Vtáčia chrípka prvý raz vypukla v Indii v roku 2006. V úsilí o ohraničenie jej výskytu odvtedy zlikvidovali milióny kurčiat a kačiek, no choroba čas od času prepukla znova.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: