Spôsob zbierania výpovedí lekárov nemá podľa I. Uhliarika oporu v práve

Výpovede, ktoré zbierajú lekárski odborári v súvislosti s ich plánom podávania hromadných výpovedí, čím chcú dosiahnuť realizáciu svojich požiadaviek, považuje minister zdravotníctva Ivan Uhliarik za donucovacie. "Tieto výpovede nemajú oporu v našom právnom systéme," uviedol dnes šéf rezortu s tým, že vo výpovedi sa píše, že zamestnanec splnomocňuje odbory na všetky úkony so skončením pracovného pomeru. Takýto úkon je podľa jeho slov na základe Zákonníka práce neplatný.

Myslí si, že Lekárske odborové združenie (LOZ) tak používa metódy, ktoré nemajú oporu v právnom poriadku. "Toto je ďalší dôkaz toho, že LOZ nehrá čistú hru," vyhlásil. Pokračoval, že každý lekár má právo výpoveď podať. "Je na rozhodnutí každého lekára, či opustí svojich pacientov, či kvôli peniazom túto výpoveď dá." Vysvetlil, že najprv však treba urobiť v systéme poriadok a upchať diery a potom sa možno baviť o tom, kde sa peniaze použijú. Minister vyzval odborárov, aby si s ním sadli k spoločnému stolu. V tejto súvislosti poukázal na prístup zdravotných sestier, ktoré s ministerstvom ohľadne svojich požiadaviek rokujú, pričom podľa neho dochádza k zhode. Nesúhlasí s princípom, že odborári niečo chcú, ale neponúkajú riešenie. "Verím tomu, že LOZ sa naozaj bude snažiť riešiť nedostatok financií tak, aby sme ich hľadali spoločne."

Poznamenal, že v súčasnosti je asi 3,5 mesiaca na to, aby sa našiel spôsob ako vyhovieť požiadavkám lekárov. Niektoré z nich pritom považuje za legitímne, problém má s požiadavkou zastavenia transformácie nemocníc. "Nechcem, aby sa táto situácia doviedla na hranu, budem rokovať s lekármi a verím, že k spoločnej spokojnosti dôjdeme," doplnil. Zároveň však poukázal, že odmieta vydieranie pacientov. Pod hromadné výpovede sa podľa posledného údaju LOZ podpísalo asi 1500 lekárov spomedzi asi 6500 v slovenských nemocniciach. Výpovede zatiaľ nedávajú, iba ich zbierajú. Kedy by k podaniu výpovedí malo reálne prísť, odbory nekonkretizovali, pravdepodobne by sa tak malo stať od októbra. Zdravotníci nepodanie výpovedí podmieňujú štyrmi požiadavkami. Medzi ne patrí dodržiavanie Zákonníka práce a personálnych normatívov v nemocniciach, dofinancovanie systému, lepšie mzdové ohodnotenie a zastavenie transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti.

Zbieranie výpovedí podľa šéfa LOZ Mariana Kollára prebieha v súlade s právom. Na margo výzvy ministra k rokovaniu poznamenal, že združenie k rokovaciemu stolu cez médiá neprichádza. "Samozrejme ale, že inak požiadavky ani nevieme dotiahnuť ako rokovaním, bude preto nevyhnutné, aby sme si sadli na tej najvyššej úrovni," povedal pre TASR s tým, že by privítali, keby sa do rokovaní zapojila aj premiérka Iveta Radičová. "Minister opustil pri transformácii občanov už dávno, my ich neopúšťame my za nich bojujeme," uzavrel.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: