Onkologický ústav v Košiciach zaradili certifikátom medzi bezpečné nemocnice

Východoslovenský onkologický ústav, a.s., (VOÚ) v Košiciach získal ako prvé zdravotnícke zariadenie na východnom Slovensku čestný Certifikát bezpečnosti a kvality. Udelili mu ho dnes.

„Ochrana našich pacientov a zdravotníkov pred poraneniami a nebezpečnými vírusovými nákazami je pre nás mimoriadne dôležitá. Moderné zdravotnícke pomôcky s bezpečnostnými prvkami považujem v nemocnici, ktorá chce poskytovať kvalitné služby, za samozrejmosť," povedal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ VOÚ Tomáš Sieber.

Certifikát udeľuje spoločnosť B. Braun, ktorá je súčasťou nadnárodného koncernu B. Braun Melsungen AG. VOÚ je zároveň v poradí druhým zariadením na Slovensku, ktoré ho už má.

Prestížny certifikát môžu získať len tie zariadenia, ktoré celoplošne zaradia do štandardov liečby a ošetrovateľskej starostlivosti moderné zdravotnícke pomôcky podporujúce bezpečnosť zdravotníckeho personálu. Ide napríklad o bezpečnostné kanyly a infúzne sety. Pri manipulácii s nimi totiž nehrozí zdravotníkom riziko poranenia ihlou. „V zariadení, akým je náš onkologický ústav, sa musíme rizikám vyhýbať, preto sme sa rozhodli ísť cestou prevencie. V súčasnosti už využívame bezpečné pomôcky na oddeleniach takmer na 100 percent," dodal Sieber. Vďaka tomu sa ústav podľa jeho slov zaradil medzi bezpečné nemocnice.

"Udeľovaním certifikátu sa preto snažíme nemocnice motivovať k tomu, aby sa približovali k európskym štandardom," povedal Peter Šumichrast zo spoločnosti B. Braun. Ako pre TASR uviedla hovorkyňa VOÚ Monika Murová, v košickom onkologickom ústave každoročne spotrebujú viac než 28.000 infúznych setov a približne 27.000 intravenóznych kanýl. Pri manipulácii s nimi pritom zdravotníci podstupujú riziko bodného poranenia a prípadného infikovania hepatitídou B a C, vírusom HIV a inými infekciami.

Spoločnosť B. Braun vyrába zdravotnícke produkty a už viac ako 20 rokov dodáva českému a slovenskému zdravotníctvu zdravotnícke materiály, lekárske prístroje, služby a technologické riešenia. Na Slovensku od nej získala ako prvá certifikát Fakultná nemocnica s poliklinikou v Bratislave.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: