I. Uhliarik: Cieľom premeny nemocníc na akciové spoločnosti je ich ozdravenie

Cieľom premeny nemocníc v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva na akciové spoločnosti je ich ozdravenie, vyššia transparentnosť a zavedenie poriadku tak, aby sa zastavilo ich zadlžovanie. K tomu má napomôcť vládou schválená vzorová zakladateľská listina a stanovy akciovej spoločnosti.

Zavedenie takéhoto poriadku podľa ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika pravdepodobne nevyhovuje niektorým ľuďom. "Možno ľuďom, ktorí hovoria o výpovediach a sami sú v bezpečí, ktorí hovoria o platoch a sami majú nadpriemerné príjmy," konštatoval na dnešnej tlačovej konferencii po rokovaní kabinetu. Ako dodal, tieto stanovy zvyšujú transparentnosť procesu a z tohto hľadiska sú lepšie ako tie z roku 2004. Za zmenu k lepšiemu označil to, že na platné schválenie akéhokoľvek predaja hnuteľného alebo nehnuteľného majetku nad 33.000 eur účtovnej hodnoty bude potrebné predchádzajúce rozhodnutie vlády. "Tu nehovoríme o hypotetickom privatizovaní, čo je absolútnym nezmyslom," zdôraznil.

Ako vyplýva z odobrených návrhov zakladateľskej listiny a stanov akciovej spoločnosti, stopercentným akcionárom stransformovaných nemocníc bude štát. Stopercentná majetková účasť štátu v akciovej spoločnosti sa bude môcť zmeniť zvýšením základného imania akciovej spoločnosti. "Ak niekto chce investovať peniaze do nemocnice, nik mu nebude brániť, ale pôjde to do základného imania, ale nemôže si kúpiť akcie," uzavrela premiérka Iveta Radičová.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: