Rosacea (ružovka)

Rosacea (ružovka)
Zdroj: bigstockphoto.com

Rosacea (ružovka) patrí k častým kožným ochoreniam tváre u dospelých. Rosacea je chronické ochorenie tváre súvisiace so zvýšenou reaktivitou kapilár (vlásočníc) na teplo s nasledujúcim trvalým začervenaním a tvorbou rozšírených cievok.

Priebeh ochorenia

Rosacea je kožné ochorenie postihujúce centrálnu časť tváre, t. j. nos, oblasť líc, bradu a čelo. Menej často postihuje iné lokality ako je dekolt hrudníka, oblasť za ušami či oblasť vlasatej časti hlavy. Rosaceu delíme do 3 štádií.

V prvom štádiu sa vyskytuje prechodné začervenanie (flushing), neskôr sa stáva začervenanie trvalým, vyskytujú sa aj rozšírené cievky.

V druhom štádiu sa vyskytujú papuly (pupence) a sterilné pustuly (hnisové pľuzgieriky).

V treťom štádiu sa vyskytujú uzlovité prejavy, infiltrované ložiská, zhrubnutie mazových žliaz, napríklad na nose známe karfiolovité zdurenie – rinofýma. Pri rosacee sa môže vyskytnúť aj očné postihnutie vo forme blefaritídy (zápal očných viečok), konjuktivitídy (zápal očných spojiviek), iridocyklitídy (zápal očnej dúhovky a vráskovca) až keratitídy (zápal očnej rohovky).

Dôsledná liečba

Pre pacienta je dôležité vyhýbanie sa spomínaným provokačným faktorom, adekvátna hygienická a kozmetická starostlivosť. U niektorých pacientov pripadá do úvahy aj psychoterapia. Vlastná liečba je prevažne lokálna a závisí od štádia rosacey. Keďže pacienti s rosaceou predstavujú citlivý a iritabilný terén každý hygienický, kozmetický či liečebný prípravok je vhodné najprv otestovať, t. j. aplikovať napr. na spánkovú oblasť po dobu 3 – 5 dní.

Pokým sa neobjaví začervenanie, pálenie, nepríjemné pocity alebo iné ťažkosti je možné prípravok aplikovať na postihnuté miesta celoplošne. Pacient nesmie používať dráždivé mydlá, syndety (synteticky vyrobené čistiace prostriedky) či alkoholové tinktúry. Alkoholové prípravky môžu viesť k začervenaniu.

Liečba v 1. štádiu zahrňuje špeciálnu dermokozmetiku obsahujúcu zložky ako sú adstringencia, antiflogistika, dekongenscencia. Veľmi dôležitá je fotoprotekcia s ochranným faktorom UVA i UVB. Ďalej je možné použiť prípravky s obsahom metronidazolu. V prípade miernejších foriem so súčastnou seboreou (zvýšeným mazotokom) sa lokálne doporučujú i prípravky s kyselinou azelainovou.

Pri terapii 2. štádia rosacey sa lokálne aplikujú lokálne prípravky s obsahom antibiotík ako je erytromycín či klindamycín. Osvedčená je aj lokálna liečba metronidazolom v gélovej či krémovej forme, kyselinou azelainovou, pri závažnejších formách lokálne retinoidy napr. tretinoin, adapalen. Inak je možné lokálne použiť aj ichtamol, síru vo forme pást či krémov, ktoré sa aplikujú prevažne na noc. Vhodné sú aj automasáže, ktoré sa vykonávajú po zaučení pacienta, nie však v pustulóznom štádiu.

V 3. štádiu je lokálna liečba ako v 1. a 2. štádiu. Celkovo sa podávajú dlhodobo antibiotiká doxycyklín, minocyklin a azitromycín, U ťažkých foriem celkovo retinoidy, ako je isotretinoin.

V prípade rosacey platí absolútny zákaz aplikácie lokálnych kortikosteroidov, viedli by k zhoršeniu rosacey.

V niektorých prípadoch sa lokálne aplikuje kryoterapia tekutým dusíkom na rosaceové uzly, ďalej pripadá do úvahy elektrokoagulácia rozšírených krvných cievok, dermabrázia, cievny laser, laserový resurfacing. Dermabrázia či CO2 laser sa aplikujú v prípade rinofýmy. Liečba očných prejavov rosacey patrí do kompetencie oftalmológa.

Celkovo sa odporúča neslaná diéta bez korenín, zákaz horúcich jedál, nápojov a alkoholu.

Pacienta treba poučiť o vyvarovaní sa duševnému stresu ako aj priamemu slnečnému žiareniu či sálavému teplu.

Autor článku: MUDr. Andrea Hradiská, časopis Bedeker zdravia

Dátum zverejnenia: