Zdravotníci podávali výpovede, nemocniciam vraj hrozí kolaps

V priebehu štvrtka 29.09.2011 malo k 1. októbru podať výpoveď 2411 lekárov z celkom 34 slovenských nemocníc. "Je to niekde okolo 50 percent z celkového počtu nemocničných lekárov, ktorí poskytujú zdravotnú starostlivosť pri lôžku, pričom v nosných odboroch je to niekde až okolo 70 percent," povedal dnes na tlačovej konferencii šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Marian Kollár.

Len v Bratislave podľa jeho slov výpovede podá viac ako 600 lekárov, čo je približne polovica z lekárov, ktorí pracujú pri lôžkach. Takéto hromadné podanie výpovedí môže podľa Kollára znamenať pre slovenské zdravotníctvo doslova kolaps. "Dva mesiace sa nebude diať nič, trvá výpovedná doba. Do týchto dvoch mesiacov buď príde k dohode, alebo k dohode nepríde. Ak by prišlo k stavu, že do dvoch mesiacov nepríde k dohode, má čierneho Petra a všetku zodpovednosť za poskytovanie zdravotnej starostlivosti vláda a Ministerstvo zdravotníctva SR," uviedol Kollár.

Zdravotníci sa rozhodli siahnuť po radikálnom riešení pre neakceptovanie ich štyroch požiadaviek. V nich vyzývajú na dodržiavanie Zákonníka práce a personálnych normatívov v nemocniciach, dofinancovanie systému, lepšie mzdové ohodnotenie a zastavenie transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti. "Táto situácia ohľadom výpovedí je už nezvratná. Rozhodli sme sa bojovať a chcem vás ubezpečiť, že budeme bojovať do konca," avizoval Kollár, pričom vyjadril vďačnosť a úctu všetkým, kto sa pod výpovede podpísal.

Zároveň opätovne podčiarkol, že požiadavky zdravotníkov sú neoddeliteľné a tvoria jeden celok. Či budú ochotní pristúpiť na kompromis pri rokovaniach, s určitosťou nevedel povedať. V prípade, že sa lekári ústupkov nedočkajú, majú odborári pripravený aj náhradný plán, ktorý Kollár zatiaľ nechcel bližšie špecifikovať. "Máme ho pripravený, dozviete sa vo chvíli, keď sa bude realizovať," povedal.

Podľa šéfa LOZ zdravotníctvo je v súčasnosti v úpadku a ak sa ho nepodarí zastaviť, doplatia na neho bez rozdielu úplne všetci. "Toto už nie je hra. Ak sa ministerstvo zdravotníctva a vláda SR nepostavia zodpovedne k riešeniu týchto problémov a k požiadavkám lekárov, takýto počet výpovedí reálne spôsobí kolaps zdravotného systému na Slovensku so všetkými jeho dôsledkami," uzavrel.

Uhliarik je aj po výpovediach lekárov ochotný stále rokovať

Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik je aj po výpovediach lekárov stále pripravený rokovať so zástupcami Lekárskeho odborového združenia (LOZ). Naďalej však odmieta akýkoľvek nátlak, ktorý by pocítili pacienti. "Len vo vecnom a konštruktívnom dialógu je možné hľadať riešenia," zdôraznil vo svojom stanovisku k výpovediam lekárov. Štrajk považuje za nátlakovú akciu, "v ktorej si LOZ berie pacientov za rukojemníkov". Rezort zdravotníctva sa však podľa hovorkyne Kataríny Zollerovej pripravuje na všetky alternatívy vrátane chodu zdravotníctva pri teoretickom počte 2411 výpovedí. "MZ SR bude o konkrétnych krokoch informovať občanov v závislosti od vývoja rokovaní so zástupcami LOZ," uviedla Zollerová. V stanovisku ministerstva dodala, že rezort rešpektuje legitímne požiadavky lekárov, ktorí chcú viac peňazí do zdravotníctva, no zdôrazňuje, že najskôr treba urobiť poriadok v súčasnom stave, hľadať riešenia, ako využívať financie efektívne, na čom pracuje. "Až potom môžeme hovoriť - kde a o koľko dáme viac peňazí," povedal Uhliarik. O tom, že v priebehu dnešného dňa podá výpovede k 1. októbru 2411 lekárov z celkom 34 slovenských nemocníc, dnes informoval šéf LOZ Marian Kollár. "Je to niekde okolo 50 percent z celkového počtu nemocničných lekárov, ktorí poskytujú zdravotnú starostlivosť pri lôžku, pričom v nosných odboroch je to niekde až okolo 70 percent," povedal. Len v Bratislave podľa jeho slov výpovede podá viac ako 600 lekárov, čo je približne polovica z lekárov, ktorí pracujú pri lôžkach. Takéto hromadné podanie výpovedí môže podľa Kollára znamenať pre slovenské zdravotníctvo doslova kolaps. "Dva mesiace sa nebude diať nič, trvá výpovedná doba. Do týchto dvoch mesiacov buď príde k dohode, alebo k dohode nepríde. Ak by prišlo k stavu, že do dvoch mesiacov nepríde k dohode, má čierneho Petra a všetku zodpovednosť za poskytovanie zdravotnej starostlivosti vláda a Ministerstvo zdravotníctva SR," uviedol Kollár. Zdravotníci sa rozhodli siahnuť po radikálnom riešení kvôli neakceptovaniu ich štyroch požiadaviek. V nich vyzývajú na dodržiavanie Zákonníka práce a personálnych normatívov v nemocniciach, dofinancovanie systému, lepšie mzdové ohodnotenie a zastavenie transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti.

Košické nemocnice, ktoré sú akciovými spoločnosťami, výpovede od lekárov nemajú

V košických nemocniciach, ktoré sú akciovými spoločnosti, lekári výpovede nepodali. Vyplýva to z vyjadrení ich riaditeľov, ktoré získala TASR. "Lekári u nás nemajú záujem dávať výpovede," uviedol dnes pre TASR člen predstavenstva a riaditeľ Nemocnice Košice-Šaca, a. s., 1. súkromnej nemocnice Juraj Vančík. Rovnako je to aj v prípade ďalšej akciovej spoločnosti, ktorou je Letecká vojenská nemocnica. "Sme akciovka, transformáciu, ktorá sa pripravuje, máme už za sebou. Pracujú u nás ľudia, ktorí tu chcú pracovať," povedal TASR predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Vladimír Šafčák. Žiaden lekár podľa zistení TASR nepodal výpoveď ani vo Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb, a.s. Rovnaká situácia je aj v akciovej spoločnosti Východoslovenský onkologický ústav (VOÚ) v Košiciach. Predseda odborárskej organizácie pri VOÚ Pavol Matula informoval, že medzi tamojšími lekármi nevládne nespokojnosť ani pre platy. "Naša odborová organizácia sa nepripája k aktivitám Lekárskeho odborového združenia. Máme dlhoročné skúsenosti s vytvorením akciovej spoločnosti. Napriek zložitým začiatkom sa neprejavuje medzi našimi lekármi nespokojnosť," uviedol Matula v stanovisku, ktoré vo štvrtok (29.9.) TASR poskytla hovorkyňa ústavu Monika Murová. V košickej Detskej fakultnej nemocnici (DFN) naopak podalo k dnešnému dňu z celkového počtu 130 lekárov výpoveď 49. Počty výpovedí sa na jednotlivých oddeleniach rôznia, ale ani z jedného nechcú odísť všetci lekári. Pre TASR to dnes uviedla hovorkyňa DFN Viera Horniaková. V rámci košických nemocníc doručili vo štvrtok (29.9.) výpovede aj v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) od 234 lekárov. "Predstavuje to zhruba 30 percent z celkového počtu 783," informovala hovorkyňa UNLP Jaroslava Oravcová. Dňom doručenia právoplatných výpovedí podľa nej začína plynúť výpovedná lehota, ktorá je rôzna - od jedného do dvoch mesiacov.

Výpovede nepodali lekári ani v Leteckej vojenskej nemocnici, a. s.

Ani jeden lekár nepodal v košickej Leteckej vojenskej nemocnici (LVN), a. s., výpoveď. TASR to dnes potvrdil predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Vladimír Šafčák. "Sme akciovka, transformáciu, ktorá sa pripravuje, máme už za sebou. Pracujú u nás ľudia, ktorí tu chcú pracovať," povedal ďalej Šafčák. Rovnako je to aj v prípade ďalšej akciovej spoločnosti, ktorou je Východoslovenský onkologický ústav (VOÚ) v Košiciach. Predseda odborárskej organizácie pri VOÚ Pavol Matula informoval, že medzi tamojšími lekármi nevládne nespokojnosť ani pre platy. "Naša odborová organizácia sa nepripája k aktivitám Lekárskeho odborového združenia. Máme dlhoročné skúsenosti s vytvorením akciovej spoločnosti. Napriek zložitým začiatkom sa neprejavuje medzi našimi lekármi nespokojnosť," uviedol Matula v stanovisku, ktoré vo štvrtok (29.9.) TASR poskytla hovorkyňa ústavu Monika Murová. Predseda predstavenstva VOÚ a zároveň jej generálny riaditeľ Tomáš Sieber sa vyjadril, že "zámerné podsúvanie nepravdivých informácií lekárom ohľadom transformácie nemocníc na akciové spoločnosti, absolútne nepomáha riešeniu problémov v zdravotníctve". Výsledkom odborárov je podľa neho "len zbytočné rozoštvávanie lekárov a celej verejnosti proti lekárom". V košickej Detskej fakultnej nemocnici (DFN) podalo k dnešnému dňu z celkového počtu 130 lekárov výpoveď 49. Počty výpovedí sa na jednotlivých oddeleniach rôznia, ale ani z jedného nechcú odísť všetci lekári. Pre TASR to dnes uviedla hovorkyňa DFN Viera Horniaková. V rámci košických nemocníc doručili vo štvrtok (29.9.) výpovede aj v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) od 234 lekárov. "Predstavuje to zhruba 30 percent z celkového počtu 783," informovala hovorkyňa UNLP Jaroslava Oravcová. Dňom doručenia právoplatných výpovedí podľa nej začína plynúť výpovedná lehota, ktorá je rôzna - od jedného do dvoch mesiacov. "Predpokladáme, že najbližšie dni ukážu, ako to lekári s výpoveďami myslia a podľa toho sa zariadime," doplnila Oravcová. UNLP chce vykonať všetky potrebné opatrenia, aby mohla naďalej poskytovať komplexnú zdravotnú starostlivosť a nedošlo k ohrozeniu životov a zdravia pacientov.

V košickej Detskej fakultnej nemocnici podalo výpovede 49 lekárov zo 130

V košickej Detskej fakultnej nemocnici (DFN) podalo k dnešnému dňu z celkového počtu 130 lekárov výpoveď 49. Počty výpovedí sa na jednotlivých oddeleniach rôznia, ale ani z jedného nechcú odísť všetci lekári. Pre TASR to dnes uviedla hovorkyňa DFN Viera Horniaková. Podľa riaditeľa nemocnice Petra Krcha vo štvrtok 29. septembra sa vedenie nemocnice dohodlo na zabezpečení plnej prevádzky s lekármi III. Kliniky pediatrickej anestéziológie a intenzívnej medicíny. Na jednotke intenzívnej starostlivosti o novorodencov nepodal výpoveď žiaden z lekárov. "Lekári v našej nemocnici nie sú v súvislosti s podaním výpovedí žiadnym spôsobom zastrašovaní a nikto nebol doposiaľ sankcionovaný. Počas nasledujúcich dní sa ale vedenie nemocnice plánuje stretnúť s lekármi z oddelení a kliník, aby sme sa dohodli na zabezpečení bezproblémovej prevádzky a aby vzniknutou situáciou nedošlo k ohrozeniu žiadneho nášho pacienta," zdôraznil Krcho. Pripomenul, že vzhľadom na výpovednú lehotu, v najbližších mesiacoch ani neočakáva narušenie chodu nemocnice. V rámci košických nemocníc doručili vo štvrtok (29.9.) Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) výpovede od 234 lekárov. "Predstavuje to zhruba 30 percent z celkového počtu 783," informovala hovorkyňa UNLP Jaroslava Oravcová. Dňom doručenia právoplatných výpovedí podľa nej začína plynúť výpovedná lehota, ktorá je rôzna - od jedného do dvoch mesiacov. "Predpokladáme, že najbližšie dni ukážu, ako to lekári s výpoveďami myslia a podľa toho sa zariadime," doplnila Oravcová. UNLP chce vykonať všetky potrebné opatrenia, aby mohla naďalej poskytovať komplexnú zdravotnú starostlivosť a nedošlo k ohrozeniu životov a zdravia pacientov.

V nemocniciach ŽSK podalo výpoveď 145 lekárov

V štyroch nemocniciach s poliklinikou (NsP) - Kysuckej, Hornooravskej, Dolnooravskej a Liptovskej, ktoré sú v pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK), podalo výpoveď 145 lekárov. TASR o tom informovala hovorkyňa ŽSK Radka Kulaviaková. V Dolnooravskej NsP MUDr. L. Nádaši Jégeho Dolný Kubín to bolo 45, v Hornooravskej NsP Trstená 27, v Kysuckej NsP Čadca 22 a v Liptovskej NsP MUDr. Ivana Stodolu Liptovský Mikuláš 51 lekárov. V NsP v pôsobnosti ŽSK pracovalo k 30. júnu 285 lekárov. Vo Fakultnej NsP v Žiline podalo podľa manažérky pre styk s verejnosťou a médiami Petry Lihanovej výpoveď 115 lekárov. „Najviac výpovedí podali lekári z oddelení ARO, gynekológie, chirurgie, neurochirurgie, ORL, úrazovky, urológie a RDG,“ uviedla Lihanová.

Lekári na juhu stredného Slovenska výpovede nepodávajú

Lekári v nemocniciach na juhu stredného Slovenska výpovede nepodávajú. Ako pre TASR potvrdil riaditeľ rimavskosobotskej nemocnice Rastislav Kubáň, zamestnanci neziskových organizácií nemajú dôvod na to, aby sa zapojili do protestu touto formou. Výpovede nepodávajú lekári ani v revúckej nemocnici. Riaditeľ lučeneckej nemocnice Július Höffer trvá na svojich predchádzajúcich vyjadreniach. "Nevidím dôvod, aby dávali výpovede naši zamestnanci. Teraz to nie je o riešení problémov v zdravotníctve, ale zo strachu z transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti," povedal Höffer. Protest by mal podľa neho zmysel vtedy, ak by sa riešil problém nedostatku peňazí v zdravotníctve. Ako manažér neziskovej organizácie musí viesť zariadenie tak, aby sa nedostalo do straty. Veľké nemocnice produkujú dlhy, hoci pôsobia v rovnakom obchodnom prostredí. "Niet pochýb, že rezervy v efektívnom hospodárení sú stále. Štát si zvolil formu akciových spoločností na to, aby prinútil manažérov nemocníc lepšie hospodáriť. Lekárov by podľa mňa nemalo zaujímať, ako manažér dosiahne lepší výsledok. Dôležité je, aby mali zdravotníci primerané platy, pacienti dostávali adekvátnu starostlivosť a hospodárenie zostalo v rovnováhe," dodal riaditeľ lučeneckej nemocnice.

Vo Východoslovenskom onkologickom ústave lekári výpovede nepodali

Ani jeden lekár z Východoslovenského onkologického ústavu (VOÚ) a. s. nedal doteraz výpoveď. Predseda odborárskej organizácie pri VOÚ Pavol Matula uviedol, že medzi tamojšími lekármi nevládne nespokojnosť, ani kvôli platom. "Naša odborová organizácia sa nepripája k aktivitám Lekárskeho odborového združenia. Máme dlhoročné skúsenosti s vytvorením akciovej spoločnosti. Napriek zložitým začiatkom sa neprejavuje medzi našimi lekármi nespokojnosť," uviedol Matula v stanovisku, ktoré dnes TASR poskytla hovorkyňa ústavu Monika Murová. V rámci košických nemocníc dnes doručili Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) výpovede od 234 lekárov. "Predstavuje to zhruba 30 percent z celkového počtu 783," informovala hovorkyňa UNLP Jaroslava Oravcová. Dňom doručenia právoplatných výpovedí podľa nej začína plynúť výpovedná lehota, ktorá je rôzna - od jedného do dvoch mesiacov. "Predpokladáme, že najbližšie dni ozrejmia, ako to lekári s výpoveďami myslia a podľa toho sa zariadime," doplnila Oravcová. UNLP chce vykonať všetky potrebné opatrenia, aby mohla naďalej poskytovať komplexnú zdravotnú starostlivosť a nedošlo k ohrozeniu životov a zdravia pacientov.

Vo fakultnej nemocnici v Trenčíne dalo výpovede 144 lekárov, doručil ich kuriér

Vo Fakultnej nemocnici (FN) v Trenčíne dnes podalo výpovede 144 lekárov, čo je 61,28 percenta všetkých lekárov v nemocnici. TASR o tom dnes informovala námestníčka riaditeľa FN Trenčín Terézia Drobná. "Výpovede nám doručil dnes pred 13. hodinou kuriér. Sú oddelenia, kde dalo výpovede 90 percent lekárov, sú aj také, kde ich bolo okolo 50 percent," doplnila Drobná s tým, že prípadný výpadok lekárov bude vedenie nemocnice riešiť v pondelok na gremiálnej porade u riaditeľa nemocnice. "Pokiaľ sme nemali definitívne čísla, bolo ťažké pripravovať nejaké scenáre. Ani jedno oddelenie nie je také, že by tam podali výpovede všetci lekári, čiže zdravotnú starostlivosť nejako zabezpečíme," ozrejmila Drobná.

Vo fakultnej nemocnici v Prešove evidujú 171 výpovedí lekárov

Vedeniu Fakultnej nemocnice s poliklinikou J.A.Reimana v Prešove (FNsP) bolo dnes doručených 171 výpovedí lekárov. TASR to potvrdila námestníčka riaditeľa FNsP pre ošetrovateľskú starostlivosť Jana Jurášeková. "Je to celkove 51,5 percenta všetkých lekárov, ktorí sú zamestnaní v našom zdravotníckom zariadení. Podľa platnej legislatívy im od 1. októbra začína plynúť výpovedná lehota," konštatovala Jurášeková. Dodala, že nemocnica funguje bez zmien a počas výpovednej doby bude vedenie hľadať riešenia, aby bol zabezpečený jej chod a základná zdravotná starostlivosť pre pacienta. "Dá sa povedať, že aj keď to je podané takou formou, ide o reálnu výpoveď zamestnanca a preto musíme k tomu zaujať postoj a pripravovať riešenie," vysvetľuje námestníčka. V súčasnosti vyhodnocujú počty, vo väčšine prípadov podľa nej ide o časť lekárov jednotlivých oddelení, ale sú oddelenia, z ktorých nedal výpoveď žiaden lekár. Predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Marian Kollár na tlačovej besede informoval, že v priebehu dnešného dňa podá výpovede k 1. októbru 2411 lekárov z celkom 34 slovenských nemocníc. Zdravotníci sa rozhodli siahnuť po radikálnom riešení pre neakceptovanie ich štyroch požiadaviek. V nich vyzývajú na dodržiavanie Zákonníka práce a personálnych normatívov v nemocniciach, dofinancovanie systému, lepšie mzdové ohodnotenie a zastavenie transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti.

V bojnickej nemocnici podalo výpoveď 50 lekárov

V Nemocnici s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach dnes podala výpoveď takmer polovica lekárov. Ako pre TASR uviedol riaditeľ nemocnice Ladislav Gerlich, zo 126 lekárov podalo výpoveď 50. Ak by podľa jeho slov naozaj títo lekári z nemocnice odišli, poskytovanie zdravotnej starostlivosti by skolabovalo. "Keď pozerám na zoznam lekárov, ktorí tu sú, keby všetci odišli tak si neviem predstaviť, ako by sme zabezpečili v našej nemocnici poskytovanie zdravotnej starostlivosti," podotkol. Podľa jeho slov ide o lekárov zo všetkých medicínskych odborov, ktoré v nemocnici sú. Výpovede aj spolu so sprievodným listom a zoznamom dostal len popoludní. "Budeme to riešiť," podotkol riaditeľ. Ako však povedal, pokiaľ títo lekári odídu, tak žiadne riešenie nevidí. "Neviem si predstaviť riešenie, ktoré by zabezpečilo chod nemocnice pri absencii týchto 50 lekárov," podotkol Gerlich. Opačná situácia je v nemocnici v Partizánskom. "Nič sa nezmenilo. Lekári výpovede nepodávajú. Zatiaľ je ticho," podotkol jej riaditeľ Gabriel Krbúšik. Len pred časom vstúpil do nemocnice nový strategický partner - akciová spoločnosť Svet zdravia. Mesto verí, že to bude pre ňu znamenať nielen záchranu, ale aj rozvoj činnosti do budúcnosti.

V nitrianskej nemocnici plánuje podať výpovede tretina lekárov

V nitrianskej Fakultnej nemocnici plánuje podať výpovede približne 30 percent lekárov, odhaduje šéf Slovenských lekárskych odborov v Nitre Peter Visolajský. Zároveň upozorňuje, že toto percento sa vzťahuje na všetkých zhruba 220 lekárov, ktorí sú zamestnancami nemocnice vrátane lekárok na materskej dovolenke, dôchodcov či absolventov. "Reálne bude počet výpovedí lekárov, ktorí poskytujú zdravotnú starostlivosť pri lôžku, podstatne vyšší. Neviem si predstaviť, ako budú fungovať základné oddelenia. Podľa môjho názoru zostanú nefunkčné," uviedol Visolajský. Vedenie nemocnice zatiaľ informácie o zvýšenom počte výpovedí nemá. Podľa Visolajského môžu lekári podávať výpovede do piatku 30. septembra, takže presný počet bude známy až po tomto termíne. Podľa šéfa Lekárskeho odborového združenia Mariana Kollára podá dnes výpovede k 1. októbru tohto roka v 34 slovenských nemocniciach 2411 lekárov. "Niekde je to okolo 50 percent z celkového počtu nemocničných lekárov, ktorí poskytujú zdravotnú starostlivosť pri lôžku, pričom v nosných odboroch je to niekde až okolo 70 percent," povedal dnes na tlačovej konferencii Kollár. Zdravotníci sa rozhodli siahnuť po radikálnom riešení pre neakceptovanie ich štyroch požiadaviek. V nich vyzývajú na dodržiavanie Zákonníka práce a personálnych normatívov v nemocniciach, dofinancovanie systému, lepšie mzdové ohodnotenie a zastavenie transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti.

V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura dalo výpovede 30 percent lekárov

V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) v Košiciach doručili dnes výpovede od 234 lekárov. "Predstavuje to zhruba 30 percent z celkového počtu 783," informovala dnes TASR hovorkyňa UNLP Jaroslava Oravcová. Dňom doručenia právoplatných výpovedí podľa nej začína plynúť výpovedná lehota, ktorá je rôzna - od jedného do dvoch mesiacov. "Predpokladáme, že najbližšie dni ozrejmia, ako to lekári s výpoveďami myslia a podľa toho sa zariadime," doplnila Oravcová. UNLP chce vykonať všetky potrebné opatrenia, aby mohla naďalej poskytovať komplexnú zdravotnú starostlivosť a nedošlo k ohrozeniu životov a zdravia pacientov.

V NsP v Myjave nefungujú lekárske odbory, výpovede pripravujú "potichu"

Odborárska šéfka v Nemocnici s poliklinikou (NsP) v Myjave Katarína Holánová nemá relevantné informácie o tom, koľko lekárov podáva výpovede. Podľa neoverených informácií ich má byť 11. Ako dnes TASR informovala námestníčka riaditeľa NsP Myjava Alena Zábojníková, lekárske odborové združenie v NsP Myjava nefunguje a celý proces podávania výpovedí sa v nemocnici deje "potichu". Nevedela spresniť, koľko lekárov dá výpovede. 

Výpovede podá takmer tretina lekárov v Považskej Bystrici

Vedenie Nemocnice s poliklinikou (NsP) v Považskej Bystrici zatiaľ neeviduje žiadnu výpoveď lekárov. Námestník riaditeľa nemocnice Igor Steiner pre TASR povedal, že majú informácie o pripravovaných výpovediach, no zatiaľ im nedoručili ani jednu. Podľa odborovej predáčky NsP v Považskej Bystrici Renáty Piačkovej výpovede podalo 31 lekárov, čo je takmer tretina všetkých lekárov v nemocnici. Zamestnávateľovi ich podľa nej doručia prostredníctvom advokátskej kancelárie.

Svet zdravia zatiaľ neeviduje na východe žiadne výpovede lekárov

Spoločnosť Svet zdravia, pod ktorú spadá sieť deviatich nemocníc na východe Slovenska, zatiaľ neeviduje žiadne výpovede zo strany svojich lekárov. Pre TASR to povedal generálny riaditeľ siete zdravotníckych zariadení Norbert Schellong. "Dnes bol zaslaný riaditeľom nemocníc email z centrály, aby nám dali nejaké čísla. Overoval som si to, máme zatiaľ nula výpovedí," priblížil Schellong s tým, že spoločnosť Svet zdravia neočakáva, že sa protestná akcia iniciovaná Lekárskym odborovým združením stretne v prostredí nemocníc pod správou Sveta zdravia na východe Slovenska s príliš hromadnou podporou lekárov. "Neočakávam, že by to mali byť v našich nemocniciach nejaké masívne čísla," uzavrel generálny riaditeľ siete zdravotníckych zariadení, do ktorej patria na východnom Slovensku nemocnice vo Vranove nad Topľou, Humennom, Stropkove, Michalovciach, Medzilaborciach, Trebišove, Svidníku, Spišskej Novej Vsi a Rožňave.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: