EK sa opäť pokúša pomôcť fajčiarom novou kampaňou

Európska komisia (EK) znova pomáha fajčiarom novou kampaňou Exfajčiari sú nezastaviteľní. Tentokrát sa snaží povzbudiť ľudí, ktorí chcú skoncovať s cigaretami tým, že poukazuje na pozitívny prínos života bez cigariet.

Kampaň dnes predstavili v Košiciach, v nedeľu 2. októbra odštartuje spolu s 88. ročníkom košického Medzinárodného maratónu mieru. "Kampaň odštartovala 16. júna ako trojročná osvetová kampaň s cieľom ukázať tým, ktorí fajčia, praktické výhody nefajčiara," priblížili dnes na tlačovej konferencii jej zástupcovia. Zameria sa na ľudí vo veku 25 až 36 rokov, konkrétne pôjde o 28 miliónov ľudí v Európskej únii.

Tvárami kampane v rámci projektu Rankin 27 sú zástupcovia členských krajín EÚ, ktorí už dokázali skoncovať s cigaretami. Slovenskou tvárou sa stal 31-ročný Košičan Slavomír Hnatič. Ten kedysi vyfajčil aj 50 cigariet denne a začal s nimi ako 13-ročný. Už raz sa pokúšal prestať a aktuálne nefajčí od januára. "Je to otroctvo, uvedomil som si, že je to v hlave," priznal dnes už aktívny športovec, ktorý hovoril, že sa mu tým zmenil život. V nedeľu pobeží 12-km štafetu.

Kampaň podporuje aj primátor Košíc a exminister zdravotníctva Richard Raši, ktorý je zarytým nefajčiarom. Konštatoval, že aj keď bojoval za nefajčiarov zákonom, zďaleka sa nepodarila presadiť jeho najlepšia verzia. "Nemám rád fajčiarov," začal s úsmevom. Dodal, že z pozície lekára vždy bral tento zlozvyk ako vážny rizikový faktor onkologických ochorení. Vymenoval aj ďalšie negatíva - u mužov hrozí znížená mobilita spermií, u žien zase častejšia tvorba vrások. Tabak je označovaný ako najčastejšia príčina úmrtí v rámci Európskej únie, čo predstavuje 650.000 predčasných úmrtí ročne. Trpia pritom aj nefajčiari. Pasívne fajčenie totiž každý rok spôsobuje smrť 79.000 Európanom.

Tých, ktorí sa zapoja do kampane a zaregistrujú sa na webovej stránke www.exsmokers.eu, bude EK povzbudzovať elektronicky. Naposledy pomáhala EK fajčiarom kampaňou, ktorú spustila v roku 2007 pod názvom Help.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: