Život v obci Veľká Ida ovplyvňuje aj katastrofálna kvalita životného prostredia

Susedstvo s oceliarskym gigantom prináša obyvateľom Veľkej Idy rôzne komplikácie. Ako povedal starosta obce Július Beluscsák, Veľká patrí medzi tie tri aglomerácie na Slovensku, ktoré sú najviac postihnuté znečistením životného prostredia.

"To, čo tu bolo pred 30 rokmi a teraz sa nedá porovnať. Treba uznať, že U. S. Steel urobil v programe ochrany životného prostredia obrovský kus práce. Veď emisie klesli až 14-násobne. Ale skutočnosť, že žijeme priamo pod komínmi tejto továrne, sa prirodzene odráža na našom každodennom živote," povedal Beluscsák. Doplnil, že nielen U. S. Steel, ale všetci znečisťovatelia životného prostredia platia poplatky do envirofondu. "Prerozdeľovanie týchto finančných prostriedkov je však podľa môjho názoru nespravodlivé. Aspoň časť z nich by malo dať ministerstvo životného prostredia takým znečisteným obciam, ako sme my," dodal starosta. Podľa neho tieto prostriedky často idú do oblasti, kde je znečistenie minimálne.

"Emisie a prach cítia občania dennodenne. Z času na čas ich obťažuje aj nadmerný hluk v noci. Ak by ste si nechali týždeň zaparkované auto vo Veľkej Ide, tak ho potom umyjete len vodou zriedenou octom, alebo riedenou kyselinou mravčou," doplnil starosta. Zdôraznil, že podľa prieskumu z 90. rokov je v obci zvýšený výskyt onkologických ochorení.

Obyvatelia jednej z ulíc sa dokonca obávajú, že neustále zanášanie háld na okraji obce im zatieni obydlia. "Kedysi tu bola rovina, dnes je tam prašný kopec vysoký 100 metrov a neustále nám znečisťuje naše domy. Pred mesiacom sme natierali dom a dnes vyzerá akoby nebol natretý roky," posťažovala sa jedna z nich. Podľa starostu by ministerstvo životného prostredia a vláda SR mali naozaj zvážiť, či je voči obyvateľom obce spravodlivé, aby znášali situáciu, ktorú si sami nespôsobili a pritom prostriedky, ktoré prichádzajú do fondu, neboli spätne investované do skvalitnenia environmentálnej situácie tam, kde je to najviac potrebné.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: