Dánsko začalo zdaňovať tuky, aby obmedzilo nezdravé stravovacie návyky ľudí

Ako prvá krajina sveta uvalilo Dánsko na potraviny "daň z tukov", aby obmedzilo nezdravé stravovacie návyky obyvateľov. Od začiatku októbra zdaňuje každý kilogram nasýtených mastných tukov v potravinárskych produktoch sumou 16 dánskych korún (2,15 eura). Podľa prepočtov táto daň zvýši napríklad cenu osminky masla o 30 centov.
Daň schválil parlament väčšinou hlasov v marci v rámci snáh zvýšiť priemernú dĺžku života Dánov do desiatich rokov o tri roky. Dáni totiž v súčasnosti nedosahujú ani priemernú hranicu dožitia 79 rokov, ktorú majú členské krajiny Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).

Dánsko, podobne ako niektoré ďalšie európske krajiny, už zdaňuje vyššou daňou cukor, cukrovinky a sladené nealkoholické nápoje, Ole Linnet Juul z konfederácie priemyslu je však presvedčený, že Dánsko ako prvá krajina na svete zdaňuje potraviny, z ktorých sa priberá. "Vyššie zdanenie cukru, tukov a tabaku je významný krok na ceste k vyššej priemernej dĺžke života v Dánsku," vyhlásil minister zdravotníctva Jakob Axel Nielsen v roku 2009, keď predložil návrh na zdanenie, pretože "nasýtené tuky môžu spôsobovať kardiovaskulárne choroby a rakovinu".

Linnet Juul hovorí, že daňový mechanizmus je komplexný, zdaňuje percento tuku použitého pri výrobe produktu, nie v konečnom produkte.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: