Minister Uhliarik sa pre výpovede stretne so zástupcami nemocníc

Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik sa v súvislosti s hromadnými výpoveďami lekárov v utorok 4. októbra stretne so zástupcami nemocníc. Tí ho majú informovať o aktuálnej situácii v ich zdravotníckych zariadeniach. Na otázku, či už má ministerstvo k dispozícii od riaditeľov dotknutých nemocníc počty lekárov, ktorí výpovede podali a ich štruktúru podľa odborov, ministerstvo nereagovalo.

O deň neskôr by si mal minister za rokovací stôl sadnúť s lekárskymi odbormi. "Lekári majú štyri požiadavky, ale keď všetky rozmeníme na drobné, ide v podstate o viac peňazí na platy a nemocnice. Ministerstvo uznáva legitímnu požiadavku na viac peňazí do zdravotníctva, ale najprv musíme urobiť poriadok s tými miliardami, ktoré už v zdravotníctve sú a až potom môžeme hovoriť kde a o koľko dáme viac," priblížila pre TASR východiskovú pozíciu pred rokovaním Anna Mydlová z Komunikačného odboru MZ SR.

K prvému októbru podalo podľa údajov odborov výpovede vyše 2400 lekárov, ktorí pracujú v slovenských nemocniciach. V nemocniciach celkovo pracuje asi 6500 lekárov. Zdravotníci sa rozhodli siahnuť po radikálnom riešení pre neakceptovanie ich štyroch požiadaviek. V nich vyzývajú na dodržiavanie Zákonníka práce a personálnych normatívov v nemocniciach, dofinancovanie systému, lepšie mzdové ohodnotenie a zastavenie transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: