Protesty členov LOZ od roku 2000

Predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Marián Kollár potvrdil, že k 1. októbru podalo výpovede 2411 lekárov z 34 nemocníc v SR. Po radikálnom riešení lekári siahli kvôli neakceptovaniu ich štyroch základných požiadaviek - dodržiavania Zákonníka práce, dofinancovania systému, lepšieho mzdového ohodnotenia zdravotníckeho personálu a zastavenia transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti. Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik sa v súvislosti s hromadnými výpoveďami lekárov dnes stretne so zástupcami nemocníc. Tí ho majú informovať o aktuálnej situácii v ich zdravotníckych zariadeniach.
O deň neskôr by si mal minister za rokovací stôl sadnúť s lekárskymi odbormi.

TASR prináša výberovú chronológiu protestných akcií v SR, ktoré zorganizovalo, prípadne podporilo Lekárske odborové združenie (LOZ).

12. septembra 2000 - Presne 12 zástupcov Lekárskeho odborového združenia (LOZ) začalo protestnú hladovku pred budovou parlamentu v Bratislave. Protestujúci za podpory KOZ žiadali skvalitnenie finančných podmienok pracovníkov zdravotníctva a vyzvali štát plniť si odvodové povinnosti.

9. mája 2001 - Pred budovou Ministerstva zdravotníctva SR protestovali zdravotnícki pracovníci proti odsúvaniu plošného zvýšenia ich tarifných platov. Chceli dosiahnuť, aby vláda na tento účel použila 3,4 miliardy Sk, tak, ako to schválil parlament v decembri roku 2000. Akciu zorganizoval Slovenský odborový zväz pracovníkov zdravotníctva a sociálnych služieb v spolupráci so Slovenskou komorou stredných zdravotníckych pracovníkov (SKSZP) a Lekárskym odborovým združením (LOZ).

26. septembra 2003 - Lekárske odborové združenie (LOZ) podporilo celoslovenský výstražný hodinový štrajk Konfederácie odborových zväzov SR (KOZ SR) a jej požiadavky. Pracovníci Fakultnej nemocnice na Mickiewiczovej v Bratislave sa podľa slov predsedu LOZ Mariána Kollára zapojili do štrajku tým, že vykonávali len akútne výkony a operácie. - Verejným zhromaždením v zasadacej miestnosti podporilo výstražný štrajk LOZ aj vyše tristo zamestnancov Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici. Vyslovili nespokojnosť s činnosťou vlády i koalície a vyhlásili, že v prípade, pokiaľ kabinet nevyhovie požiadavkám odborov, zapoja sa do petičnej akcie na skrátenie ich volebného obdobia.

27. februára 2006 - Lekárske odborové združenie (LOZ) vyhlásilo štrajkovú pohotovosť na pracoviskách Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) v Bratislave. O vyhlásení časovo neobmedzenej štrajkovej pohotovosti v zdravotníckych zariadeniach na Slovensku rozhodol ešte 23. februára výkonný výbor Slovenského odborového zväzu (SOZ) pracovníkov zdravotníctva a sociálnych služieb na svojom rokovaní.

20. marca 2006 - LOZ oslovilo premiéra Mikuláša Dzurindu listom, v ktorom zamestnanci FNsP žiadali zastaviť transformáciu verejných zdravotníckych zariadení na obchodné spoločnosti, zabezpečiť dostupnosť zdravotníckych služieb každému pacientovi a doplniť chýbajúce zdroje do zdravotníctva zo štátneho rozpočtu. Zároveň požadovali okamžité, primerané zvýšenie platov všetkým zdravotníckych pracovníkom. Na list nedostalo LOZ odpoveď.

6. apríla 2006 - Zdravotníci FNsP v Bratislave začali časovo neobmedzený štrajk. Pacientom poskytovali iba akútnu zdravotnú starostlivosť. Išlo o prvý ostrý štrajk zdravotníckych pracovníkov v histórii Slovenska. O vyhlásení štrajku informovalo LOZ, ktoré sa nedohodlo s vedením FNsP na 25-percentnom zvýšení platov. K protestnej akcii sa prihlásilo viacero nemocníc Slovenska.

12. mája 2006 - Člen štrajkového výboru LOZ vo FNsP v Bratislave Tibor Bárta potvrdil aktuálnosť štrajkovej pohotovosti v 25 nemocniciach na Slovensku. Štrajkový výbor vo FNsP v Bratislave a celé LOZ sa súčasne dištancovali od vyhlásenia výkonného výboru Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ), ktorý 10. mája 2006 ukončil štrajkovú pohotovosť zdravotníkov na Slovensku.

1. mája 2007 - Lekári a zdravotné sestry asi zo 40 nemocníc na Slovensku vstúpili do štrajkovej pohotovosti. Vyhlásilo ju Lekárske odborové združenie (LOZ), štrajkovú pohotovosť podporila aj Slovenská únia špecialistov a Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek. Žiadali zvýšiť platy zdravotníckym pracovníkom o 30 percent a zrušiť proces transformácie zdravotníckych zariadení na obchodné spoločnosti, ktorý bol len pozastavený. Takisto žiadali upraviť legislatívu, v ktorej by sa riešila aj nadčasová práca zdravotníkov v súlade s normami EÚ.

25. mája 2007 - Desaťpercentné navýšenie platov zdravotníkov a sociálnych pracovníkov od 1. júna v porovnaní s platom z decembra 2006 navrhla Asociácia fakultných nemocníc (AFN) SR po rokovaní so zástupcami Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ ZaSS) a predstaviteľmi Lekárskeho odborového združenia (LOZ).

12. apríla 2011 - Predstavitelia LOZ poslali otvorený list premiérke SR Ivete Radičovej. Upozornili na neudržateľnosť situácie v zdravotníctve, nedodržiavanie Zákonníka práce a požiadali o zastavenie transformácie nemocníc. Odborári požiadali aj o garanciu postupného navýšenia základných platov lekárov tak, aby najneskôr od roku 2013 dosiahli 1,5 až trojnásobok priemernej mzdy v závislosti od dosiahnutého vzdelania a práce.

22. júna 2011 - Predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Marián Kollár oznámil, že ochota odborov na dialóg sa môže veľmi rýchlo zmeniť na český scenár. Pod Deklaráciu k pripravenosti ukončenia pracovného pomeru pozbierali dovtedy 1500 podpisov.

20. júla 2011 - Deklaráciu o pripravenosti k ukončeniu pracovného pomeru podpísalo 3249 lekárov zo 48 nemocníc. Deklaráciou chceli lekári dosiahnuť naplnenie svojich požiadaviek. Medzi tie patrí dodržiavanie Zákonníka práce a personálnych normatívov v nemocniciach, dofinancovanie systému, lepšie mzdové ohodnotenie a zastavenie transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti.

14. septembra 2011 - Pod hromadné výpovede sa podpísalo takmer 1500 lekárov spomedzi asi 6500 v slovenských nemocniciach. Akciu zorganizovalo Lekárske odborové združenie (LOZ). Jeho predseda Marian Kollár potvrdil, že výpovede podá LOZ naraz.

29. septembra 2011 - Predseda LOZ Marián Kollár potvrdil, že k 1. októbru podalo výpovede 2411 lekárov z 34 nemocníc v SR. Lekári siahli po radikálnom riešení kvôli neakceptovaniu ich štyroch základných požiadaviek - dodržiavania Zákonníka práce, dofinancovania systému, lepšieho mzdového ohodnotenia a zastavenia transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: