Zdravotná starostlivosť bude aj po výpovediach lekárov zabezpečená

V prípade, že by lekári, ktorí sa pripojili k odborárskej akcii hromadných výpovedí, naozaj odišli zo svojich pracovísk, bude podľa ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika zabezpečená akútna aj základná zdravotná starostlivosť. "Riaditelia nemocníc sa pripravujú podľa aktuálnej situácie naozaj na to, že niektoré oddelenia prípadne niektoré obory budú musieť fungovať v inom režime," uviedol dnes Uhliarik po stretnutí so šéfmi štátnych nemocníc.

Šéf rezortu zároveň oznámil, že lekári, ktorí sa v priebehu tohto mesiaca rozhodnú výpovede stiahnuť, sa môžu vrátiť na svoje miesta. Po prvom novembri podľa jeho slov budú musieť riaditelia nemocníc hľadať za nich náhradu. Poukázal pritom, že každý deň niektorí lekári výpovede sťahujú. Ako dnes oznámila šéfka Národného rehabilitačného centra Kováčová Oľga Zábojníková, v ich zariadení výpovede stiahli všetci lekári, ktorí ich podali. Čím ich presvedčila, prezradiť nechcela. Sťahovanie výpovedí avizoval napríklad aj riaditeľ piešťanskej nemocnice. Minister okrem toho deklaroval, že starostlivosť o onkologických a kardiologických pacientov je zabezpečená na sto percent, keďže ani jeden z lekárov v kardiologických alebo onkologických ústavoch výpoveď nepodal. Tvrdí tiež, že väčšina nemocníc v pôsobnosti rezortu funguje v normálnom prevádzkovom režime, ako napríklad nemocnice v Brezne, Martine, Nových Zámkoch či Ilave.

"Mám za to, že treba rokovať, avšak zastavenie procesu transformácie považujem za nezodpovedný krok, za hazard," vyhlásil šéf štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Poznamenal, že na Slovensku sa realizovalo viacero pokusov na vyriešenie problémov štátnych nemocníc, ale problém napriek tomu ostal. Myslí si preto, že oddlženie nemocníc musí byť spojené so zodpovednou správou, pričom za štandardnú formu označil transformáciu nemocníc na akciové spoločnosti. Zároveň avizoval, že v problematickom období VšZP presunie finančné prostriedky k tým poskytovateľom, ktorí budú personálne dobre zabezpečení, čím sa má zabezpečiť starostlivosť pre asi 3,5 milióna jej poistencov.

Predseda Lekárskeho odborového združenia Marian Kollár nepovažuje za reálne, aby sa zdravotná starostlivosť dala zabezpečiť aj bez lekárov, ktorí podali výpovede. "Nie je možné zabezpečiť akúkoľvek starostlivosť, ani akútnu," reagoval pre TASR s tým, že to je možno len prianie ministra. Poukázal, že výpovede padali aj na rozhodujúcich oddeleniach, čo Uhliarik musí vedieť. Na margo sťahovania niektorých výpovedí konštatoval, že odbory zatiaľ takéto informácie nemajú, zároveň však poukázal, že ďalšie výpovede ešte zhromažďujú. O koľko výpovedí ide a k akému dátumu by sa mali podávať zatiaľ konkretizovať nechcel. Šéf odborárov kritizoval ministra, že namiesto vecných argumentov a riešenia požiadaviek lekárov a krízovej situácie v zdravotníctve sa zaoberá tým, ako donútiť lekárov, aby výpovede stiahli. Očakáva preto, že nadchádzajúce rokovania s ministerstvom budú ťažké, keďže podľa jeho slov je ochota a snaha vlády situáciu riešiť veľmi malá. Vyhlásenia typu, že ak niekto do konca mesiaca stiahne výpoveď, môže ostať, považuje za dehonestovanie lekárskeho stavu. "Lekárov, ktorí podávajú výpoveď nemá kto nahradiť," uzavrel.

Po dnešnom stretnutí s riaditeľmi nemocníc by si mal minister za rokovací stôl v stredu 5. októbra sadnúť s lekárskymi odbormi. "Lekári majú štyri požiadavky, ale keď všetky rozmeníme na drobné, ide v podstate o viac peňazí na platy a nemocnice. Ministerstvo uznáva legitímnu požiadavku na viac peňazí do zdravotníctva, ale najprv musíme urobiť poriadok s tými miliardami, ktoré už v zdravotníctve sú, a až potom môžeme hovoriť, kde a o koľko dáme viac," priblížila pre TASR východiskovú pozíciu pred rokovaním Anna Mydlová z Komunikačného odboru MZ SR. K prvému októbru podalo podľa údajov odborov výpovede vyše 2400 lekárov, ktorí pracujú v slovenských nemocniciach. V nemocniciach celkovo pracuje asi 6500 lekárov. Zdravotníci sa rozhodli siahnuť po radikálnom riešení pre neakceptovanie ich štyroch požiadaviek. V nich vyzývajú na dodržiavanie Zákonníka práce a personálnych normatívov v nemocniciach, dofinancovanie systému, lepšie mzdové ohodnotenie a zastavenie transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: