Alergikov potrápi ambrózia až do prvých mrazov

Už len nízke a v niektorých lokalitách Slovenska stredné koncentrácie peľu ambrózie namerali v uplynulých dňoch monitorovacie stanice Peľovej informačnej služby (PIS) v Banskej Bystrici, Bratislave, Nitre, Košiciach, Trnave a v Žiline. Tento najvýznamnejší jesenný alergén tak potrápi alergikov až do prvých mrazov, uviedla pre TASR hovorkyňa banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Mária Tolnayová.

"Druhové zloženie peľového spektra v ovzduší na celom území Slovenska ostáva v posledných týždňoch bez výraznejších zmien a tak je tomu aj tento týždeň. Okrem ambrózie sa v ovzduší vo veľmi nízkych koncentráciách vyskytoval ešte peľ paliny, tráv, pŕhľavy, peľ rastlín z čeľade astrovitých, mrkvovitých, skorocelu, mrlíkov a chmeľu," uviedla Janka Lafférsová, vedúca oddelenia biológie životného prostredia RÚVZ v Bystrici, ktorý je koordinátorom PIS na Slovensku. Na väčšine územia Slovenska sa však udržiavali veľmi vysoké denné koncentrácie spór húb – plesní s najpočetnejšie zastúpenými rodmi Cladosporium a Alternaria, ale aj Epicoccum, Stemphylium a Polythrincium. Lafférsová dodala, že peľ ambrózie je silným alergénom aj preto, že jediná táto invázna rastlina dokáže vyprodukovať za sezónu milióny peľových zŕn, ktoré sa veľmi ľahko šíria vzduchom.

Podľa prognózy odborníkov sa v nadchádzajúcom období očakávajú už len nižšie koncentrácie peľu v ovzduší, ktoré budú naďalej sprevádzané vysokými koncentráciami spór húb. Denné koncentrácie peľu významných alergénov ambrózie, paliny a tráv z čeľade lipnicovitých sa budú udržiavať už len v nízkych hladinách. Nízke budú aj koncentrácie peľu pŕhľavy a ostatných alergénov.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: