Neviditeľní spolunájomníci sa vrátili z prázdnin, je čas hovoriť o alergii

Začiatok jesene pre väčšinu ľudí znamená koniec prázdnin. Vracajú sa späť do svojho obvyklého života, do práce alebo do školy. Pre niektorých z nich to znamená aj návrat alebo zhoršenie príznakov, ako sú opakované kýchanie, nádcha, upchatý nos, svrbenie očí, uší, nosa či krku, celková únava: To všetko sú bežné príznaky alergickej nádchy. Väčšina alergikov je dobre pripravená na jarné alergie. Môžu však zanedbávať alergie, ktoré so sebou prináša jeseň, a to predovšetkým alergiu na roztoče.

Alergická nádcha spôsobená roztočmi

Alergická nádcha sa predovšetkým v priemyselných krajinách počas uplynulých desaťročí významne rozšírila a odborníci odhadujú, že v súčasnosti je týmto ochorením na celom svete postihnutých 500 miliónov ľudí a asi 20 až 30 % európskej populácie. Medzi najbežnejšie alergény patria práve roztoče. Roztoče sú mikroskopické organizmy, ktoré sú voľným okom neviditeľné. Živia sa prevažne šupinami ľudskej a zvieracej kože a darí sa im vo vlhkom, teplom prostredí. V bežnom dome alebo byte sa vyskytuje veľa miest a vecí, ktoré roztočom umožňujú prežiť. Väčšinou sú to koberce, záclony, matrace, vankúše, plyšové hračky, knihy a čalúnený nábytok. Bežné roztoče ako Dermatophagoides pteronyssinus a Dermatophagoides farinae sa preto nevyhnutne vyskytujú v každej domácnosti. V našom bezprostrednom okolí môžu žiť rozsiahle kolónie niekoľkých miliónov roztočov. Napriek všeobecnému presvedčeniu alergickú reakciu nespôsobujú roztoče ako také, ale ich výkaly a mŕtve telá. Alergia na roztoče je celoročná alergia, jej príznaky sa teda prejavujú celý rok. Viaceré štúdie však ukazujú, že množstvo roztočov sa môže v niektorých obdobiach, ako napríklad na jeseň, zvýšiť, a preto v tejto časti roka dochádza k rozmachu nepríjemných príznakov.

Sezónne trendy alergie na roztoče: prečo je jeseň dôležitá?

Aj keď je alergia na roztoče celoročnou alergiou, jesenný nárast koncentrácií roztočov môže alergické príznaky zhoršiť. Výskum, ktorý uskutočnil Woolcockov lekársky výskumný ústav (Woolcock Institute of Medical Research), ukázal, že koncom jesene sa môže počet roztočov zvýšiť 2-3-krát v porovnaní s letným obdobím. Zvýšenie vlhkosti spojené s vyššou teplotou v domácnostiach predstavuje ideálne podmienky na ich rozmnožovanie. Prispieva k nemu aj kúrenie v interiéroch a menej časté vetranie. Výrazné sezónne výkyvy koncentrácií roztočov môžu následne spustiť alergickú nádchu a astmu2. Navyše u alergických detí a dospelých môže chronická expozícia bytovým alergénom – vrátane roztočov – súvisieť s rizikom respiračných príznakov aj so zhoršením pľúcnych funkcií. Na začiatku jesene je preto dôležité venovať pozornosť roztočom v spálni, ich množstvo by sa totiž mohlo prudko zvýšiť...

Prirodzený vývoj alergickej nádchy

Alergická nádcha a astma sa obvykle začnú prejavovať v detstve, dospievaní alebo v ranej dospelosti. U starších ľudí sa príznaky môžu zmierniť, častejšie však pretrvávajú po celý život. Prejaviť sa môže široká škála možných príznakov – od miernej formy po ťažkú.

Ťažkou formou respiračnej alergie trpí v európskej populácii 15 až 20 % pacientov, čo má následne negatívny vplyv na kvalitu ich života. Alergická nádcha môže spôsobiť aj komplikácie. V 30 až 50 % prípadov podstatne súvisí s alergickou astmou, preto by mala byť považovaná za jej rizikový faktor. Bolo dokázané, že u ľudí trpiacich alergickou nádchou je výskyt astmy 3,5-krát častejší ako u ostatných ľudí. Medzi ďalšie choroby, ktoré súvisia s alergickou nádchou, patrí aj syndróm obštrukčného spánkového apnoe (vynechávania dychu), chronická a akútna sinusitída (zápal vedľajších nosových dutín), zápal stredného ucha a zhoršenie adenoidnej hypertrofie (zväčšenia nosových mandlí).

Je dôležité uvedomiť si, že hoci je alergia na roztoče jednou z najbežnejších foriem respiračných alergií, ktorá má vplyv na kvalitu života pacienta po celý rok, povedomie pacientov o tomto ochorení je pomerne nízke: približne polovica pacientov nemá vôbec stanovenú diagnózu. Príznaky alergie sa obvykle zamieňajú s bežnou chrípkou či nachladnutím. Alergológ doc. MUDr. Peter Čižnár, CSc., k tomu poznamenáva: „Pacienti trpiaci alergickou nádchou si časom na svoje príznaky zvyknú a jednoducho s nimi žijú, aj keď sú ťažké a výrazne zasahujú do kvality ich života.“ Zároveň dodáva: „Ľudia si často nie sú vedomí všetkých komplikácií, ktoré môže alergická nádcha spôsobiť, a to zvlášť u detí, ktorých imunitný systém je zraniteľnejší, a neberú príznaky, ktoré sa u nich prejavujú, tak vážne, ako by mali.“ Preto je ihneď pri objavení prvých príznakov nevyhnutné poradiť sa s alergológom.

Vplyv na kvalitu života pacienta

Alergická nádcha môže mať okrem zdravotných komplikácií obrovský negatívny vplyv na kvalitu života pacienta a jeho každodenné aktivity. Výrazný vplyv alergickej nádchy potvrdila nedávna štúdia – nádcha spôsobovala približne 30-percentný pokles aktivít a pracovného výkonu v dôsledku zdravotných ťažkostí a nižšiu dochádzku do práce alebo do školy9. Táto štúdia ďalej ukázala, že ťažká alergická nádcha predstavuje záťaž porovnateľnú s vážnym ochorením, ako je napríklad hepatitída C.

Situácia v rámci detskej populácie

Alergická nádcha a astma majú obrovský vplyv aj na každodenný život detí: Spôsobujú únavu, absencie v škole, nedostatočnú koncentráciu, zhoršujú výkony v škole a blokujú aj zapájanie do aktivít, ktoré sú nevyhnutné pre osobný rozvoj a zdravie detí.

Deti s alergickou nádchou môžu mať v porovnaní so svojimi zdravými vrstovníkmi sklony vyhýbať sa väčšine športových, zručnostných, spoločenských, neformálnych i formálnych aktivít, vrátane účasti na večierkoch a trávenia času s priateľmi10. Celkový dosah alergickej nádchy a astmy je predovšetkým v ťažkých prípadoch výrazný, napriek tomu však býva často podceňovaný.

Liečba alergie na roztoče

Po stanovení správnej diagnózy alergológom a v prípade dokázanej senzibilizácie (precitlivenosti) na roztoče treba obmedziť prítomnosť alergénu. Je, samozrejme, nemožné roztoče úplne vyhubiť, ich koncentráciu však možno aspoň znížiť pomocou jednoduchých opatrení, ako je pravidelné vysávanie a vetranie, použitie lôžkovín s nepriepustnou úpravou pre roztoče atď. Ďalším krokom je úľavová liečba, ktorá pacientom pomôže obmedziť príznaky.

Jedinou liečbou, ktorá rieši nielen príznaky, ale aj príčinu alergie, je však alergénová imunoterapia. Princíp alergénovej imunoterapie spočíva v znižovaní precitlivenosti organizmu na podávaný alergén. Alergénová imunoterapia má liečebný i preventívny účinok zároveň a na základe diagnózy ju môže predpísať iba alergológ.


O  spoločnosti Stallergenes

Stallergenes je európska biofarmaceutická spoločnosť, ktorá sa špecializuje na liečbu respiračných alergií, ako sú alergická nádcha, zápal spojoviek a alergická astma, a to pomocou alergénovej imunoterapie. Stallergenes, ktorá je priekopníkom a popredným svetovým výrobcom liečivých prípravkov pre alergénovú imunoterapiu podávanú sublingválne (pod jazyk), venuje takmer 20 % svojho zisku na výskum a vývoj a aktívne sa podieľa na vývoji novej kategórie liečivých prípravkov: sublingválnych tabliet pre alergénovú imunoterapiu. V roku 2010 mala spoločnosť Stallergenes obrat 216 miliónov eur a jej prípravkami sa liečilo viac ako 500 000 pacientov.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: