Na Slovensku odštartovala celonárodná zbierka Dni nezábudiek

Od dnešného dňa až do stredy (12.8.) budú v uliciach Slovenska rozdávať tisíce dobrovoľníkov letáky a predávať nezábudky. Odštartovala totiž celonárodná akcia Ligy za duševné zdravie, ktorá má ľuďom pripomenúť dôležitosť duševného zdravia.

V dňoch 8. až 12. októbra si tak môžu záujemcovia kúpiť za dobrovoľný príspevok malú modrú nezábudku, ktorá je symbolom duševného zdravia a podporiť tak kampaň. "Téma duševných porúch je tabuizovaná, verejnosť má skreslené názory na psychické ochorenia," podotkla Olga Valentová z Ligy za duševné zdravie. Podľa štatistiky z Národného centra zdravotníckych informácií pritom podľa nej výskyt nových duševných porúch vzrastá ročne približne o 23 percent. V tomto roku ide už o 8. ročník informačnej kampane, ktorej témou je "Nezabudnite na svoje duševné zdravie". Podľa odborníkov sú telesné a duševné zdravie dve strany jednej mince a jedno bez druhého neexistuje.

Vyzbierané peniaze zo zbierky poputujú do slovenských regiónov na projekty na podporu duševného zdravia. Ľudia môžu zbierku podporiť aj zaslaním SMS správy na číslo 833 v hodnote jedného eura alebo finančným príspevkom poslaným na účet Ligy. Počas dnešného dňa sa koná aj upútavacia akcia ku kampani v Galérii Eurovea v Bratislave, ktorá štartuje o 14. h.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: