UNB odmieta informácie o obmedzení neodkladnej zdravotnej starostlivosti

Bratislavská univerzitná nemocnica dnes vo svojom stanovisku odmietla, že by obmedzila poskytovanie neodkladnej zdravotnej starostlivosti. "Poistencom všetkých poisťovní vrátane Všeobecnej zdravotnej poisťovne bude poskytnutá aj plánovaná zdravotná starostlivosť, výlučne v niektorých prípadoch, kde to v rámci hospodárneho nastavenia procesov zdravotný stav pacienta pripúšťa, je potrebné určité plánované výkony zohľadniť v rámci čakacích listín," uviedla hovorkyňa zariadenia Danica Lehocká.

Medializované informácie o limitovaní niektorých neodkladných výkonov, ako napríklad pôrodov, pre zníženie platieb zo strany štátnej poisťovne považuje UNB za zastrašovanie poistencov. "Praktiky, ktoré k tomu médiá používajú, absolútne nekorektne deformujú a skresľujú skutočnosti obsiahnuté v zmluve so VšZP a súvisiacich interných noriem prijatých na pôde nemocnice," konštatovala.

Poukázala na to, že neodkladnú zdravotnú starostlivosť je každé zdravotnícke zariadenie, teda aj UNB, povinné v zmysle zákona poskytovať a zdravotná poisťovňa ju musí v tejto súvislosti aj uhradiť. "Zmluva UNB uzatvorená so VšZP na obdobie do 30.6.2012, ani vnútorné nariadenia UNB nemajú na kontinuálne a najmä komplexné poskytovanie zdravotnej starostlivosti v súlade s potrebami pacientov žiaden obmedzujúci dopad," doplnila Lehocká.

Ako cez víkend informovala televízia Markíza, nová zmluva medzi nemocnicou a štátnou poisťovňou mala prinútiť nemocnicu k výraznému šetreniu a používaniu lacnejších pomôcok. Jeden z jej lekárov potvrdil, že finančné prostriedky postačujú iba na pokrytie starostlivosti pre pacientov v ohrození života. Na jeho oddelení mal poklesnúť počet hospitalizácií, ako aj ošetrených pacientov.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: