Lekárska služba prvej pomoci

Lekárska služba prvej pomoci (LSPP), niekedy nazývaná aj lekárska pohotovostná služba alebo jednoducho pohotovosť, slúži na ošetrenie pacienta po ordinačných hodinách praktického lekára, ku ktorému pacient patrí. Pokiaľ už pacientov praktický lekár neordinuje a pohotovosť ešte nie je otvorená, pacient bude vyšetrený na centrálnom príjme ktorejkoľvek nemocnice. Lekárska služba prvej pomoci nemá väčšinou výjazdovú službu (nemá sanitky). Viac informácií o LSPP nájdete tu.

Kedy mám navštíviť pohotovosť a kedy mám ísť rovno do nemocnice? Pohotovosť navštívime pri každej výraznej zmene zdravotného stavu: závrate, bolesti, vysoké teploty, malé rany a odreniny. Pohotovostný lekár zastúpi Vášho praktického lekára. V prípade akútnych stavov, poranení ťažšieho charakteru zavoláme na tel.: 112 alebo na staré zaužívané 155 alebo dovezieme pacienta na centrálny príjem do nemocnice.

Za ošetrenie na pohotovosti pacient platí 60 Sk podľa zákona 577/2004 Z.z.. Od platby je pacient oslobodený iba ak ostane hospitalizovaný alebo je vojak vykonávajúci povinnú vojenskú službu alebo občan vykonávajúci civilnú službu . Viac o poplatkoch v zdravotníctve tu.

Každému cudzincovi je poskytnutá potrebná zdravotná starostlivosť v rozsahu a za rovnakých podmienok, ako slovenskému občanovi. Pre cudzincov z EÚ je potrebný vyplnený formulár E111, ktorý mu vydá jeho zdravotná poisťovňa.

Autor článku: /-/

Dátum zverejnenia: