korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Nespokojní zdravotníci zatiaľ čakajú, čo bude po páde vlády nasledovať

Zdravotníci, ktorí sú dlhodobo nespokojní so stavom slovenského zdravotníctva či ich pracovnými podmienkami a ohodnotením, zatiaľ v súvislosti s ich požiadavkami čakajú, čo bude po páde vlády, a tým aj ministra zdravotníctva, nasledovať. "Uvidí sa," konštatoval pre TASR prezident Slovenskej lekárskej komory Milan Dragula. Šéf komory, ktorý sa tiež pridal k odborárskej akcii hromadných výpovedí, potvrdil, že svoju výpoveď v tejto chvíli stiahnuť neplánuje.

Lekárske odborové združenie (LOZ) v utorok (11.10.) avizovalo, že zatiaľ neuvažuje o skončení akcie hromadných výpovedí, ani pokiaľ by sa naplnila hrozba pádu vlády Ivety Radičovej. "Naše štyri požiadavky v tejto chvíli, neviem povedať, čo bude o 24 hodín, sú o štyroch požiadavkách, nie o vláde. Veríme, že aj keby vláda padla, vždy budeme mať ďalšieho alebo nejakého konkrétneho partnera," uviedol predseda LOZ Marian Kollár. K 1. októbru podalo podľa údajov odborov výpovede vyše 2400 lekárov, ktorí pracujú v slovenských nemocniciach. V nemocniciach celkovo pracuje asi 6500 lekárov. "Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik považuje vyriešenie situácie v nemocniciach stále za svoju prioritu, pokiaľ bude ministrom zdravotníctva, bude s odborármi rokovať," reagovala hovorkyňa rezortu Katarína Zollerová. Priblížila, že ministerstvo momentálne analyzuje návrh na zvýšenie platov lekárov, ktorý predložil LOZ a v najbližších dňoch sa k nemu vyjadrí.

Na to, ako sa vyvinie súčasná situácia, čakajú aj zdravotné sestry, ktoré boli s ministerstvom v rokovaní o napĺňaní požiadaviek ich petície, z ktorého vzišiel aj návrh zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek. Tým sa mal pôvodne ešte v tomto roku zaoberať parlament. "Pevne verím, že sa dočkáme aj realizácie," povedala pre TASR prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Mária Lévyová s tým, že ich požiadavky sú apolitické. Právnu normu dnes ministerstvo predložilo do medzirezortného pripomienkového konania. Šéf Slovenského odborového zväzu a sociálnych služieb Anton Szalay očakáva, že pád vlády povedie aj k zastaveniu transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti, ktorú presadzoval odchádzajúci kabinet. Na margo rozbehnutej nátlakovej akcie lekárov poznamenal, že je na lekárskych odboroch, aby zvážili, čo ďalej. "Myslím ale, že dnes je ešte veľmi skoro o tom hovoriť," uzavrel.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: