Detská izba podľa feng-šuej

Detská izba podľa feng-šuej
Zdroj: bigstockphoto.com

Detská izba plní dva dôležité a pritom protichodné účely. Jednak to musí byť dobré a pokojné miesto na spanie dieťaťa, a tiež je to priestor určený na učenie a hranie. O to nevyhnutnejšie je dobré feng-šuej miestnosti, v ktorej rastie vaše dieťa.

Hyperaktívne či utiahnuté?

Je chybou dať dieťaťu rozlohou najmenšiu miestnosť v byte. Dieťa čoskoro dorastie na školáka a potrebuje priestor na spanie, učenie a hry. Bežne obývajú detskú izbu dvaja súrodenci. Svetový smer miestnosti je dôležitý, ale prednosť dáme takej, v ktorej môže dieťa vykonávať viac činností, má dostatok priestoru a denného svetla. Nesmie to byť priechodná miestnosť.

Ak to byt alebo dom umožňujú, vyberáme detskú izbičku v súlade s jeho povahou a vlastnosťami, ktoré sa prejavia už v predškolskom veku. Pre neposedné až hyperaktívne deti je vhodný svetový smer západ a severovýchod. Tichému a utiahnutému dieťaťu prospeje juhovýchod, juh a juhozápad. Všeobecne dobrým smerom je východ a juhovýchod. Pri zariaďovaní detskej izby sa vyhneme ostrým farbám stien a farebným kontrastom, ktoré vyvolávajú nepokoj. Uprednostníme pastelové a stredné odtiene zelenej a modrej pre ukľudnenie posedných detí. Žltá posilňuje a rozžiari každý priestor. Pre utiahnutejšie deti vyberáme výraznú farebnosť doplnkov, dekorácií a závesov. Aktivizujúca je najmä červená a oranžová, ktorú pridáme na juhu a juhozápade. Na východe, juhovýchode a juhu vyberáme nábytok zo svetlého a stredne tmavého dreva, zelené textílie, doplnky alebo steny. Tieto vhodne upokoja malého nezbedníka. Správnu a pre danú detskú izbu vhodnú farebnosť možno určiť až po celkovej analýze feng-šuej bytu alebo domu.

Záhlavie dobrým smerom

Ideálne je, ak možno detskú izbu „rozdeliť“ na dve časti: kútik na spanie a druhú časť na učenie a hry. Táto zásada platí aj tam, kde sa o izbu delia súrodenci.

Podobne ako u dospelých má byť čelo postele otočené do pozitívneho smeru, ktorý určí poradca feng-šuej na základe kua čísla dieťaťa. Pocit bezpečia je pre spiace dieťa mimoriadne dôležitý, a preto má byť posteľ uhlopriečne od dverí, pri pevnej stene, nie pod oknom, a v žiadnom prípade nesmú nohy smerovať priamo k dverám Ak nie je možné umiestniť čelo postele k pevnej stene, pocit súkromia a útulnosť vytvorí baldachýn. Istotne sa bude páčiť najmä dievčatkám. Spanie pod šikmým stropom v podkroví je náročné a škodlivé aj pre deti. Posteľ dáme k rovnej stene, alebo detskú izbu premiestnime. Nad detskú posteľ nepatria police, väčšie obrazy a pohyblivé predmety.

Na učenie i zábavu

Najčastejšou chybou v detskej izbe býva umiestnenie pracovného stola. Zvyčajne uprednostníme denné svetlo a položíme ho priamo pod okno. Druhým extrémom je stôl pri stene, na ktorú sa pri sedení dieťa pozerá. Dôležité je, aby dieťa nesedelo chrbtom ku dverám. Takáto poloha zapríčiňuje nesústredenosť, pocit ohrozenia, roztržitosť a nervozitu. Dieťa má pri svojom stole sedieť tak, aby sa nemuselo otáčať, keď chce vidieť prichádzajúceho. Vhodný je aj roh izby, kde je stôl uložený šikmo. Za chrbát dieťaťa umiestnime vyššiu rastlinu, obrázky, alebo dekoráciu s rastlinným (pre školáka) či detským motívom (pre škôlkara).

Ostré hrany a prekážky

Sadnime si za stôl svojho dieťaťa a všímajme si, či na naň nemieria ostré hrany nábytku. To isté platí o posteli. Ostré hrany, ktoré vyžarujú tzv. jedované šípy škodlivej energie a oslabujú človeka, prekrývame popínavými rastlinami, dečkami a dekoráciami. Najlepšie je však myslieť na zdravie a bezpečie dieťaťa už pri kúpe nábytku a vybrať ten, ktorý má čo najoblejšie tvary. Druhou možnosťou, ako „uhnúť šípom“, je poposúvať nábytok a zariadenie.

Dieťa potrebuje posteľ, stôl, úložné priestory na odev, ale aj hračky. Nábytkom a rozličnými škatuľami zaprataná detská izba však nie je ani zdravá, ani bezpečná. Slalomu podobný pohyb po miestnosti je obmedzujúci a zanecháva v duši dieťaťa chaos. Centrum miestnosti, stred, musí zostať vždy „prázdny“ a umožniť voľný priechod do každej časti. Koberček v strede centrum zdôrazní, ale aj umožní deťom hrať sa na podlahe. Od mala učíme dieťa, že pred spaním si má uložiť hračky. Rado to urobí, ak mu na to vytvoríme priestor, napríklad kontajnery na kolieskach a plastové škatule uložené jedna na druhú. Do úložného priestoru pod posteľ žiadne hračky či knihy nedávame. K zbytočnostiam, ktoré narušujú feng-šuej detskej izby, patria aj pokazené hračky a nepoužívané predmety, knižky, ktoré dieťa už alebo ešte nečíta, šatstvo z ktorých vyrástlo, používaná obuv, ale aj každý predmet, ktorý nepatrí dieťaťu, ale inému členovi rodiny.

Rastie z neho osobnosť

S množstvom detských dekorácií to nepreháňajme. Predmetov a farieb je v detskej až priveľa a udržať tu poriadok nie je maličkosť. Deťom však nemožno zakazovať či násilím odobrať obľúbených plyšákov, výtvory z lega či bábiky. S dieťaťom sa treba dohodnúť, čo si ešte ponechá a čo už nepotrebuje. V detskej majú právom čestné miesto vlastnoručne maľované obrázky a vymaľovánky, plagáty zvieratiek a podobne. Pridáme mu však aj spoločné rodinné fotografie a jeho vlastnú fotografiu. A ešte čosi: ak sa dieťa rado hrá za zatvorenými dvermi, nezabudneme pred vstupom zaklopať. Dáme mu tým najavo, že jeho súkromie rešpektujeme.

Autor článku: PhDr. Nina Harňáková, časopis Bedeker zdravia

Dátum zverejnenia: