Lekárske odbory vyzvali poslancov na zastavenie transformácie

Lekárske odbory vyzvali poslancov Národnej rady SR, aby prostredníctvom zmeny zákona zastavili transformáciu štátnych zdravotníckych zariadení z príspevkových organizácií na akciové spoločnosti. Ako dnes poukázal šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Marian Kollár, vláda nemôže poskytnúť žiadne záruky pre budúcnosť transformácie a bolo by preto nemorálne a nezodpovedné v nej pokračovať. Zároveň verí, že zdravotníctvo sa nestane témou politického boja a finančných záujmov jednotlivcov.

Lekárske odbory opätovne potvrdili, že pád vlády Ivety Radičovej podľa lekárskych odborov nemení nič na ich štyroch požiadavkách a potrebe urgentných krokov na zabezpečenie funkčného systému poskytovania zdravotnej starostlivosti na Slovensku. Lekári výpovede nesťahujú a pokračujú podľa Kollára ďalej v boji za záchranu slovenského zdravotníctva. Ten zároveň avizoval, že ďalšie výpovede by mali padnúť ku koncu tohto mesiaca.

Podľa predsedu parlamentného výboru pre zdravotníctvo Viliama Novotného (SDKÚ-DS) by lekárske odbory mali k situácii pristúpiť ako tie školské a zastaviť akúkoľvek štrajkovú aktivitu. Ako poznamenal, v súčasnosti treba počkať na to, kto bude mať vládu v rukách do marca a potom možno dávať výzvy. On osobne však zastavenie transformácie nepodporuje. "Osud transformácie vidím veľmi otázny," zhrnul pre TASR s tým, že treba však najprv počkať na to, ako sa vyvinie situácia.

Iný názor na zastavenie premeny právnej formy nemocníc má exminister zdravotníctva a poslanec za Smer-SD Richard Raši. "Keď nezastaví transformáciu minister, budeme iniciovať legislatívne zmeny cez poslanecký návrh, ktorým by sa časť o transformácii zrušila," povedal pre TASR. Poznamenal, že v prípade, že by návrh prišiel z ministerstva, celý proces by bol rýchlejší.

K 1. októbru podalo podľa údajov odborov výpovede vyše 2400 lekárov, ktorí pracujú v slovenských nemocniciach. V nemocniciach celkovo pracuje asi 6500 lekárov. Zdravotníci sa rozhodli siahnuť po radikálnom riešení pre neakceptovanie ich štyroch požiadaviek. V nich vyzývajú na dodržiavanie Zákonníka práce a personálnych normatívov v nemocniciach, dofinancovanie systému, lepšie mzdové ohodnotenie a zastavenie transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: