V banskobystrickej FNsP sa začala najrozsiahlejšia rekonštrukcia v jej histórii

Komplexná rekonštrukcia operačných sál, urgentného príjmu a centrálnej sterilizácie sa začala v týchto dňoch v banskobystrickej Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) F. D. Roosevelta. "Rekonštrukcia sa najviac dotkne chirurgických odborov a urgentného príjmu a bude prebiehať v dvoch etapách. Naplánovaná je na 26 mesiacov s predpokladaným ukončením október 2013," uviedla pre TASR Ružena Maťašeje z referátu internej a externej komunikácie nemocnice. Dodala, že rekonštrukcia bude najrozsiahlejšia v histórii nemocnice.

Poskytovanie zdravotnej starostlivosti podľa jej ďalších slov nebude obmedzené, pretože prevádzka operačných sál bude dvojzmenná. Ambulancie urgentného príjmu presunú do náhradných priestorov, pričom s niektorými tak už urobili. "Pacientov budeme o všetkých zmenách priebežne informovať." Projekt Komplexná rekonštrukcia operačných sál, urgentného príjmu a centrálnej sterilizácie FNsP je spolufinancovaný Európskou úniou z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Bol schválený Ministerstvom zdravotníctva SR ako riadiacim orgánom v rámci Operačného programu Zdravotníctvo v roku 2010. Ide o poskytnutie nenávratného finančného príspevku vo výške 26,5 milióna eur. Víťazom verejného obstarávania na dodávku stavby sa stal Váhostav – SK, a. s.

Maťašeje pokračovala, že po rekonštrukcii dosiahnu upravené priestory štandard vyspelých európskych krajín a zefektívni sa logistika operačného procesu. Zvýši sa tiež komfort operovaného pacienta. Výraznou zmenou prejde aj technicko–prevádzkové vybavenie priestorov. Napríklad klimatizácia na operačných sálach nebude regulovať len teplotu vzduchu, ako to bolo doteraz, ale aj jeho vlhkosť a prúdenie. Po rekonštrukcii nemocnica bude mať k dispozícii 16 operačných sál a 17 nových operačných stolov. Moderné priestory, inú organizáciu práce i vybavenie dostane urgentný príjem.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: