Poslanci za Smer predložia návrh na zastavenie transformácie nemocníc

Poslanci Smeru-SD Richard Raši a Juraj Blanár sa na dnešnej parlamentnej schôdzi pokúsia o zastavenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti predložením pozmeňovacieho návrhu k zákonu o pedagogických zamestnancoch.

„Chápeme to ako jednu z posledných možností, ako legitímne legislatívou zastaviť transformáciu nemocníc,“ uviedol na dnešnom brífingu Raši. Kto tento pozmeňovací návrh nepodporí, pôjde podľa exministra zdravotníctva tvrdo proti pacientom. Ak dnes návrh neprejde, Smer sa o zastavenie transformácie bude usilovať na ďalšej parlamentnej schôdzi, ktorá sa začína koncom novembra.

Exminister zdravotníctva vyhlásil, že transformácia vedie ku kolapsu zdravotníctva, keďže je jednou z podmienok, aby lekári stiahli svoje hromadné výpovede. „Keďže minister (zdravotníctva, Ivan Uhliarik, pozn. red.) verejne deklaroval, že transformáciu odmieta zastaviť, hrozí, že nám od decembra odíde viac ako 2500 lekárov a bude priamo ohrozená zdravotná starostlivosť,“ dodal. Okrem toho podľa Rašiho zmena nemocníc na akciové spoločnosti ohrozí zdravotníctvo aj chronicky, pretože transformovaným nemocniciam hrozí zánik.

Ministerstvo zdravotníctva v reakcii na iniciatívu poslancov Smeru-SD tvrdí, že netransformované nemocnice vytvorili dlh už viac ako 420 miliónov eur a stále sa zadlžujú. "Smer-SD zatvára oči pred ďalším zadlžovaním v slovenskom zdravotníctve a z nemocníc tak robí grécke ostrovy," reagovala hovorkyňa ministerstva Katarína Zollerová. Zmena nemocníc na akciové spoločnosti je podľa ministerstva v súčasnosti najlepšie riešenie ako toto zadlžovanie zastaviť. Na kontrole hospodárenia transformovaných nemocníc sa podieľajú aj zamestnanci cez dozornú radu. „Väčšia kontrola nemocníc asi niekomu nevyhovuje, ja sa pýtam komu,“ uviedol v stanovisku minister zdravotníctva Ivan Uhliarik. Zároveň dodal, že je otázne, či na pokračovanie naštartovaného procesu bude vôbec politický konsenzus. "Vláda nemá dôveru NR SR a sme na začiatku predvolebnej kampane," upozornil minister.

Predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár na brífingu uviedol, že vláda transformáciou krajských nemocníc vytvára kategóriu dvojakých občanov. „Vúckárske nemocnice vláda nebude oddlžovať na rozdiel od štátnych. Teda, budú tu obyvatelia, ktorí chodia do krajských nemocníc a nebudú môcť by oddlžené a kategória občanov, ktorí chodia do štátnych a tie budú oddlžené,“ podčiarkol Blanár. Kabinet tým podľa neho spôsobí absolútny kolaps krajským nemocniciam, ktoré „bezprecedentne diskriminuje“. Samosprávne kraje preto podľa predsedu žilinského VÚC zvažujú pre túto diskrimináciu žalobu. „V prvom rade sa musíme snažiť zastaviť túto transformáciu a tým predísť katastrofickému scenáru, ktorý hrozí.“

Podľa rezortu zdravotníctva však vláda Ivety Radičovej rozhodla len o transformácii štátnych nemocníc, nie nemocníc VÚC. "Tie sa transformujú na základe iného zákona, ktorého novelu schvaľovala ešte v roku 2009 vláda Roberta Fica. Na transformáciu vtedy nevyčlenila žiadne peniaze," zdôraznila Zollerová. Dodala, že Ficova vláda rozhodla o transformácii nemocnice ministerstva vnútra na akciovú spoločnosť. "Ministerstvo zdravotníctva, vedené nominantom Smeru proti tomu neprotestovalo," reagovala Zollerová.

Nemocnice by sa mali zmeniť na akciové spoločnosti do konca tohto roka.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: