Bill a Melinda Gatesovci tlieskajú pokroku v boji proti malárii, od roku 2000 sa podarilo zachrániť viac ako milión afrických detí

"Boli sme svedkami obrovského úspechu pri kontrole malárie vďaka poskytovaniu zdrojov, inovácii a politickej vôli," povedala Melinda Gates, spolupredsedníčka The Bill & Melinda Gates Foundation. "Na celom svete sa podarilo od roku 2000 dosiahnuť pokles úmrtí na maláriu o 20 percent."

Od roku 2000 sa podarilo zachrániť pred maláriou viac ako milión afrických detí. Nové nástroje, ako napríklad dlho pôsobiace insekticídy, ošetrujú siete postelí a kombinovaná liečba založená na artemisiníne spolu s prevenciou počas tehotenstva a zvyškovým postrekom vo miestnostiach umožnili dosiahnutie tohto pokroku.

Vlna finančných a politických prísľubov z endemických krajín, darcovských vlád, nevládnych organizácií, súkromných spoločností a jednotlivcov podnietila desaťročie vedeckého pokroku a rozvoja nástrojov na záchranu života, ktorými sa bojuje proti malárii. Fond The Global Fund to Fight AIDS, Tuberculosis and Malaria, iniciatíva amerického prezidenta ma boj proti malárii a podporný program Svetovej banky boja proti malárii transformovali spôsob financovania a významne prispeli k úspechom pri kontrole malárie.

Pani Gates pogratulovala fóru účastníkov a naliehala na nich, aby si zachovali nasadenie, pretože nedávne úspechy by sa mohli stratiť. "To čo je dôležité, je naša trvalá sila" dodala Gatesová. "Potrebujeme udržať príležitosti, aby sme každý deň mohli dosahovať nový pokrok v boji proti malárii."

Inovácia vydláždi cestu k likvidácii ochorenia

Bill Gates, vyzval spoločenstvo bojujúce proti malárii, aby bolo prezieravejšie, rýchlejšie a ambicióznejšie. "Ak budeme myslieť veľkoryso, privedieme do spoločenstva viac partnerov a podnikneme rozumné riziko, objavíme úplne nové spôsoby, ako využiť účinné nástroje na boj proti malárii, ktoré zatiaľ neexistujú," vysvetľuje. "Tento spôsob inovácie nám umožní naplánovať konečnú likvidáciu malárie."

Keď na fóre Malaria Forum pred štyrmi rokmi po prvý krát vyzvali svetové spoločenstvo, aby navrhlo postup na dlhodobú elimináciu malárie, svet sa o tejto snahe dozvedel. Dnes opätovne potvrdil prísľub nadácie zlikvidovať maláriu, pričom naliehal na verejnosť a súkromných investorov, aby zvýšili ich investície. "Likvidácia je ambiciózny a dlhodobý cieľ. Je to tiež cieľ ktorý treba na 100 percent dodržať," dodal Gates. "Na naplánovanie konečnej likvidácie malárie budú potrebné vedenie, inovácia a peniaze."

Uvádzajú významný vedecký pokrok

Prvé predbežné výsledky z 3. etapy testovania vakcíny RTS,S oznámili dnes na Fóre. U detí vo veku 5 až 17 mesiacov zabránila vakcína počas jedného roka klinickej malárii u XX percent účastníkov testu. Vážnym prípadom malárie zabránila u XX percent. Gates považuje tento objav za "obrovský míľnik" v boji proti malárii, pretože RTS,S je prvou vakcínou proti parazitickej chorobe. "Po prvé, toto je dôkaz, že je možné vytvoriť vakcínu, ktorá je účinná proti malárii," vysvetľuje. "Po druhé, ak ďalšie výsledky ukážu, že účinnosť RTS,S s pribúdajúcim časom neslabne, má potenciál chrániť milióny detí a zachrániť tisíce životov." Už prebiehajú práce na vývoji ďalšej generácie vakcín, ktoré poskytnú väčšiu a dlhšie trvajúcu ochranu a budú ešte účinnejšie pri zastavovaní prenosu malárie.

Naliehavá výzva na zintenzívnenie úsilia

Kým druhé Malaria Forum osvetlilo posledný pokrok ktorý sa na svete podarilo dosiahnuť v boji s maláriou, prejavovala sa aj naliehavosť byť múdrejší a rýchlejší a zachrániť viac životov. Realita vo väčšine Afriky zostáva neradostná. V subsaharskej Afrike zomrie dieťa na maláriu každých 45 sekúnd. Podľa najnovších správ z roku 2009 úmrtia detí mladších ako päť rokov predstavujú 85 percent 800.000 úmrtí na maláriu. Malária tiež predstavuje ťažké bremeno pre africkú ekonomiku, keď každý rok spôsobí v dôsledku zníženej produktivity straty vo výške 12 miliárd USD. "Parazit zabíja deti a podkopáva silu celých národov už desaťtisíce rokov," dodal Gates. "Teraz môžeme nabrať kurz aby sme to ukončili."

Bill & Melinda Gates Foundation

Nadácia Bill & Melinda Gates Foundation pracuje na základe presvedčenia, že každý život je rovnako cenný a pomáha všetkým ľudom viesť zdravý a produktívny život. V rozvojových krajinách sa zameriava na zlepšovanie zdravia ľudí a dáva im možnosť, aby sa sami dostali z biedy a extrémnej chudoby. V Spojených Štátoch sa snaží zabezpečiť aby všetci ľudia, osobitne tí, ktorí majú najmenšie zdroje, mali prístup k príležitostiam, ktoré potrebujú na to aby uspeli v škole a v živote. Nadáciu so sídlom v meste Seattle, v americkom štáte Washington, vedie výkonný riaditeľ Jeff Raikes a spolupredseda William H. Gates Sr., pod vedením Billa a Melindy Gates a Warrena Buffetta.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: