I. Uhliarik si prezrel nové priestory detskej fakultnej nemocnice

I. Uhliarik si prezrel nové priestory detskej fakultnej nemocnice
Zdroj: bigstockphoto.com

Banskobystrická Detská fakultná nemocnica s poliklinikou (DFNsP) má nové priestory. Dnes si ich prezrel aj minister zdravotníctva SR Ivan Uhliarik. Dopoludnia sa tiež zúčastnil na slávnostnom začatí komplexnej rekonštrukcie operačných sál, urgentného príjmu a centrálnej sterilizácie banskobystrickej Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) F. D. Roosevelta.

Ako uviedol médiám riaditeľ DFNsP Ján Nosko, v rámci projektu zrealizovali výstavbu novej kotolne, vnútroareálový rozvod plynu, pribudli aj plynové prípojky - pričom toto zrealizovali už v roku 2010. Potom nasledovala nadstavba jedného podlažia s prepojením na ostatnú časť budovy. "V tejto nadstavbe sa nachádzajú dve úplne nové operačné sály, dospávací trakt pre pacientov po operáciách. Nachádza sa tu sterilizácia." Je tu aj mliečna kuchyňa pre prípravu stravy pre najmenšie deti. Ďalej je tu administratívny trakt. Financované bolo aj zabezpečenie stropu prvého nadzemného podlažia. To bolo v havarijnom stave a zatekalo tak do oddelenia rehabilitácie. "Ja myslím, že to prinesie zásadne novú kvalitu, prinesie to bezpečnosť, komfort pre pacienta," dodal Nosko. Ako doplnil, uvedenú časť vedia využiť aj na jednodňovú ambulantnú starostlivosť, na ktorú je v súčasnosti tlak. Z Európskej únie išlo na projekt približne 6.600.000 eur. Celkové výdavky, vrátane neoprávnených, dosiahli výšku približne 6.800.000 eur.

Ako Uhliarik uviedol na začatí komplexnej rekonštrukcie operačných sál, urgentného príjmu a centrálnej sterilizácie FNsP, dnešný slávnostný akt sa stal významným momentom nielen pre Banskú Bystricu, ale aj široké okolie. Rekonštrukcia v hodnote 26,5 milióna eur prinesie podľa neho tak lepšie prostredie pre personál, lekárov, sestry či operatérov, ako aj lepší komfort pre operovaného pacienta.

"Rekonštrukcia sa najviac dotkne chirurgických odborov a urgentného príjmu a bude prebiehať v dvoch etapách. Naplánovaná je na 26 mesiacov s predpokladaným ukončením október 2013," informovala Ružena Maťašeje z referátu internej a externej komunikácie nemocnice. Riaditeľ FNsP Michal Bucek uviedol: "Je tu enormný tlak na operačné sály, je tu obrovský záujem pacientov o to, aby boli liečení v Rooseveltovej nemocnici. A to liečenie vyžaduje to, aby bolo kde tých pacientov liečiť, rozumejme, operovať." Dodal, že tu bolo 13 starých operačných sál, ktoré v podstate od otvorenia nemocnice prešli len ľahkou rekonštrukciou klimatizácie. Teraz to bude konečne komplexná rekonštrukcia. Budú otvorené jednak nové operačné sály a zrekonštruované staré. "A dostaneme ich iste na európsku úroveň," doplnil Bucek.

Ako dodal, v priebehu dvoch - troch týždňov otvoria tzv. centrum budúcej jednodňovej chirurgie, kde sú tri nové operačné sály, ktoré vybudovali z vlastných prostriedkov v rámci polikliniky.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: